الکتروکاردیوگرام برای تشخیص بسیاری از اختلالات قلبی و غیر قلبی از قبیل ریتم‌های غیر طبیعی قلب، گرفتگی رگ‌های کرونر، سکته‌های قلبی، هیپرتروفی عضلات قلب، علل تنگی نفس، اختلالات الکترولیتی، اثرات داروها و ... کاربرد دارد.

مطالب ارائه شده در این وبگاه، مقدمات و نحوه‌ی تفسیر ریتم‌های قلبی را به زبانی ساده به شما آموزش می‌دهند. این مطالب هر چند برای شروع کار مناسب هستند، اما برای حفظ سادگی و اجتناب از آشفتگی، مطالب ناگفته‌ی زیادی دارند. پس از مطالعه‌ی مطالب برای اطلاعات بیشتر حتماً به سایت‌های تخصصی آموزش الکتروکاردیوگرام یا کتاب‌های تخصصی در این زمینه مراجعه کنید. به یاد داشته باشید کسب مهارت در خواندن الکتروکاردیوگرام، ابتدا نیازمند یادگیری اصولی مبانی و روش‌ها، و سپس دیدن الکتروکاردیوگرام‌های متعدد است. قبل از ورود به مبحث ریتم‌های قلبی، شما می‌بایست در مورد الکتروفیزیولوژی قلب و اصول تفسیر نوار قلب مقداری اطلاعات داشته باشید.

ریتم‌های بطنی

 

تا کنون در مورد ریتم‌های فوق بطنی بحث شد. ریتم‌هایی که از بطن‌ها منشاء می‌گیرند در مقایسه با ریتم‌های فوق بطنی به مراتب خطرناک‌تر هستند و مداخلات قاطعانه‌ای را نیاز دارند. خوشبختانه با وجود خطرناک‌تر بودن این ریتم‌ها، تشخیص آن‌ها در اکثر موارد ساده‌تر از ریتم‌های فوق بطنی است.

 

همان‌طور که گفته شد، سلول‌های بطنی توانایی تولید ایمپالس‌های الکتریکی را با سرعت ذاتی حدود 40-20 ضربان در دقیقه دارا هستند. شکل امواجی که از بطن‌ها منشاء می‌گیرند، با امواج QRS طبیعی تفاوت‌های چشم‌گیری دارند: ایمپالس‌های شکل گرفته در بطن‌ها جون سلول‌های بطنی را از مسیر غیر طبیعی و سلول به سلول دپولاریزه می‌کنند، کمپلکس QRS شکل پهن و غیر طبیعی پیدا می‌کند. چون دهلیزها از پایین به بالا دپولاریزه می‌شوند، امواج P –در صورت دیده شدن- وارونه و بعد از امواج QRS دیده می‌شود (retrograde P wave). این تفاوت‌ها را در شکل زیر می‌بینید:

 

 

در این بخش، 6 ریتم زیر معرفی می‌شوند:

 

1- ضربان زودرس بطنی

2- ریتم بطنی

3- ریتم تسریع شده‌ بطنی

4- تاکی‌کاردی بطنی

5- تورسادِس دی پوینت

6- فیبریلاسیون بطنی

 

 


1- ضربان زودرس بطنی (Premature Ventricular Complex/ PVC/ Ventricular Extrasystole)

در این بی‌نظمی یک کانون نابجا در بطن‌ها قبل از اینکه گره سینوسی فرصت صدور ایمپالس بعدی را پیدا کند، یک ایمپالس صادر می‌کند که سبب دپولاریزه شدن کل ماهیچه قلب می‌شود.

 

خصوصیات الکتروکاردیوگرام

سرعت

سرعت زمینه‌ای قلب

نظم

گاهی نامنظم (ضربان زودرس)

امواج P

در ضربان زودرس یا وجود ندارد و یا بعد از QRS و وارونه

فاصله PR

غیر قابل اندازه‌گیری

عرض QRS

پهن و غیر طبیعی، موج T اغلب جهتی وارونه با QRS دارد

 

 

 

انواع خاص PVC

multiform PVC: گاهی در یک نوار ریتم، PVCهایی با اشکال متفاوت دیده می‌شود.

 

 

 

 

 

Interpolated PVC: اگر بعد از PVC مکث جبرانی دیده نشود، PVC را به این نام می‌خوانند.

 

 

 

R on T PVC: اگر PVC دقیقاً بر روی موج T کمپلکس قبل زده شود، به این نام نامیده می‌شود. این پدیده خطرناک بوده و می‌تواند سبب تبدیل این بی‌نظمی به ریتم‌های خطرناک‌تر بطنی گردد.

 

 

 

Couplet PVC: اگر دو PVC پشت سر هم زده شود این نام‌گذاری انجام می‌شود.

 

 

 

Bigeminal PVC: اگر به ازای هر ضربان طبیعی یک PVC دیده شود.

 

 

Trigeminal PVC: اگر به ازای هر دو ضربان طبیعی، یک غیر طبیعی دیده شود.

 

 

 

درمان

PVC یک بی‌نظمی شایع می‌باشد. امروزه درمان دارویی به صورت روتین برای درمان PVC توصیه نمی‌شود. همانند سایر آریتمی‌ها قدم اول شناسایی و حذف عوامل ایجاد کننده می‌باشد. در صورت زیاد بودن تعداد PVCها و یا ایجاد علایم بالینی، از بتابلاکرها یا داروهای ضد آریتمی مثل آمیودارون یا لیدوکایین استفاده می‌شود.

 

 


2- ریتم ایدیوونتریکولار (Idioventricular Rhythm)

در صورت بروز اشکال در کانون‌های ضربان سازی بالاتر، بطن‌ها به عنوان آخرین سطح پشتیبانی شروع به ضربان سازی با سرعت ذاتی 40-20 بار در دقیقه می‌کنند.

 

خصوصیات الکتروکاردیوگرام

سرعت

40-20 بار در دقیقه

نظم

منظم

امواج P

وجود ندارد و یا بعد از QRS و وارونه دیده می‌شود.

فاصله PR

غیر قابل اندازه‌گیری

عرض QRS

پهن و غیر طبیعی، موج T اغلب جهتی وارونه با QRS دارد

 

 

 

اگر ریتم بطنی با سرعت بین 100-40 ضربان در دقیقه مشاهده شود، ریتم را ریتم تسریع شده‌ی بطنی (accelerated idioventricular) می‌گویند.

 

 

 

اگر ریتم بطنی با سرعت بین 250-100 بار در دقیقه دیده شود، ریتم مورد نظر را تاکی‌کاردی بطنی (Ventricular Tachycardia/ VT) می‌نامند.

 

 

 

سه یا بیشتر از سه PVC پشت سر هم را نیز یک run of VT می‌نامند.

اگر VT کم‌تر از 30 ثانیه طول بکشد، آن را nonsustained VT و اگر بیش‌تر از 30 ثانیه طول بکشد sustained VT می‌نامند.

 

درمان

IVR و AIVR: همانطور که گفته شد این ریتم آخرین راه نجات قلب از آسیستول می‌باشد، به همین خاطر برای درمان این ریتم از داروهای ضدآریتمی استفاده نمی‌شود. در عوض از آتروپین برای بالاتر بردن سرعت ضربان قلب و در مواردی نیز از پیس‌میکر استفاده می‌شود.

 

VT: این ریتم ریتم خطرناکی است که سریعاً باعث افت برون ده قلبی و کلاپس عروقی خواهد شد و نیازمند اقدامات فوری است. اگر بیمار از نظر همودینامیکی اختلالی نداشته و هوشیار باشد، از درمان‌های دارویی ضدآریتمی مثل آمیودارون و لیدوکایین استفاده می‌شود. اگر پالس‌های محیطی بیمار هنوز قابل لمس باشند، اما بیمار از نظر همودینامیکی دچار اختلال شده باشد، از شوک الکتریکی سینکورونیزه استفاده می‌شود. در نهایت اگر نبض بیمار قابل لمس نباشد، سریعاً از شوک الکتریکی به شکل غیر سینکورونیزه (asynchronized DC shock/ defibrillation) استفاده خواهد شد.

 

 


5- تورسادس دی پوینت (Torsades de Point)

این لغت، واژه‌ای فرانسوی و به معنای گردش دور یک نقطه می‌باشد. این ریتم نوعی ریتم گذرا و خطرناک است که سریعاً به فیبریلاسیون بطنی تبدیل می‌شود. شکل این ریتم خاص و با یک نگاه قابل تشخیص است.

 

خصوصیات الکتروکاردیوگرام

سرعت

300-150 بار در دقیقه

نظم

منظم یا نامنظم

امواج P

وجود ندارند

فاصله PR

غیر قابل اندازه‌گیری

عرض QRS

پهن و غیر طبیعی، طول امواج به تدریج تغییر می‌کند

 

 

درمان

�         اصلاح اختلالات الکترولیتی

�         قطع مصرف داروهای طولانی کننده فاصله QT

�         داروهایی مثل فنی‌توئین، لیدوکائین و منیزیوم

�         شوک الکتریکی

 

 


6- فیبریلاسیون بطنی (Ventricular Fibrillation)

در این ریتم سلول‌های بطنی یک سری ارتعاشاتی را از خود نشان می‌دهند که هیچکدام منجر به یک انقباض کامل در عضله قلب نمی‌شود. در نتیجه روی ECG هیچ‌کدام از اجزای الکتروکاردیوگرام دیده نمی‌شود و در عوض امواج سازمان نیافته‌ای مشاهده می‌گردد.

 

 

 

همانند AF دو نوع است: fine و coarse.

 

 

 

 

درمان

این ریتم سریعاً باید با DC shock به صورت غیر سینکورونیزه درمان شود. هرگونه تعلل در این کار سبب مرگ بیمار خواهد شد.

 

 مروری بر الکتروفیزیولوژی قلب

 

جریانات الکتریکی قلب

انقباض تمام ماهیچه‌های بدن در اثر یک تغییر الکتریکی به نام دپولاریزاسیون (depolarization) ایجاد می‌شود. اگر الکترودهایی را بر روی سطح پوست بچسبانیم، این جریانات قابل دریافت هستند. قلب نیز یک ماهیچه است؛ پس از این قانون مستثنی نیست. جریانات الکتریکی قلب، به شرط شل بودن سایر ماهیچه‌های بدن، توسط دستگاه الکتروکاردیوگراف قابل دریافت و ثبت هستند.

 

 

سیم‌کشی قلب

جرقه‌ی هر چرخه‌ی قلبی در نقطه‌ای از دهلیز راست قلب به نام گره سینوسی- دهلیزی (sinoatrial node/ SA node) زده می‌شود. جریان الکتریکی تولید شده، سبب دپولاریزاسیون سلول‌های قلب می‌گردد، دپولاریزاسیون نیز انقباض سلول‌ها را به دنبال دارد. جریان الکتریکی از طریق مسیرهای هدایتی در نقاط مختلف قلب توزیع می‌شوند. این مسیرها را در شکل زیر می‌بینید:

 

 

جریان الکتریکی پس از خروج از گره سینوسی- دهلیزی توسط مسیرهای بین گره‌ای (internodal pathways) در دو دهلیز راست و چپ توزیع می‌شوند. سپس جریان برای عبور از دهلیزها و رسیدن به مناطق پایین‌تر (بطن‌ها) می‌بایست از ساختاری به نام گره دهلیزی- بطنی (atrioventricular node/ AV node) عبور کند. جریان الکتریکی در این نقطه مقداری توقف می‌کند و سپس وارد شاه‌راهی به نام شاخه هیس (bundle of His) می‌شود. در ادامه این شاهراه به دو مسیر به نام‌های شاخه‌های دسته‌ای راست و چپ (right and left bundle branches) تقسیم می‌شود که جریان را در بطن‌های راست و چپ توزیع می‌کنند. مسیرها، نهایتاً به الیاف‌های بسیار باریکی به نام الیاف پورکینژ (Purkinje fibers) می‌رسند که این الیاف امواج الکتریکی ا به سلول‌های میوکارد منتقل می‌کنند.

 

تولید جریان

هر کدام از این قسمت‌های اسم برده شده، علاوه بر توانایی انتقال جریانات الکتریکی ایجاد شده، خود نیز توانایی تولید ایمپالس‌های الکتریکی دارند. اما سرعت تولید ضربان در قسمت‌های مختلف این سیستم با هم متفاوت است. سرعت‌های ذاتی بخش‌های مختلف سیستم هدایتی قلب به شرح زیر است:

 

گره سینوسی

100-60

سلول‌های دهلیزی

80-60

پیوندگاه

60-40

سلول‌های بطنی

40-20

 

بر اساس یک خصوصیت فیزیولوژیک، هر کدام از این قسمت‌ها که با سرعت بیشتری ضربان تولید کند، سایر کانون‌ها را تحت کنترل خود درآورده و اجازه‌ی فعالیت به سایر مراکز ضربان‌سازی را نمی‌دهد. به این خاصیت سرکوب سرعتی (overdrive suppression) گفته می‌شود. به این ترتیب در حالت عادی گره سینوسی پیس‌میکر طبیعی قلب می‌باشد و در صورت ایجاد اشکال در این گره، به ترتیب سلول‌های دهلیزی، سلول‌های پیوندگاه و سلول‌های بطنی مراکز پشتیبانی بعدی را تشکیل می‌دهند.

 همانطور که در ادامه خواهید دید، گاهی اوقات شروع جرقه‌ی الکتریکی از نقطه یا نقاط دیگری غیر از گره SA اتفاق می‌افتد. واژه ریتم برای توصیف منطقه‌ی ضربان ساز قلب استفاده می‌شود. ریتم طبیعی قلب چون از گره سینوسی منشاء می‌گیرد، ریتم نرمال سینوسی نامیده می‌شود.

 مبانی تفسیر الکتروکاردیوگرام


کاغذ الکتروکاردیوگرام

امواج الکتریکی قلب توسط دستگاه الکتروکاردیوگراف بر روی کاغذ مخصوصی ترسیم می‌شوند. این کاغذ شطرنجی بوده و از تعدادی مربع ریز و درشت تشکیل شده است. هر ضلع مربع‌های ریز، یک میلی‌متر طول دارد. هر 5 مربع ریز، با یک خط تیره از هم جدا شده‌اند، در نتیجه هر 25 مربع ریز تشکیل یک مربع درشت‌تر را می‌دهند. هر ضلع مربع‌های بزرگ 5 میلی‌متر طول دارد. بر روی کاغذ الکتروکاردیوگرام، محور افقی نشان دهنده‌ی زمان و محور عرضی نشان دهنده‌ی شدت جریان الکتریکی است.

 

دستگاه الکتروکاردیوگراف به طور استاندارد با سرعت 25 میلی‌متر در ثانیه وقایع الکتریکی قلب را ثبت می‌کند. پس هر مربع یک میلی‌متری بر روی محور افقی، معادل 04/0 ثانیه، و هر مربع 5 میلی‌متری معادل 2/0 ثانیه می‌باشد.

 

 

 

دستگاه الکتروکاردیوگراف به طور استاندارد، به نحوی تنظیم شده است که یک جریان الکتریکی با شدت یک میلی‌ولت موجی به اندازه‌ی 10 میلی‌متر بر روی کاغذ الکتروکاردیوگرام ترسیم خواهد کرد. بدین ترتیب هر مربع کوچک بر روی محور عرضی، معادل 1/0 میلی‌ولت و هر مربع بزرگ معادل 5/0 میلی‌ولت می‌باشد.

 

اگر هیچ انرژی الکتریکی وجود نداشته باشد دستگاه الکتروکاردیوگرام یک خط صاف را ترسیم می‌کند، این خط خط ایزوالکتریک نامیده می‌شود. امواج مثبت به شکل انحراف رو به بالا از خط ایزوالکتریک، و امواج منفی به شکل انحراف رو به پایین از خط ایزوالکتریک نمایش داده می‌شوند.

 

 


شکل ECG و نام‌گذاری اجزای آن

الکتروکاردیوگرام یک فرد طبیعی به شکل زیر بر روی کاغذ الکتروکاردیوگرام نقش می‌بندد:

 

 

 

هر کدام از اجزای مشاهده شده بر روی شکل، نشان دهنده‌ی بخشی از فعالیت الکتریکی سلول‌های قلب می‌باشند. این اجزا به صورت قراردادی نام‌گذاری شده‌اند و در تمام دنیا به همین نام‌ها معروف هستند.

 

 

 

موج P: عبور جریان الکتریکی از دهلیزها، اولین موج ECG را ایجاد می‌کند. این موج P نام‌دارد. موج P در حالت طبیعی گرد، صاف و قرینه بوده و نشان دهنده‌ی دپولاریزاسیون دهلیزهاست.

 

فاصله‌ی PR: از ابتدای موج P تا شروع کمپلکس QRS به این نام خوانده می‌شود. این فاصله نشان دهنده‌ی زمان سپری شده برای رسیدن موج دپولاریزاسیون از دهلیزها به بطن‌ها است. قسمت عمده‌ی این فاصله به علت وقفه‌ی ایمپالس در گره‌ی AV شکل می‌گیرد.

 

کمپلکس QRS: از مجموع سه موج تشکیل شده است و مجموعاً نشان دهنده‌ی دپلاریزاسیون بطن‌ها است. اولین موج منفی بعد از P، موج Q نام دارد. اولین موج مثبت بعد از P را موج R ، و اولین موج منفی بعد از R را S می‌نامند. چون هر سه موج ممکن است با هم دیده نشوند، مجموع این سه موج را با هم یک کمپلکس QRS می‌نامند.

 

قطعه‌ی ST: از انتهای کمپلکس QRS تا ابتدای موج T را قطعه‌ی ST نام‌گذاری کرده‌اند. این قطعه نشان‌دهنده‌ی مراحل ابتدایی رپولاریزاسیون بطن‌ها است.

 

موج T: موجی گرد و مثبت می‌باشد که بعد از QRS ظاهر می‌شود. این موج نشان دهنده‌ی مراحل انتهایی رپولاریزاسیون بطن‌ها است.

 

فاصله‌ی QT: از ابتدای کمپلکس QRS تا انتهای موج P می‌باشد و نشان دهنده‌ی زمان لازم برای مجموع فعالیت بطن‌ها در طی یک چرخه‌ی قلبی است.

 

موج U: موجی گرد و کوچک می‌باشد که بعد از T ظاهر می‌شود. این موج همیشه دیده نمی‌شود.

 

 

 

همانطور که متوجه شده‌اید، هر گونه انحراف از خط ایزوالکتریک را یک موج می‌نامند. بخشی از خط ایزوالکتریک که بین دو موج قرار می‌گیرد، قطعه (segment) و به مجموع یک قطعه و حداقل یک موج فاصله (interval) گفته می‌شود.

 

 


خصوصیات امواج الکتروکاردیوگرام

به یاد سپاری اندازه‌های طبیعی هر کدام از اجزای الکتروکاردیوگرام برای تشخیص اختلالات ECG ضروری است. این اندازه‌ها در جدول زیر نشان داده شده‌اند:

 

 

 


نحوه‌ی خواندن الکتروکاردیوگرام

برای تفسیر و اصطلاحاً خواندن یک ریتم قلبی، مساله‌ی مهم توجه به تمام اجزا، امواج، قطعات و فواصل موجود بر روی نوار ریتم، قبل از قضاوت در مورد آن، می‌باشد. جهت جلوگیری از سردرگمی، شما می‌بایست یک توالی منطقی را در ذهن خود ترسیم، و در مواجهه با هر ریتم قلبی، از آن توالی پیروی کنید. ما روش 5 مرحله‌ای زیر را پیشنهاد می‌کنیم:

 

قدم اول: سرعت ضربان قلب را محاسبه کنید.

قدم دوم: نظم را پیدا کنید.

قدم سوم: امواج P را نگاه کنید.

قدم چهارم: به فواصل PR توجه کنید.

قدم پنجم: عرض کمپلکس‌های QR را مورد توجه قرار دهید.

 

قدم اول: محاسبه‌ی سرعت ضربان قلب

 برای تعیین سرعت ضربان قلب از روی الکتروکاردیوگرام، روش‌های متعددی وجود دارند. 4 روش شایع، در زیر معرفی می‌شوند.

روش اول: روش 6 ثانیه‌ای

روش دوم: روش مربع‌های بزرگ

روش سوم: روش مربع‌های کوچک

روش چهارم: روش ترتیبی

 

روش 6 ثانیه‌ای

این روش ساده‌ترین، سریع‌ترین و فراوان‌ترین روش اندازه‌گیری سرعت ضربان قلب از روی الکتروکاردیوگرام می‌باشد؛ که برای محاسبه‌ی ریتم‌های نامنظم و برادیکارد، نسبت به سه روش دیگر اولویت دارد. در این روش، 6 ثانیه از یک نوار ریتم انتخاب می‌شود (30 مربع بزرگ)، و سپس تعداد کمپلکس‌های QRS در این فاصله‌ی 6 ثانیه‌ای شمرده و در عدد 10 ضرب می‌شود تا تعداد ضربان قلب در یک دقیقه به دست آید.

 

 

 

روش مربع‌های بزرگ

چنانچه گفته شد، هر مربع برگ بر روی محور افقی معادل 2/0 ثانیه است. با این پیش زمینه، در این روش تعداد مربع‌های برگ بین دو کمپلکس QRS متوالی شمرده شده و بر عدد 300 تقسیم می‌شود.

 

 

 

روش‌ مربع‌های کوچک

چنانچه گفته شد، هر مربع کوچک بر روی محور افقی معادل 04/0 ثانیه است. با این پیش زمینه، در این روش تعداد مربع‌های کوچک بین دو کمپلکس QRS متوالی شمرده و بر عدد 1500 تقسیم می‌شود.

 

 

روش ترتیبی (sequential)

در این روش یک موج  را که دقیقاً بر روی یک خط تیره‌ی بزرگ قرار گرفته است پیدا کنید. خطوط تیره‌ی بعدی به ترتیب معرّف 300، 150، 100، 75، 60 و 50 هستند. یعنی اگر موج R بعدی روی خط تیره‌ی بعد افتاده باشد، تعداد ضربان قلب 300 و اگر روی خط تیره‌ی دوم افتاده باشد، تعداد ضربان قلب 150 است، الی آخر. در بسیاری از موارد چون موج R بعدی دقیقاً روی خط تیره واقع نمی‌شود، این روش یک محاسبه‌ی تخمینی است؛ اما چون به محاسبه‌ی خاصی احتیاج ندارد، روشی بسیار پرطرفدار می‌باشد.

 

 

 

 

تعداد ضربان طبیعی قلب بین 60 تا 100 ضربه در دقیقه می‌باشد. اگر تعداد ضربان قلب از 6 ضربه در دقیقه کم‌تر باشد، ریتم مورد نظر برادیکاردی (bradycardia) و اگر از 100 ضربه در دقیقه بیش‌تر باشد، تاکیکاردی (tachycardia) نام دارد.

 

 

قدم دوم: تعیین نظم

در این مرحله به فواصل R-R نگاه کنید. 4 وضعیت زیر ممکن است وجود داشته باشد:

 

1- کاملاً منظم

 

 

2- گاهی نامنظم

 

 

 

3- بی‌نظمی منظم

 

 

4- کاملاً نامنظم

 

 

قدم سوم: بررسی امواج P

در این مرحله 4 سوال زیر را از خود بپرسید:

 

1- آیا امواج P دیده می‌شوند؟

2- آیا شکل تمام امواج P به هم شبیه هستند؟

3- آیا فواصل P-P منظم هستند؟

4- آیا قبل از هر کمپلکس QRS یک موج P دیده می‌شود؟

 قدم چهارم: تعیین فاصله‌ی PR

در این مرحله دو مورد زیر را بررسی کنید:

 1- فاصله‌ی PR چقدر است؟ (به یاد داشته باشید نرمال این فاصله 2/0- 12/0 ثانیه است)

2- آیا فواصل PR در تمام نوار ریتم ثابت هستند؟

  قدم پنجم: عرض کمپلکس QRS

در این مرحله عرض کمپلکس QRS اندازه‌گیری می‌شود. این فاصله می‌بایست به طور طبیعی 04/0 تا 2/0 ثانیه باشد. علاوه بر این ببینید آیا این اندازه در تمام کمپلکس‌های QRS هم‌اندازه‌اند؟

  اکنون اطلاعات مربوط به هر 5 مرحله را جمع‌بندی کنید. با کنار هم گذاشتن این اطلاعات تشخیص و تفسیر ریتم‌ها از روی نوار قلب دیگر کار مشکلی نیست. فقط توجه داشته باشید اطلاعاتی را از قلم نینداخته باشید:

 

قدم اول: تعیین سرعت ضربان قلب

 • �         نرمال

 • �         برادیکاردی

 • �         تاکی‌کاردی

 

قدم دوم: تعیین نظم

 • �         کاملاً منظم

 • �         گاهی نامنظم

 • �         بی‌نظمی منظم

 • �         کاملاً نامنظم

 

قدم سوم: بررسی امواج P

 • �         آیا امواج P وجود دارند؟

 • �         آیا شکل تمام امواج P به هم شبیه هستند؟

 • �         آیا فواصل P-P منظم‌اند؟

 • �         یا قبل از هر کمپلکس QRS یک موج P وجود دارد؟

 

قدم چهارم: تعیین فاصله‌ی PR

 • �         فاصله‌ی PR چقدر است؟

 • �         آیا فاصله‌ی PR در تمام طول استریپ ثابت است؟

 قدم پنجم: تعیین عرض QRS

 • �         عرض کمپلکس QRS چقدر است؟

 • �         آیا این اندازه‌ در تمام QRSها ثابت است؟

  ریتم‌های سینوسی

 

در این بخش شش ریتم زیر بررسی می‌شوند:

 

1 ریتم نرمال سینوسی

2- برادیکاردی سینوسی

3- تاکی‌کاردی سینوسی

4- آریتمی سینوسی

5- بلاک SA

6- ایست سینوسی

 

 


1- ریتم نرمال سینوسی (Normal Sinus Rhythm)

اگر ایمپالس‌ها با سرعت طبیعی در گره SA شکل بگیرند و مسیر طبیعی خود را طی کرده و تمام قلب را از این طریق دپولاریزه کنند، ریتم مورد نظر، ریتم نرمال سینوسی است.

 

خصوصیات الکتروکاردیوگرام

سرعت

60 تا 100 بار در دقیقه

نظم

کاملاً منظم

امواج P

یک شکل، مثبت، نسبت 1:1

فاصله PR

2/0-012/0 ثانیه، ثابت

عرض QRS

12/0-004/0 ثانیه، ثابت

 

 

 

 


2- برادیکاردی سینوسی (Sinus Bradycardia)

در این ریتم گره سینوسی با سرعت کم‌تر از 60 بار در دقیقه جریان‌های الکتریکی را تولید می‌کند؛ اما هدایت جریان از مسیر طبیعی صورت می‌گیرد. پس تمام خصوصیات آن مشابه ریتم نرمال سینوسی است، با این تفاوت که تعداد ضربان از 60ضربه در دقیقه کم‌تراست.

 

خصوصیات الکتروکاردیوگرام

سرعت

کم‌تر از 60

نظم

کاملاً منظم

امواج P

یک شکل، مثبت، نسبت 1:1

فاصله PR

2/0-012/0 ثانیه، ثابت

عرض QRS

12/0-004/0 ثانیه، ثابت

 

 

درمان:

معمولاً احتیاج به درمان خاصی ندارد؛ مگر اینکه باعث اختلال در وضعیت همودینامیکی شده باشد. در قدم اول تلاش می‌شود تا علت ایجاد این ریتم مشخص، و در جهت حذف و اصلاح آن اقدام شود. برای درمان معمولاً از داروی آتروپین به شکل داخل وریدی و در مواردی نیز از کاته‌کولامین‌ها یا دوپامین استفاده می‌گردد. در موارد نادری احتیاج به استفاده از پیس‌میکر می‌باشد.

 

 


3- تاکی‌کاردی سینوسی (Sinus Tachycardia)

در تاکی‌کاردی سنوسی، گره SA با سرعتی بیشتر از 100 ضربه در دقیقه ضربان تولید می‌کند؛ اما هدایت جریان از مسیر طبیعی صورت می‌گیرد. پس تمام خصوصیات آن مشابه ریتم نرمال سینوسی است، با این تفاوت که تعداد ضربان قلب از 100 ضربه در دقیقه بیش‌تر می‌باشد.

 

خصوصیات الکتروکاردیوگرام

سرعت

بیشتر از 100

نظم

کاملاً منظم

امواج P

یک شکل، مثبت، نسبت 1:1

فاصله PR

2/0-012/0 ثانیه، ثابت

عرض QRS

12/0-004/0 ثانیه، ثابت

 

 

درمان

این ریتم نیز همانند برادیکاردی سینوسی، در صورت عدم ایجاد اختلال در وضعیت همودینامیکی احتیاج به درمان خاصی ندارد و فقط در جهت شناسایی و حذف عوامل ایجاد کننده اقدام می‌شود. در مواردی که بیمار دچار علایم همودینامیکی شده باشد، از داروهای مسدود کننده‌ی کانال‌های کلسیمی یا بتابلاکرها استفاده می‌شود.

 

 


4- آریتمی سینوسی (Sinus Arrhythmia)

در این بی‌نظمی، گره سینوسی با سرعت‌های متفاوتی اقدام به تولید ضربان می‌کند. اما هدایت جریان از مسیر طبیعی است. پس تنها تفاوت آن با ریتم نرمال سینوسی بی‌نظمی آن می‌باشد. این بی‌نظمی در بعضی افراد در حالت طبیعی، همراه با دم و بازدم عادی دیده می‌شود، به این نحو که در زمان دم فواصل  R-R کوتاه و در زمان بازدم فواصل R-R بلندتر می‌شود.

 

خصوصیات الکتروکاردیوگرام

 

سرعت

60 تا 100 بار در دقیقه

نظم

بی‌نظمی منظم

(در زمان دم فواصل R-R کوتاه و در زمان بازدم فواصل R-R بلند می‌شود)

امواج P

یک شکل، مثبت، نسبت 1:1

فاصله PR

2/0-012/0 ثانیه، ثابت

عرض QRS

12/0-004/0 ثانیه، ثابت

 

 

 

درمان

این بی‌نظمی معمولاً احتیاج به درمان ندارد.

 

 


5- بلاک گره سینوسی ( (Sinoatrial Block/ SA Block/ Sinus Exit Block

در این بی‌نظمی ایمپالس در گره SA تولید، اما به علل مختلف از این گره خارج نمی‌شوند. پس یک یا چند ضربان از قلم می‌افتند.

 

خصوصیات الکتروکاردیوگرام

 

سرعت

60معمولاً  تا 100 بار در دقیقه

نظم

گاهی نامنظم

(هر وقفه مضرب صحیحی از P-P است)

امواج P

یک شکل، مثبت، نسبت 1:1

فاصله PR

2/0-012/0 ثانیه، ثابت

عرض QRS

12/0-004/0 ثانیه، ثابت

 

 

 

درمان

اگر این بی‌نظمی گذرا و موقت باشد و از نظر همودینامیکی تاثیری ایجاد نکند، به درمان احتیاج ندارد و فقط در جهت شناسایی و حذف عوامل ایجاد کننده اقدام می‌شود. در صورت اختلال در وضعیت همودینامیکی از آتروپین و گاهی اوقات نیز از پیس میکر استفاده می‌شود.

 

 


6- ایست سینوسی (Sinus Arrest)

در این بی‌نظمی به علت اشکال در سلول‌های ضربان ساز گره سینوسی، ضربانی در این گره تولید نمی‌شود.

 

خصوصیات الکتروکاردیوگرام

سرعت

معمولاً 60 تا 100 بار در دقیقه

نظم

گاهی نامنظم

(وقفه مضرب صحیحی از P-P نیست)

امواج P

یک شکل، مثبت، نسبت 1:1

فاصله PR

2/0-012/0 ثانیه، ثابت

عرض QRS

12/0-004/0 ثانیه، ثابت

 

 

 

درمان

درمان این بی‌نظمی شبیه بلاک SA می‌باشد.+ نوشته شده توسط سید ناصر لطفی فاطمی در یکشنبه بیست و هشتم مهر ۱۳۹۲ و ساعت 20:10 |
 
همانطور كه مي‌دانيم فيبريلاسيون دهليزي ناشي از كانون‌هاي متعدد پراسيستوليك دهليزي است كه با سرعت زياد فعاليت ‌مي‌كنند و همگي با سرعت و در يك زمان تپش سازي مي‌كنند. از سوي ديگر دپولاريزاسيون‌هاي ناشي از كانون‌هاي نزديك گره‌AV به بطن‌ها هدايت مي‌شوند و ريتم بطني بسيار نامنظمي ايجاد مي‌كنند. سرعت اين ‌امواج حدود 300 تا 450 ضربه است.

علل AF:
فشار خون- بيماري‌هي دريچه‌اي و عروقي قلب- پس از عمل جراحي قلب- بيماري‌هاي مزمن ريه- نارسايي قلب- كارديوميوپاتي- مشكلات مادرزادي قلب- آمبولي ريه- مصرف الكل و كافئين زياد- عدم تعادل الكتروليتي و متابوليكي- هفونت شديد- افزايش سن

علائم AF:
تپش قلب- كاهش انرژي و احساس خستگي مفرط- سرگيجه- احساس ناراحتي در قفسه ‌سينه- كوتاه شدن تنفس

عوارض AF:
تشكيل لخته به علت عدم كفايت دهليز‌ها در پمپ قلب- افزايش ريسك مرگ

اهداف درمان AF:
ايجاد يك ضربان قلب منظم- كنترل تعداد ضربان قلب- جلوگيري از تشكيل لخته- كاهش ميزان حملات قلبي

درمان‌هاي AF:
دارويي:

ضد آريتمي‌ها مثل
: متوپرولول- سوتالول- آميودارون، اين دارو‌ها 30 تا 60 درصد بهبودي ايجاد مي‌كنند اما با گذشت زمان تاثيرات آنها به علت عادت كردن بدن به آنها كاهش پيدا مي‌كنند.
مضرات: بسياري از اين‌ دارو‌ها خود باعث ايجاد آريتمي‌هاي ديگر مي‌شوند. براي رسيدن به نتيجه مطلوب بايد چندين نوع دارو امتحان شود .
دارو‌هاي كاهش دهنده تعداد ضربان قلب مثل: ايندرال
دارو‌هاي پيشگيري كننده از ايجاد لخته و پلاكت‌ها مثل: كومادين و آسپرين

روش‌هاي درماني: (Procedure
1- كارديورژن:
در صورت عدم درمان به دارو‌ها انجام مي‌شود. پس از يك بيهوشي كوتاه مدت از جريان الكتريكي استفاده مي‌شود.
2- ريشه‌كني گره AV: با استفاده از امواج راديويي گره AV را تخريب مي‌كنند. در نتيجه ايمپالس‌هاي رسيده از دهليز به بطن منتقل نمي‌شود و بيمار به پيس احتياج دارد. در اين روش ضربان قلب بيمار هم كاهش پيدا مي‌كند. اين روش تنها مي‌تواند علائم AF را كاهش دهد ولي بهبودي كامل ايجاد نمي‌كند. امروزه به دليل روش‌هاي جايگزين كمتر استفاده مي‌شود.
3- دفيبريلاتورهاي كاشتني دهليزي: وقتي بيمار علائم AF را احساس مي‌كند وسيله را روشن مي‌كند. اين وسيله قابليت كاركرد اتوماتيك را نيز دارد. در زمان AF مقدار اندكي انرژي توسط دستگاه ايجاد شده كه علائم AF را از بين مي‌برد.
4- (Maze Procedure :(New technology
Maze به معناي مارپيچ جهت نشان دادن مسير جريان الكتريكي قلب بكار مي‌رود. كساني كه AF‌طولاني مدت دارند كه به دارو پاشخ نمي‌دهند يا باعث بزرگي دهليز شده است كانديدا‌هاي خوبي براي اين عمل هستند. از حدود 10 سال گذشته انجام اين روش رو به فزوني است. پس از باز كردن قفسه سينه و وصل بيمار به CPB و پمپ قلب كار آغاز مي‌شود. در روش‌هاي قبلي جراح از ايجاد بر‌ش‌هايي در بافت قلب استفاده مي‌كرد. پس از ترميم قلب اسكار ايجاد شده در قلب مانع از هدايت جريان الكتريكي شده و در نتيجه ايمپالس‌ها بلاك مي‌شوند. در روش‌هاي جديد از امواج راديو‌يي- ليزر يا امواج ماكروويو و در نهايت از سرما جهت ايجاد اين اسكارها استفاده مي‌شود.
محل‌هاي كه بيشترين احتمال ايجاد ايمپالس‌هاي ناجا را دارند شامل: اطراف (گوشك) دهليز چپ Lt. Atrial Appendage - آنولوس دريچه ميترال- اطراف ريشه‌هاي سينوس‌هاي كرونري و در امتداد مسيري كه وريد‌هاي ريوي را به آنولوس ميترال مي‌كنند مي‌باشد.
محققان به اين نتيجه رسيده‌اند كه انجام اين روش فقط در دهليز چپ به همان اندازه انجام روش در هر دو دهليز موثر است. بيمار پس از عمل 24 تا 48 ساعت به مانيتورينگ كامل احتياج دارد. برخي دارو‌هاي كنترل كننده فشار خون و ضربان به همراه آسپرين تجويز مي‌شوند.
بيمار براي 4 روز تا يك هفته بستري است. پس از ترخيص معاينات دوره‌اي لازم است. پزشكان ترجيح مي‌دهند اين عمل را براي بيماراني انجام دهند كه به ساير اعمال قلب مثل دريجه يا كرونر نيز نياز دارند. مگر اينكه بيمار بطور مدام از اين آريتمي رنج ببرد و به دارو پاسخ ندهند.
عوارض: حمله قلبي يا Stroke - نارسايي كليه- مرگ و ساير عوارض ناشي از عمل قلب باز عوارض در كساني كه تنها عمل Maze انجام داده‌اند 1% يا كمتر بوده نسبت به كساني كه ساير عمل‌ها روي آنها بهمراه اين عمل صورت گرفته است.

ميزان موفقيت عمل Maze:
در AF تنها 85 تا 95%
به عنوان پيشگيري از حملات AF بعد از عمل99%
بطور كل در جهان 90%

(مقاله از حيده راجع )

+ نوشته شده توسط سید ناصر لطفی فاطمی در یکشنبه بیست و هشتم مهر ۱۳۹۲ و ساعت 20:5 |
 1. تروپونین های قلبی T و I


  (cTnTوcTnI)
  تروپونین های قلبی شاخص های جدید و امیدوار کننده ای برای بیماری قلبی بوده و این تست ها برای کمک به تشخیص موارد مشکوک سندرومهای ایسکمیک کرونری حاد به کار می رود.تروپونین ها علاوه بر اختلالات ایسکمی حاد در شناسائی خطر زودرس بیماران با آنژین ناپایدار مفید می باشند. اینها می توانند احتمال حوادث آتی قلبی را پیشگوئی کنند.
  تروپونینها پروتئینهائی در عضلات اسکلتی و قلبی می باشند که مداخله میوزین با آکتین را با واسطه کلسیم در عضله تنظیم می کنند.
  دو نوع تروپونین اختصاصی قلبی وجود دارد:تروپونین قلبیT و تروپونین قلبی I. بدلیل اختصاصیت بیش از حد این پروتئین ها برای آسیب سلولهای میوکارد - تروپونین های قلبی در ارزیابی افراد با درد قفسه سینه بسیار مفیدند. کاربرد اینها مشابه CPK-MB است. بهر حال چند مزیت در تروپونین های قلبی نسبت به CPK-MB دیده شده و تروپونین ها برای آسیب های عضله قلبی اختصاصی ترند.CPK-MB ممکن است بدنبال آسیب عضله اسکلتی شدید – آسیب مغزی یا ریوی یا نارسائی کلیه بالا برود. تروپونین های قلبی تقریبا همیشه در بیماریهای عضلانی غیر قلبی طبیعی بوده ودر آسیب عضله قلبی زودتر و ثابت تر از CPK-MB بالا می رود.بنا بر این فرصت کافی برای تشخیص زودرس و درمان ترومبولیتیکی آسیب میوکاردی فراهم می شود.
  در نهایت cTnT و cTnI برای آسیب میوکارد حساستر از CPK-MB است. این امر خصوصا در ارزیابی بیماران با درد قفسه سینه بسیار اهمیت دارد. تروپونین های قلبی بلافاصله و طی سه ساعت بعد از آسیب میوکاردی بالا رفته و گاهی سطوح cTnI برای هفت تا ده روز پس از انفارکتوس میوکارد و سطوح cTnT برای ده تا چهارده روز بعد همچنان بالا باقی می مانند.
  سنجش تروپونینها نسبت به سنجش LDH ارجحیت دارد زیرا بیماران طی بیست و چهار تا چهل و هشت ساعت بعد از شروع علائم مراجعه می کنند.

  1. ارزش تروپونین در بیماران آنژیوپلاستی شده
   بر اساس آمار انجمن قلب آمریکا هر ساله بیش از یک میلیون آمریکائی آنژیوپلاستی می کنند تا خونرسانی عروق مسدود آنها بهبود یابد.در مواردی از این درمان در 30% افزایش خفیفی در آنزیمهای قلبی خصوصا در CK-MB دیده می شود.این یافته با عوارض بیمارستانی ارتباط دارد و همچنین هرچه میزان این افزایش بیشتر بوده باشدمرگ و میر در دراز مدت هم بیشتر است.
   در مطالعات اخیر دیده شده که تروپونین های T و I معیارهای اختصاصیتری برای صدمه قلبی هستند. جمع بندی این تحقیقات نشان می دهد که بعد از آنژیو پلاستی افزایش ترو پونین با احتمال مرگ یا سکته مجدد ارتباط دارد و توصیه شده است که در تمامی بیماران آنژیوپلاستی مقدار تروپونین اندازه گیری شود و بر این اساس بیمار تحت مراقبت قرار گیرد.
+ نوشته شده توسط سید ناصر لطفی فاطمی در دوشنبه بیست و پنجم شهریور ۱۳۹۲ و ساعت 21:27 |

 

کارگذاری فنر یا استنت در داخل عروق کرونر

آنژیوپلاستی قلب

تغییر نحوه زندگی مردم و ماشینی شدن آن، کاهش تحرک بدنی و افزایش شیوع بیماری‌هایی نظیر دیابت، افزایش چربی خون، افزایش فشار خون و ... و همچنین مصرف سیگار باعث شیوع بیشتر بیماری‌های قلبی از نوع تنگی عروق کرونر (coronary) شده و به تبع آن حملات قلبی و مرگ و میر ناشی از آن نیز افزایش یافته است.

دانشمندان و محققان رشته پزشکی از چندین دهه ی قبل، برای کشف علل و همچنین نحوه درمان و پیشگیری از بروز تنگی و گرفتگی عروق کرونر قلبی، تحقیقات خود را آغاز کرده‌اند. عروق کرونر وظیفه ی خون رسانی به عضلات قلب رابر عهده دارند.

پس از ابداع آنژیوگرافی کرونر و تشخیص دقیق میزان و محل درگیری عروق کرونر، روش ‌های مختلفی جهت درمان آن ابداع گردید.

اولین درمان قطعی که برای بیماری فوق انجام شد، عمل جراحی باز و بای پس (bypass) عروق کرونر بود.

سال 1977 برای اولین بار، یک پزشک سوئیسی به نام Gruntzig، با هدایت بالونی به داخل رگ کرونر یک بیمار قلبی و باد کردن آن بالون، موفق به رفع تنگی آن رگ شد که در آنژیوگرافی مجدد، باز بودن آن رگ ثابت گردید. در آن سال‌ ها که تنها از بالون جهت باز کردن عروق کرونر استفاده می ‌شد، مسائل مختلفی نظیر پارگی لایه داخلی رگ (Intimal dissection) و یا بازگشت فوری تنگی (Recoil) بروز می کرد که گاهی اوقات فاجعه آفرین بود.

به این دلیل محققان به فکر ابداع و کارگذاری فنر یا استنت (Stent) در داخل عروق کرونر افتادند.

استنت

استنت (تصویر روبرو) فنر کوچکی است که با عمل آنژیوپلاستی، آن را وارد رگ خونی می کنند و توسط بالونی آن را باز می نمایند.

استنت برای باز کردن رگ هایی که تنگ یا بسته شده اند، استفاده می شود که اغلب شریان های (سرخرگ) قلب هستند (تصویر پایین).

نتایج اولیه این شیوه، نشانگر کاهش واضح و قابل توجه عوارض روش استفاده از بالون بود. اما مشکل جدیدی بروز کرد، به این شکل که پس از کارگذاری استنت در برخی از بیماران، لخته خون در داخل استنت ایجاد می‌شد (Stent Thrombsis) که بیمار بایستی مجدداً به اتاق آنژیوگرافی برده و آنژیوپلاستی مجدد انجام می‌ شد و گاهی نیز بیمار فوت می ‌کرد.

لذا محققان پزشکی به فکر مصرف داروهایی افتادند که باعث کاهش بروز لخته خون می شدند، مانند آسپیرین، تیکوپیدین یا لکوپیدوگرل پلاویکس.

با تجویز داروهای فوق، میزان بروز لخته خون بسیار کاهش یافت و لذا میزان موفقیت آنژیوپلاستی افزایش قابل توجهی پیدا کرد.

مشکل دیگری که پس از این مرحله دیده می شد، ایجاد تنگی مجدد و تشکیل بافت اضافی در داخل استنت بود که در عرض 14 تا 16 هفته پس از گذاشتن استنت بروز می‌ کرد.

با توجه به بافت اضافی تشکیل شده در این محل (شامل سلول‌ های طبیعی داخل رگ که بیش از حد رشد کرده بودند)، محققان به فکر استفاده از داروهایی بر روی استنت افتادند که مانع بروز این تنگی مجدد از طریق کاهش رشد سلول‌های داخلی رگ شود. لذا با استفاده از پلی‌ مرهایی که داخل استنت کار گذاشته بودند و دارو را به صورت تدریجی وارد رگ می ‌کردند، به این امر نائل آمدند.

به طور کلی استنت‌های دارویی هوشمند باعث کاهش میزان بروز تنگی مجدد عروق کرونر و کاهش نیاز به انجام مجدد آنژیوپلاستی یا جراحی در ماه‌ های پس از آنژیوگرافی می ‌شوند.

البته این فواید بیشتر در عروق باریک و تنگی‌ های طویل رویت می‌ گردد. لذا توصیه‌ می ‌شود بیمار در مورد انتخاب نوع استنت (معمولی یا دارویی) حتما نظر پزشک معالج خود را ملاک عمل قرار دهد و برای استفاده از استنت دارویی اصرار نکند.

گاهی در مورد استنت‌ های دارویی سوالاتی مطرح می‌ شود و مقالاتی نیز نظیر تاثیر این نوع استنت ‌ها بر روی طول عمر یا میزان مرگ و میر نگارش می ‌گردد.

بایستی متذکر شوم که استنت‌های دارویی باعث کاهش بروز تنگی مجدد در

داخل استنت و کاهش انجام مجدد آنژیوپلاستی یا جراحی باز قلب می ‌گردد

و تاثیری در طول عمر و یا مرگ و میر ندارد، زیرا اصولا استنت ‌های بدون دارو

نیز مرگ و میر بسیار ناچیزی دارند.

البته بیمارانی که در آن ها استنت ‌های دارویی به کار رفته است، نباید با شنیدن این مطلب مضطرب شوند، زیرا فلسفه تولید استنت‌های دارویی، افزایش طول عمر نیست، بلکه کاهش بروز تنگی مجدد در داخل استنت می‌ باشد.

و کاهش تحرک بدنی و افزایش شیوع بیماری‌هایی نظیر دیابت، افزایش چربی خون، افزایش فشار خون و ... و همچنین مصرف سیگار باعث شده بیماری‌های قلبی شیوع بیشتری پیدا کنند و به تبع آن حملات قلبی و مرگ و میر ناشی از آن نیز افزایش یافته است.

دانشمندان و محققان رشته پزشکی از چندین دهه قبل برای کشف علل و همچنین نحوه درمان و پیشگیری از بروز آن، تحقیقات خود را آغاز کرده‌اند.

پس از ابداع آنژیوگرافی کرونر و تشخیص دقیق میزان و محل درگیری عروق کرونر، روش ‌های مختلفی جهت درمان آن ابداع گردید.

اولین درمان قطعی که برای بیماری فوق انجام شد، عمل جراحی باز و بای پس عروق کرونر بود تا این که در سال 1977 برای اولین بار باریک پزشک سوئیسی به نام Gruntzig با هدایت بالونی هم قطر با رگ کرونر یک بیمار دچار بیماری عروق کرون و باد کردن آن بالون، موفق به برطرف کردن تنگی آن رگ شد که در آنژیوگرافی مجدد که پس از مدتی انجام شد، باز بودن آن رگ اثبات گردید.

آنژیوپلاستی

در آن سال‌ ها که تنها از بالون جهت باز کردن عروق کرونر استفاده می ‌شد، مسائل مختلفی نظیر پارگی لایه داخلی رگ(Intimal dissection) و یا بازگشت فوری تنگی (Recoil) بروز می کرد که گاهی اوقات فاجعه بار بود.

به این دلیل محققان به فکر ابداع و کارگذاری فنر یا استنت (Stent) در داخل عروق کرونر افتادند. نتایج اولیه نشانگر کاهش واضح و قابل توجه عوارض فوق بود. اما مشکل جدیدی بروز کرد: پس از کارگذاری استنت در برخی از بیماران، در داخل استنت، به صورت حاد لخته خون ایجاد می‌شد (Stent Thrombsis) که بیمار بایستی مجدداً به اتاق آنژیوگرافی برده و آنژیوپلاستی مجدد انجام می‌ شد و گاهی نیز بیمار فوت می ‌شد. لذا محققان علم پزشکی به فکر مصرف داروهایی  افتادند که باعث کاهش بروز لخته خون می گردند نظیر افزایش میزان آسپیرین و تجویز تیکوپیدین یا لکوپیدوگرل پلاویکس.

با تجویز داروهای فوق، میزان بروز لخته بسیار کاهش یافت و لذا میزان موفقیت آنژیوپلاستی افزایش قابل توجهی پیدا کرد.

مشکل دیگری که پس از این مرحله بروز یافت ایجاد تنگی مجدد و تشکیل بافت اضافی در داخل استنت بود که در عرض 16- 14 هفته پس از گذاشتن استنت بروز می‌ کرد.

با توجه به بافت تشکیل شده در این محل(شامل سلول‌ های طبیعی داخل رگ که بیش از حد رشد کرده بودند) محققان به فکر استفاده از داروهایی بر روی استنت افتادند که مانع بروز این تنگی مجدد از طریق کاهش رشد سلول‌های داخلی رگ گردد و لذا با استفاده از پلی‌ مرهایی که داخل استنت کار گذاشته و دارو را به صورت تدریجی وارد رگ می ‌کردند، به این امر نائل آمدند.

لذا استنت‌های دارویی هوشمند باعث کاهش میزان بروز تنگی مجدد و کاهش نیاز به انجام مجدد آنژیوپلاستی ناشی از بروز تنگی مجدد یا جراحی در ماه‌ های پس از آنژیوگرافی می ‌شود.

البته این فوائد  بیشتر در عروق باریک و تنگی‌ های طویل رویت می‌ گردد و توصیه‌ می ‌شود بیمار در مورد انتخاب نوع استنت(معمولی یا دارویی) نظم پزشک معالج خود را ملاک قرار دهد و از اصرار بی‌ مورد به استفاده از استنت دارویی پرهیز نماید.

گاهی در مورد استنت‌ های دارویی سوالاتی مطرح می‌ شود و مقالاتی نیز نظیر تاثیر این نوع استنت ‌ها بر روی طول عمر یا مرگ ومیر نگارش می ‌گردد.

بایستی متذکر شوم که استنت‌های دارویی باعث کاهش بروز تنگی مجدد در داخل استنت و کاهش انجام مجدد آنژیوپلاستی یا جراحی باز قلب می ‌گردد و تاثیری در طول عمر و یا مرگ ومیر ندارد چرا که اصولا استنت ‌های بدون دارو نیز مرگ و میر بسیار ناچیزی دارند.

اصولاً بیمارانی که در آن ها استنت ‌های دارویی به کار رفته است، نباید با رویت مقالات فوق مضطرب شوند، چرا که اصولاً فلسفه تولید استنت‌های دارویی، افزایش طول عمر نیست بلکه کاهش بروز تنگی مجدد در داخل استنت می‌ باشد.

+ نوشته شده توسط سید ناصر لطفی فاطمی در جمعه دوم تیر ۱۳۹۱ و ساعت 11:56 |

 

 


Pacemakers
 


پیس میكر یك ضربان ساز مصنوعی است كه جریان الكتریكی زمان بندی شده ای جهت تحریك دپولاریزاسیون به قلب ارسال میكند.

پیس میكر از یك ژنراتور تولید پالس (pulse generator)ومدارات كنترل زمانی و لیدهای پیس میكر ، مدار الكتریكی برای sense و آنالیز ریتم ذاتی قلب بیمار تشكیل شده است.

پیس میكر

پیس میكرها به طور كلی از نظر نحوه انتقال جریانات الكتریكی به قلب به دو دسته مهم زیر تقسیم می‌شوند: 1_پیس میكرهای با ریتم ثابت
(FIXED RATE PACEMAKERS) 2-پیس میكرهای متقاضی(DEMAND PACEMAKERS)

پیس میكر های با ریتم ثابت ، پیس میكر هایی هستند كه بدون توجه به ریتم قلب و فعالیت ذاتی آن پالس هایی را با ریتم ثابت به قلب اعمال می‌كنند. این پیس میكرها، ریتم قلبی بیمار را حس نمیكند در نتیجه احتمال ایجاد رقابت(COMPETITION) بین ریتم قلبی بیمار و ریتم پیس میكر وجود دارد. اگر پیس میكرضربانات خود را در ابتدای موج T ضربان قلبی بیمار ایجاد كند. نتیجه اش V.T ویا V.F خواهد بود (پدیدة R on T). این مدل پیس میكر ها امروزه استفاده نمیشوند.


پیس میكرهای متقاضی(DEMAND PACEMAKERS)
پیس میكرهای DEMAND فقط و فقط هنگامی تحریك الكتریكی خود را به قلب اعمال می‌كنند كه RATE ذاتی قلب به كمتر از RATE تنظیمی پیس میكر افت كند.مثلا در صورتی كه RATE پیس میكر روی 75 تنظیم شده باشد،پیس میكر فاصله زمانی مطلوب بین هر دو انقباض قلبی را 60/75 (0.8ثانیه) میداند. بنابر این در صورتی كه مدت زمان ما بین دو انقباض قلبی بیش تر از 0.8 ثانیه بود،جریان الكتریكی خود را به قلب اعمال می‌كند. لیدهای پیس میكر در این نوع علاوه بر عمل PACING ،عمل SENSE كردن سیگنال درون قلبی را انجام می دهد. وبه نوعی پیك كمپلكس QRSموج درون قلبی را DETECT می‌كندو بلافاصله TIMER خود را RESET می كند.مدار كنترلی همواره عدد تایمر را با مقدارپریود تنظیمی خود كه در این مثال برابر با 0.8 ثانیه است؛مقایسه می‌كند.در صورتی كه قبل از رسیدن عدد تایمر به 0.8 ثانیه قلب انقباض انجام دهد و پیكQRS شناسایی شود،تایمر مجددا RESET می‌شود،در غیر این صورت با رسیدن عدد تایمر به پریود تنظیمی پیس میكر(در این مثال0.8) تحریك الكتریكی به قلب اعمال می گردد و پس از آن، تایمر RESET میشود.


demand
2 نوع پیس میكر DEMAND وجود دارد:قابل برنامه ریزی و غیر قابل برنامه ریزی
در نوع پیس میكرDEMAND قابل برنامه ریزی،RATE پیس میكر را می‌توان تنظیم كرد. در نوع پیس میكرDEMAND غیرقابل برنامه ریزی،RATE پیس میكر از همان ابتدا وبه هنگام ساخت تنظیم می شود.


سیستم پیس میكر معمولا بر اساس محل جاگذاری الكترودها به دو دسته پیس میكر های تك حفره ای و پیس میكر های دو حفره ای تقسیم می شوند:

پیس میكرهای تك حفره ای پیس میكری است كه یك حفرة قلب (دهلیز یا بطن) را كه لید پیس میكر در آن تعبیه شده است، پیس میكند. ممكنست پیس كردن دهلیز زمانیكه SA NODE بیمار آسیب دیده است ولی راههای هدایتی AV NODE و بطنها نرمال است استفاده شود.كه در این صورت پیس میكر كار SA NODE را انجام می دهد.

پیس میكرهای دو حفره ای پیس میكری كه دهلیز و بطن را پیس میكند، دو لید دارد كه یكی در دهلیز راست، ودیگری در بطن راست كارگذاشته میشود. این نوع پیس میكرها، دو حفره ای نامیده میشوند. ابتدا دهلیز و سپس بطن را پس از وقفه زمانی لازم (جهت خالی شدن دهلیزها و پر شدن بطنها )تحریك می‌كند.

+ نوشته شده توسط سید ناصر لطفی فاطمی در چهارشنبه دهم اسفند ۱۳۹۰ و ساعت 0:40 |

نگهداری و سرویس :1- در هنگام استفاده از ECG حتما از سیم زمین استفاده نمایید .2- پس از هر شیفت کاری و یا حداقل روزی یک بار الکترودها را با پنبه و الکل شستشو دهید .3- در صورت گیر کردن کاغذ در بین غلطکها هرگز آن را بوسیله اجسام سخت خارج نکنید .4- حداقل هفته ای یک بار نوکقلم و یا کریستال حرارتیرا با پنبه و الکل سفید تمیز نمایید .5- همواره از کاغذهای استاندارد و مناسب استفاده نموده و از به کاربردن کاغذهایی که بزرگتر و یا کوچکتر از سایز کاغذ دستگاه می باشد خودداری کنید .6- در صورتی که برق محلی که دستگاه ECG در آنجا قرار دارد دارا ی نوسانات شدید و یا قطع و وصل مکرر می باشد برای حفاظت از دستگاه حتما از استابلایزر و یا UPS مناسب اتفاده کنید .7- اگر در ECG از باطریهای NI – CD استفاده شده است برای طولانیتر شدن عمر آنها حتما باید این باطریها به طور منظم شارژ و دشارژ شوند8- اگر در دستگاه ECG از باطریهایسربی استفاده شده است ، هرگز این باطریها نباید کامل دشارژ شوند و بهتر این است که همواره دستگاه را پس از استفاده برای شارژ شدن باطری به برق بزنید .

+ نوشته شده توسط سید ناصر لطفی فاطمی در چهارشنبه دهم اسفند ۱۳۹۰ و ساعت 0:23 |

با سلام
پس از آشنایی اجمالی با سیستمهای مونیتورینگ علائم حیاتی بیمار از این یادداشت به بعد به نحوه عیب یابی و رفع عیب این سیستمها خواهم پرداخت .اگر مشکل خاصی با این سیستمها دارید می توانید در قسمت نظرات یادداشت بگذارید تا به آنها پاسخ داده شود .در ادامه مباحث یادداشتهای گذشته به بررسب نحوه عیب یابی و سرویس دستگاههای مانیتورینگ علائم حیاتی می پردازم.
اولین سیستمی که باید مورد بررسی قرارگیرد واکثرا مشکل دار می شود سیستم تغذیه دستگاه است برای سیستم تغذیه می تواند مشکلات زیر پیش بیاید ممکن است اصلا سیستم شما روشن نشود . در این صورت اشکال می تواند از موارد زیر باشد :

اولین موردی که می تواند مشکل داشته باشد فیوزهای دستگاه هستند آنها را چک کنید و در صورت نیاز با فیوز مشابه جایگزین نمایید.
مورد دیگر می تواند مشکل از برد پاور باشد این برد از قطعات مختلفی ( بسته به نوع و مدل دستگاه )تشکیل شده است .در این صورت قطعات زیر را چک کنید :
یک سو کننده ها را چک کنید اکثر مواقع مشکل دار می شوند
خازنهای نیمه قدرت را چک کنید
در نهایت ترانس های برد را چک کنید و از سلامت آنها اطمینان حاصل نماییدیکی دیگر از مشکلات معمول دستگاههای مونیتورینگ علائم حیاتی بیمار می پردازیم .

گاها مشاهده می شود که دستگاه spo2 بیمار را نشان نمی دهد و یا اینکه مقدار نمایش داده شده با آنچه به تجربه بدست آمده تفاوت داشته و یا اینکه مقادیر نمایش داده شده ثبات لازم را ندارند . در این موارد احتمال دو مشکل وجود دارد .

1- عیب از بردهای داخلی دستگاه می باشد . در اینصورت با توجه به اینکه این بردها دارای قطعاتی هستند که تهیه و توزیع آنها در انحصار شرکتهای تولید کننده می باشد ، توصیه می شود که با بخش خدمات پس از فروش شرکت مربوطه تماس گرفته و از آنها کمک بخواهید . در غیر اینصورت اگر خودتان اقدام به تعمیر دستگاه بکنید علاوه بر اینکه باتوجه به مورد فوق الذکر امکان تعمیر دستگاه کم است ( مگر اینکه قطعه خاصی نسوخته باشد و قطعه معیوب قطعه معمولی باشد ) در صورت تماس با شرکت پس از دستکاری دستگاه اتمال بالا بردن قیمت از سوی شرکت و اعمال هزینه های اضافی هم وجود دارد ( مثلا اینکه به دلیل تعمیر دستگاه توسط افراد ناشی و یا غیر معتبر !!!! به دستگاه صدمه اساسی خورده و یا هزار جور بهانه دیگر )

2- در اکثر موارد عیب مربوط به پروب دستگاه می باشد ابتدا از سلامت قسمت انگشتی پروب از نظر فنر و خوب فیکس شدن آن اطمینان حاصل کنید . حال نوبت به تست خود پروب می رسد . برای تست پروب می توانید از یک مولتی متر ساده استفاده کنید . خود پروب می تواند چند مشکل متفاوت داشته باشد

- ممکن است پینهای سوکت آن شکسته باشد و یا اینکه سیمهای خارج شده از قسمت سوکت آن قطعی داشته باشد

- ممکن است که سیمهای خارج شده از انگشتی پروب از قسمت بیخ نتهای انگشتی شکسته باشد و دچار قطعی شده باشد .

- ممکن است سنسور و یا مولد ir و یا  led  قرمز رنگ پروب خراب شده باشد . برای چک کردن این قسمت ابتدا مولتی متر را بر روی اهم متر می گذاریم . در صورت سلامت  led به هنگام اتصال صحیح اهم متر به آن نور قرمز رنگی از آن ساطع می شود . مول  IR هم از یک سمت مقاومت محدود و از سمت دیگر مقاومت بالایی را نشان می دهد . سنسور نورانی نیز دارای مقاومت کمی است که با تغییر میزان نور تغییر می کند .
+ نوشته شده توسط سید ناصر لطفی فاطمی در چهارشنبه دهم اسفند ۱۳۹۰ و ساعت 0:19 |

 

آیا سوزش قلب دارید؟
این مشكل می‌تواند در هر سنی ایجاد شود،‌ اما در افرادی كه بیش از 60 سال دارند شایع‌تر است و به نظر می‌رسد كه ...
 

درد یا سوزش قلب هیچ ارتباطی با بیماری‌های قلبی ندارد. اگرچه علائم آن بیشتر با حملات قلبی اشتباه گرفته می‌شود، ‌اما این سوزش ناشی از برگشت محتویات معده به مری است. این مشكل می‌تواند در هر سنی ایجاد شود،‌ اما در افرادی كه بیش از 60 سال دارند شایع‌تر است و به نظر می‌رسد كه درد یا سوزشی كه در این قسمت از دستگاه گوارش احساس می‌كنیم، بیش از هر چیز با غذایی كه خورده‌ایم، ارتباط داشته باشد.

 

ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط سید ناصر لطفی فاطمی در دوشنبه سوم بهمن ۱۳۹۰ و ساعت 22:7 |


ادم‌ ریه‌ مجموعه‌ای‌ از علایم‌ وخیم‌ و تهدید كننده‌ حیات‌ ناشی‌ از نارسایی‌ احتقانی‌ قلب‌.علایم شایع :


۱. تعریق‌

۲. رنگ‌پریدگی‌

۳. تنفس‌ سریع‌

۴. افت‌ فشار خون‌

۵. بی‌قراری‌ و اضطراب‌

۶. كبودی‌ ناخن‌ها و لب‌ها

۷. كوتاهی‌ نفس‌ شدید، گاهی‌ همراه‌ خس‌خس‌

۸. سرفه‌. در ابتدا ممكن‌ است‌ سرفه‌ بدون‌ خلط‌ باشد، ولی‌ بعداً می‌تواند با خلط‌ كف‌آلود حاوی‌ رگه‌های‌ خون‌ همراه‌ گردد.


علل بیماری :


۱. تعریق‌

۲. رنگ‌پریدگی‌

۳. تنفس‌ سریع‌

۴. افت‌ فشار خون‌

۵. بی‌قراری‌ و اضطراب‌

۶. كبودی‌ ناخن‌ها و لب‌ها

۷. كوتاهی‌ نفس‌ شدید، گاهی‌ همراه‌ خس‌خس‌

۸. سرفه‌. در ابتدا ممكن‌ است‌ سرفه‌ بدون‌ خلط‌ باشد، ولی‌ بعداً می‌تواند با خلط‌ كف‌آلود حاوی‌ رگه‌های‌ خون‌ همراه‌ گردد.


عوامل افزایش دهنده خطر :


۱. چاقی‌

۲. استرس‌

۳. سن‌ بالای‌ 60 سال‌

۴. حمله‌ قلبی‌ اخیر

۵. استعمال‌ دخانیات‌

۶. خستگی‌ كار زیاد

۷. فشار خون‌ بالا یا هر نوع‌ بیماری‌ قلبی‌


پیشگیری :


در صورت‌ وجود هرگونه‌ بیماری‌ قلبی‌، اقدام‌ فوری‌ جهت‌ درمان‌ به‌ منظور پیشگیری‌ از تشدید علایم‌ نارسایی‌ قلبی‌ ضروری‌ است‌. درمان‌ شامل‌ كاهش‌ نمك‌ رژیم‌ غذایی‌، ترك‌ استعمال‌ دخانیات‌، حفظ‌ وزن‌ در حد مطلوب‌، استراحت‌ كافی‌ و تجویز داروهای‌ مربوطه‌ می‌باشد.


عواقب مورد انتظار :


در بیشتر موارد، علایم‌ با درمان‌ قابل‌ كنترل‌ است‌. درمان‌ ادم‌ ریه‌ معمولاً با بهبود قابل‌ توجه‌ و مؤثر همراه‌ است‌. با این‌ حال‌ بیماری‌ قلبی‌ زمینه‌ای‌ ایجاد كننده‌ ادم‌ ریه‌ نیازمند درمان‌ مادام‌العمر خواهد بود.


عوارض احتمالی :


۱. مرگ‌ (در صورت‌ تأخیر در درمان‌ یا ناموفق‌ بودن‌ درمان‌).

۲. اشتباه‌ گرفتن‌ این‌ وضعیت‌ با آسم‌ كه‌ منجر به‌ درمان‌ نامناسب‌ خواهد شد.


درمان :


بررسی‌های‌ تشخیصی‌ ممكن‌ است‌ شامل‌ آزمایش‌های‌ خون‌، نوار قلب‌، رادیوگرافی‌ قفسه‌ سینه‌، آزمون‌ عملكرد ریه‌ و كاتتریزاسیون‌ شریان‌ ریوی‌ باشد. درمان‌ در جهت‌ كاهش‌ مایعات‌ اضافه‌، بهبود عملكرد قلب‌ و ریه‌، و اصلاح‌ هر گونه‌ اختلال‌ زمینه‌ای‌ طرح‌ریزی‌ می‌گردد. مراقبت‌ شخصی‌ در منزل‌ در مورد ادم‌ ریه‌ مناسب‌ نیست‌. این‌ وضعیت‌ یك‌ اورژانس‌ بوده‌ و مستلزم‌ مراقبت‌های‌ طبی‌ ویژه‌ است‌. تأخیر در درمان‌ آن‌ ممكن‌ است‌ منجر به‌ مرگ‌ گردد.


داروها :


۱. تجویز اكسیژن‌


۲. دیژیتال‌ برای‌ بالا بردن‌ قدرت‌ ضربان‌ها قلب‌


۳. آنتی‌بیوتیك‌ها (چنانچه‌ ادم‌ ریه‌ در اثر عفونت‌ بروز یافته‌ باشد)


۴. داروهای‌ ادرارآور برای‌ كاستن‌ از اضافه‌ حجم‌ خون‌ در گردش‌ و تجمع‌ مایعات‌ در ریه‌ها


۵. تركیبات‌ مخدر برای‌ كاهش‌ اضطراب‌، كاهش‌ جریان‌ خون‌ به‌ سوی‌ ریه‌، و كاهش‌ نیاز اكسیژن‌ بدن‌


۶. داروهایی‌ نظیر مسدود كننده‌های‌ گیرنده‌ بتا، مهاركننده‌های‌ آنزیم‌ مبدل‌ آنژیوتانسین‌، نیتروتها و مسدودكننده‌های‌ كانال‌ كلسیم‌ به‌ منظور كاستن‌ بار كاری‌ قلب‌


فعالیت :


تا پایدار شدن‌ وضعیت‌ بیماری‌ در بستر استراحت‌ نمایید. پس‌ از درمان‌، فعالیت‌های‌ طبیعی‌ خود را به‌ تدریج‌ از سر بگیرید. فعالیت‌ جنسی‌ را پس‌ از برطرف‌ شدن‌ علایم‌، بازگشت‌ توان‌ جسمی‌ طبیعی‌ و با اجازه‌ پزشك‌ از سر بگیرید.


رژیم غذایی :


رژیم‌ كم‌ نمك‌ و كم‌ چربی‌


در این شرایط به پزشک خود مراجعه فرمایید :


اگر شما یا یكی‌ از اعضای‌ خانواده تان ‌ دارای‌ علایم‌ ادم‌ ریه‌ باشید. هشدار: این‌ حالت‌ یك‌ است‌

+ نوشته شده توسط سید ناصر لطفی فاطمی در پنجشنبه سی و یکم شهریور ۱۳۹۰ و ساعت 3:33 |
 


 چینی ها با استفاده از طب سوزنی قلب یك بیمار را جراحی و دریچه قلب وی را تغییر دادند.
به گزارش سلامت نیوزبه نقل از العالم ،گروهی از پزشكان چینی با شش سوزن مخصوص چینی از ناحیه مچ دست و سینه به قلب بیماری كه به یك بیماری لاعلا ج مبتلا بود، سوزن فرو كردند تا دریچه قلب وی را تغییر دهند.
این بیمار پس از فرو كردن سوزن ها و استفاده از اندكی مسكن به حالت خواب فرو رفت ؛اما به عملكردهای پزشكان واكنش نشان می داد.
این جراحی سه ساعت طول كشید و پس از آن بیمار از بخش مراقبت های ویژه به بخش عادی انتقال یافت.
این بیمار24 ساله ده سال بود كه از مشكلا ت قلبی رنج می برد.
این عمل سبب شده است پزشكان داخلی و خارجی به آینده جراحی قلب با طب سوزنی امیدوار شوند.

+ نوشته شده توسط سید ناصر لطفی فاطمی در چهارشنبه ششم بهمن ۱۳۸۹ و ساعت 23:8 |
روغن زيتون باعث پايين آمدن فشار خون و كلسترول خون مي‌شود و از بروز بيماري‌هاي قلبي پيشگيري مي‌كند.
 زيتون رسيده از نظر طب قديم گرم است و روغن زيتون گرم و خشك است.

 روغن زيتون نرم‌كننده و صفرابر است و خطر ابتلا به بيماري‌هاي قلبي را كاهش مي‌دهد و مصرف روزانه زيتون از امراض قلبي و سرطان جلوگيري مي‌كند.

 روغن زيتون حاوي ميزان زيادي آنتي‌اكسيدان است و از سرطان سينه و سرطان كولون جلوگيري مي‌كند.

 روغن زيتون براي مصرف در سالاد و بسياري از غذاهاي آماده به‌صورت خام قابل مصرف و بسيار مفيد است. براي طبخ انواع مختلف غذاها مي‌توان از روغن زيتون و با استفاده از حرارت كم و با صرف وقت و مدت زمان بيشتر (براي حفظ خواص مفيد آن) استفاده كرد. 

برگ زيتون كاهش‌دهنده فشار خون، قندخون، ضداسپاسم، آنتي‌اكسيدان، ضدقارچ، گشادكننده عروق خوني، كاهش‌دهنده كلسترول بد، ضدتب، قابض، ضدباكتري، صفرابر، ادرارآور و براي افراد ديابتي بسيار مناسب است.

 زيتون مسهل ضعيف و نرم‌كننده مسير گوارشي است و براي يبوست مفيد است. ضدچسبندگي پلاكت‌ها و محافظ قلب است.
+ نوشته شده توسط سید ناصر لطفی فاطمی در یکشنبه پنجم دی ۱۳۸۹ و ساعت 0:22 |

آزمایش های تشخیص بیماری قلبی


  

اگر از یک رژیم غذایی سالم پیروی کنید، فعالیت بدنی کافی داشته باشید، در وزن مناسب باقی بمانید و سیگار را ترک کنید، سلامتی قلب خود را افزایش می‌ دهید. مهم نیست که عوامل خطر بیماری قلبی تا چه حدی در شما وجود داشته باشد، مطمئن باشید که انجام چهار عمل فوق به نفع شما خواهد بود.

بسته به وضعیت شما ممکن است مراحل دیگری هم برای کنترل بیماری قلبی تان نیاز باشد. مثلاً اگر دیابت دارید، لازم است قند خون خود را مرتب کنترل کنید.

کنترل وزن، استفاده از رژیم غذایی مناسب و انجام فعالیت‌ بدنی بیشتر به حفظ قند خون در محدوده ی طبیعی کمک می ‌کند. این روش‌ها به کاهش خطر فشار خون بالا  و چربی خون بالا  هم کمک می ‌کند.

وضعیت طبی با عادات معمول شما هر چه که باشد، با کمک این برنامه می‌ توانید تغییرات مثبت و بزرگی در سلامت قلب خود ایجاد کنید.


کسانی که دچار بیماری قلبی هستند

اگر شما دچار بیماری قلبی هستید کنترل آن بسیار مهم است. خوب غذا خوردن، فعالیت بدنی مناسب و منظم و داشتن وزن مناسب به شما کمک می‌ کند از وخامت وضعیت خود بکاهید.

 اگر سیگار می ‌کشید،  آن را ترک کنید و اگر دارای دیابت  هستید، نیاز است سریعاً آن را درمان کنید. هم چنین لازم است تست‌های تخصصی پزشکی یا مصرف دارو و اعمال تشخیصی مخصوص انجام دهید. این مطلب ضمن ارائه ی توضیح در خصوص مطالب فوق به شما کمک می‌ کند تا از قلب خود محافظت کنید.


تست‌های غربالگری

در اغلب موارد شما احتیاج به تست‌های تشخیصی برای اطمینان از وجود بیماری قلبی و شدت آن دارید. ممکن است به نظر پزشک شما، این تست‌ها مهم نباشد، ولی به تائید تشخیص کمک می ‌کند.

اغلب تست‌های غربالگری در بیرون از بدن ما انجام می‌ گردد و بدون درد هستند. بعد از گرفتن دقیق تاریخچه ی پزشکی و انجام دادن معاینات بالینی، ممکن است پزشک یک یا چند تا از آن تست‌ها را انجام دهد.

  


الکترو کاردیوگرام

الکترو کاردیوگرام از فعالیت‌های الکتریکی قلب شما تصویری را روی کاغذ رسم می ‌کند(تصویر بالا). این تست می ‌تواند ضربان غیر طبیعی و انهدام ماهیچه‌های قلبی و مشکلات جریان خون در رگ‌ های کرونی قلب و بزرگ شدن قلب را به شما نشان دهد.

  


تست ورزش

این تست فعالیت الکتریکی قلب را در زمان انجام فعالیت‌ بدنی ثبت می ‌کند. شما معمولاً روی یک نوار حرکت می ‌کنید و در همان حال، ثبت نوار قلب شما انجام می‌ شود(تصویر بالا).

اگر فردی به دلیل مشکلات مفاصل  یا قلبی نتواند این تست را انجام دهد، به جای فعالیت بدنی، دارویی دریافت می‌ کند و با افزایش جریان خون به قلب، به وجود مشکل پی می ‌برند.


تست تالیوم

این تست کارکرد ماهیچه‌های قلب را در زمانی که خون به قلب جریان دارد، نشان می ‌دهد. مقدار کمی مواد رادیواکتیو در سیاهرگ بازوی دست تزریق می‌ شود و با یک دوربین از برداشت این مواد توسط ماهیچه ی قلب تصویربرداری می ‌شود.

  


اکو کاردیوگرافی

تغییر امواج صوتی در تصاویر، نشان دهنده ی اندازه ی قلب و شکل قلب و حرکات آن می‌ باشد(تصویر بالا). هم چنین از امواج صوتی برای نشان دادن مقدار پمپ خون حین خارج شدن از قلب موقع انقباض استفاده می‌ شود.

  


آنژیوگرافی

در این روش یک لوله ی کوچک تو خالی با بی حسی موضعی، از طریق بازو یا ران، وارد سرخرگ یا سیاهرگ محیطی می‌ شود و نوک آن برای تزریق ماده ی حاجب وارد قلب می ‌گردد و اندازه و شدت بیماری قلبی با توجه به نتایج آن مشخص می گردد. تصاویر گرفته شده به نام آنژیوگرام یا آرتریوگرام خوانده می ‌شوند(تصویر بالا).


ونتریوکولرگرام

تزریق مستقیم ماده حاجب به داخل حفره ی بطن چپ قلب را می‌ گویند. مانند آنژیوگرافی انجام می‌ شود، ولی تصاویر حاصله ضبط می ‌شود.


اولتراسوند در عروق کرونری

در این روش بوسیله ی لوله ای کوچک که وارد عروق محیطی می‌ شود، میزان جریان خون اندازه‌گیری می گردد. سپس از سرخرگ ‌ها ی کرونری قلب تصویری برداشت می ‌شود که نشان دهنده ی ضخامت و سایر خصوصیات این رگ ها می ‌باشد. این روش به پزشک معالج امکان دیدن جریان خون و سایر انسداد‌ها را فراهم می‌ کند.

همچنین چندین تست جدید و بسیار حساس غربالگری دیگر موجود می ‌باشد. شما می‌ توانید از پزشک خود درباره ی این سه مورد سوال کنید:


1- داپلر سونوکاروتید:

در این روش از امواج صوتی برای مشخص کردن انسدادها و باریکی های سرخرگ کاروتید استفاده می ‌شود که هر دو مورد می ‌تواند به حمله ی قلبی و سکته ی مغزی ختم شود.


2- توموگرافی کامپیوتری پرتاب الکترون:

این وسیله اسکن بسیار سریع می ‌باشد که امکان تهیه ی تصویر سریع از ترکیب کلسیم عروق کرونر را ایجاد می‌ کند. این روش می ‌تواند بیماری قلبی را، قبل از این که شما هیچ علامتی را احساس کنید، تشخیص دهد.


3- تست خونی بسیار حساس سی راکتیو پروتئین:

این آزمایش میزان پروتئین موجود در خون را اندازه‌گیری می‌ کند. سطوح بالا نشان دهنده ی التهاب در دیواره ی سرخرگ‌هاست که خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی را افزایش می ‌دهد.


+ نوشته شده توسط سید ناصر لطفی فاطمی در شنبه چهارم اردیبهشت ۱۳۸۹ و ساعت 16:27 |

اولین گام برای داشتن یك قلب سالم شناخت عوامل خطری است كه شما را تهدید می كند. بعضی عوامل خطر مانند سیگار كشیدن مشخص هستند. اما عوامل دیگر مانند فشار خون و كلسترول خون بالا معمولاً علائم واضحی ندارند و نیاز به سنجش دارند. بنابراین برای آنكه بدانید تا چه اندازه در معرض خطر بیماری های قلبی هستید ، به یك سری اطلاعات نیاز دارید.

نقش پزشك

برای آنكه بدانید تا چه حد در معرض خطر بیماری های قلبی هستید، باید به پزشك متخصص مراجعه نمایید. طی مطالب زیر به شما می گوییم چگونه از پزشك برای ارزیابی خطر بیماری های قلبی كمك بگیرید.

1- صحبت كردن:به پزشك بگویید می خواهید قلب خود را سالم نگه دارید و دوست دارید برای انجام این كار با پزشك همكاری كنید. سپس از او بپرسید:

الف) چقدر در معرض خطر بیماری قلبی هستم؟

ب) چگونه می توانم این خطر را كاهش دهم؟

ج) چه آزمایشاتی باید انجام دهم؟

2- جزییات درمان:اگر در حال درمان بیماری قلبی یا كاهش عوامل خطر خود هستید، جزئیات درمان را سوال كنید. اینكه نیاز به عمل جراحی، بستری ،... دارید یا خیر؟

3- راحت باشید:وقتی پزشك به شما می گوید تا حد امكان به سئوالات او كامل جواب دهید، این كار را انجام دهید. هر چند كه بعضی مسائل ممكن است به نظر شما كاملاً خصوصی باشند. ولی بحث در مورد آنها ممكن است به پزشك شما كمك كند تا احتمال بروز بیماری قلبی را در شما تخمین بزند یا آن را كاهش دهد.

اگر بیماری قلبی دارید هر كدام از علایم را به طور خلاصه توضیح دهید.

4- از او بخواهید موضوع را به شكل ساده برایتان توضیح دهد:اگر بعضی چیزها را متوجه نشدید از پزشك بخواهید كه با زبان ساده برای شما توضیح دهد. اگر شنوایی شما خوب نیست یا در مورد فهم صحبت های پزشك نگران هستید، با یكی از دوستان یا خویشاوندان خود به مطب پزشك مراجعه نمایید.

5- سوالاتی كه باید از پزشك خود بپرسید.

1- چقدر در معرض خطر ابتلا به بیماری قلبی هستم؟

2- فشار خون من چقدر است؟ و باید چه كار كنم؟

3- چربی خون من چقدر است؟ (كه شامل كلسترول كل خون،LDL،HDL و تری گلیسیرید است) و باید چه كار كنم؟

4- شاخص توده بدنی( BMI ) و دور كمر من چقدر است؟ آیا اضافه وزن دارم؟

5- مقدار قند خون من چقدر است؟ آیا در معرض خطر ابتلا به دیابت هستم؟

6- چه آزمایش های دیگری نیاز دارم؟

7- هر چند وقت یك بار باید برای بررسی سلامتی قلبم به پزشك مراجعه كنم؟

8- چگونه می توانید برای ترك سیگار به من كمك كنید؟

9- چه میزان فعالیت بدنی برای سلامتی قلبم نیاز دارم؟

10- رژیم غذایی مناسب برای داشتن قلب سالم چیست؟ آیا لازم است با یك كارشناس تغذیه در مورد رژیم غذایی مناسب صحبت كنم؟

11- اگر حمله قلبی داشتم، چطور باید به شما اطلاع دهم؟

كنترل كنید:

آزمایش هایی وجود دارد كه می تواند به سلامتی قلب شما كمك كند. از پزشك خود بخواهید این آزمایشات را برای شما بنویسد.

سنجش وضعیت چربی های خون:

یك آزمایش خون می تواند كل كلسترول، LDL ،HDL، تری گلیسیریدها و دیگر انواع چربی را در خون شما اندازه گیری كند. باید 9 تا 12 ساعت قبل از انجام این آزمایش ناشتا باشید. یعنی شب قبل از مراجعه به آزمایشگاه، باید شام سبكی میل كنید (حدود ساعت6 تا 7 شب) و تا صبح روز بعد كه برای آزمایش مراجعه می كنید هیچ غذایی نخورید.

بعضی ها فكر می كنند می توانند یك لیوان شیر یا آب میوه بنوشند. در حالی كه خوردن مقدار كمی از این مایعات نیز باعث می شود نتایج آزمایش شما اشتباه شود. پس از شب قبل تا لحظه انجام آزمایش ( گرفتن خون) هیچ چیزی نخورید.

چرا این آزمایش باید انجام شود ؟تا اگر مقدار كلسترول یا تری گلیسیرید خون بالاست، متوجه شویم، زیرا اینها عوامل خطر بیماری قلبی هستند.

چه وقت این آزمایش باید انجام شود ؟ افراد بزرگسال سالم حداقل پنج سال یك بار باید مقدار كلسترول خونشان را چك كنند كه بر اساس نتیجه آزمایش، پزشك شما تشخیص می دهد كه آیا باید این آزمایش ها زودتر تكرار شوند یا خیر؟

انداره گیری فشار خون

یك تست ساده بدون درد است كه با استفاده از دستگاه فشار سنج انجام می شود.

چرا این كار باید انجام شود ؟ برای اطلاع از فشار خون بالا كه خود یك عامل خطر ابتلا به بیماری قلبی است.

چه وقت این كار باید انجام شود ؟ حداقل دو سال یك بار. البته در صورتی كه فشار خون بالا داشته باشید یا در مرحله قبل از ابتلا به آن باشید، ممكن است پزشك فاصله زمانی كوتاهتری را به شما پیشنهاد كند.

سنجش گلوكز خون ناشتا

بهترین آزمایش برای تشخیص دیابت یا بیماری قند است. باید شب قبل از آزمایش ناشتا باشید و صبح روز بعد نمونه خون بدهید.

چرا این آزمایش باید انجام شود ؟ برای اینكه بدانید دیابت یا احتمال ابتلا به این بیماری را دارید یا خیر.

اگر سطح قند خون ناشتای شما در آزمایش دو روز متفاوت بیشتر ازdl/mg126 باشد، مفهوم آن این است كه شما دیابت دارید. سطح بینdl/mg 125- 110 به این معنی است كه خطر ابتلا به دیابت در شما زیاد است. دیابت یك عامل خطر مهم برای بیماری قلبی و دیگر بیماری هاست.

چه وقت این آزمایش باید انجام شود ؟ از سن 45 سالگی به بعد حداقل هر سه سال یك بار باید انجام شود. اگر شما در معرض خطر ابتلا به دیابت هستید، باید در سنین كمتر و با فاصله زمانی كوتاهتر این آزمایش را انجام دهید.

شاخص توده بدنی (BMI) و محیط دور كمر چیست؟

BMIاندازه وزن شما نسبت به قدتان است. دور كمر شما بر آوردی از چربی دور میان تنه شماست.

چرا این كار باید انجام شود ؟برای اینكه بدانید آیا تناسب اندام شما خطر بیماری قلبی را در شما افزایش می دهد یا نه.BMIبرابر 25 یا بیشتر به این معناست كه شما اضافه وزن دارید.BMI برابر30 یا بالاتر به معنی چاقی است. چاقی و اضافه وزن هر دو عوامل خطر ابتلا به بیماری قلبی هستند. در زنان  دور كمر بیشتر از 90 سانتیمتر، احتمال بیماری های خطرناك دیگر را بالا می برد.

چه وقت این كار باید انجام شود ؟ هر دو سال یك بار یا بیشتر.

روش های دیگری نیز وجود دارد كه می تواند نشان دهد آیا شما بیماری قلبی دارید یا نه؟ از پزشك سوال كنید كه آیا به تست ورزش یا نوار قلب یا دیگر تست های تشخیصی نیاز دارید؟

شما و عوامل خطر بیماریهای قلبی

پرسشنامه زیر به شما كمك می كند تا عوامل خطر بیماری های قلبی را در خود بررسی كنید. اگر جواب بعضی سوالات را نمی دانید می توانید از كارشناسان بهداشتی كمك بگیرید.

نمی دانم

خیر

بلی

سوال

آیا سیگار می كشید؟

آیا فشار خون شما 140 است یا بیشتر؟

آیا تا به حال پزشك به شما گفته است كه فشار خونتان بالاست؟

آیا پزشكتان گفته است كه كل كلسترول شماdl/mg200 یا بیشتر

است؟ یاHDL شما كمتر ازdl/mg40 است؟

آیا پدر یا برادر شما قبل از سن 55 سالگی یا مادر یا خواهرتان

قبل از سن 65 سالگی حمله قلبی داشته اند؟

آیا دیابت دارید؟ یا قند خون شما در حدdl/mg 126 یا بیشتر

می باشد؟ یا آیا برای كنترل قند خونتان به دارو نیاز دارید؟

آیا بالای 55 سال سن دارید؟ آیا BMIشما بالاتر از 25 است؟

آیا میزان فعالیت بدنی روزانه شما كمتر از 30 دقیقه است؟

آیا دكتر به شما گفته است كه آنژین صدری (درد قفسه سینه ) دارید؟ یا

حمله قلبی داشته اید؟

با دادن پاسخ مثبت به هر یك از سوالات بالا خطر حمله قلبی در شما افزایش می یابد.

+ نوشته شده توسط سید ناصر لطفی فاطمی در دوشنبه سی ام فروردین ۱۳۸۹ و ساعت 12:50 |

  

برای کنترل یا پیش ‌گیری از بیماری قلبی ممکن است نیاز به مصرف دارو داشته باشید. داروها ممکن است برای استفاده در درمان یک عامل خطرزا از قبیل فشار خون، کلسترول  یا از بین بردن درد قفسه ی سینه که اغلب همراه با بیماری قلبی است استفاده شود.

اگر شما جزء آن ‌دسته از بیماران هستید که دارو مصرف می‌ کنید، خیلی مهم است که روش زندگی خودتان را برای سلامت قلب خویش تغییر دهید، زیرا عادات سالم روزانه، مقدار نیاز به دارو را در حداقل ممکن نگه می دارد.


داروهای بیماری قلبی

دیجیتال (دیگوگسین)

دیجیتال نگه دارنده ی انقباض قلب است و در مواقعی که قلب قادر به پُمپ کردن خون به حد کافی نباشد، مصرف می شود. همچنین در مواقعی که ریتم قلب دچار بی ‌نظمی‌های سریع می‌ شود، آن را آهسته می ‌کند.

مهار کننده ی آنزیم مبدل آنزیوتانسین

این داروها عوامل عصبی و هومورال را که سبب تنگی بستر عروق محیطی می ‌شوند را بی ‌اثر می کنند و برای درمان فشار خون‌های بالا و در صدمات وارده بر ماهیچه‌ها ی قلب استفاده می ‌گردند.

هم چنین در بهبود صدمات کلیه ناشی از دیابت  در بعضی بیماران استفاده می ‌شود.

بتا بلوکرها

این داروها ضربان قلب را کاهش داده و نیروی هر ضربه ی قلبی را کم می کنند. هم چنین برای بهبود فشار خون‌های بالا و درد قفسه ی صدری و پیش گیری از تکرار حملات قلبی استفاده می ‌گردند.

نیترات‌ها (شامل نیترو گلیسرین)

این دسته داروها رگ ‌های خونی را گشاد می کنند و درد قفسه ی صدری را کاهش می ‌دهند.

مهار کننده ی کانال‌های کلسیمی

این دسته ی دارویی هم رگ ‌های خونی را گشاد می ‌کنند. هم‌ چنین برای درمان فشار خون‌های بالا و درد قفسه ی صدری مورد استفاده قرار می ‌گیرد.

مدرها (قرص‌های ادرار آور)

برای کم کردن مایعات بدن در فشار خون‌های بالا استفاده می‌ گردد.

داروهای پایین آورنده ی کلسترول خون

برای کم کردن سطح LDL یا کلسترول بد در خون و هم چنین بعضی از آن ها برای بالا بردن HDL یا کلسترول خوب  استفاده می گردد.

  

آسپرین

آسپرین امروزه به عنوان داروی عجیبی شناخته شده است که می تواند به کاهش خطر حملات قلبی یا سکته ی مغزی  برای کسانی که در حال حاضر یکی از آن ها را دارند، کمک کند.

هم چنین این دارو توانسته به باز نگه داشتن سرخرگ ‌های افرادی که قبلاً عمل‌های بای پس عروق کرونر یا دیگر اعمال جراحی برای رفع انسدادهای سرخر‌گ‌ ها را داشته‌اند، از جمله آنژیوپلاستی، کمک کند.

هم‌ چنین آسپرین در اورژانس به افرادی که مشکوک به سکته ی قلبی یا مغزی هستند داده می شود.

به هر حال اثر آسپرین در پیش گیری از حملات قلبی و مغزی در افرادی که هنوز هیچ ‌گونه سابقه ی بیماری قلبی و مغزی ندارند، توسط موسسه ی غذا و دارو تایید نشده است، حتی ممکن است مصرف آن در کسانی که مخصوصاً هیچ ‌گونه خطر بیماری قلبی را ندارند، مضر نیز باشد.

آسپرین یک داروی قوی است، ولی عوارضی هم دارد. این دارو می ‌تواند شانس شما را برای ابتلا به زخم معده،  بیماری کلیوی، بیماری کبدی  و صدمه ی مغزی به دنبال خونریزی زیاد کند. هم چنین می‌ تواند با سایر داروها واکنش دهد و اثرات مخربی بر جا گذارد.

اگر شما جزء افرادی هستید که می ‌خواهید آسپرین را برای درمان یا پیش ‌گیری از بیماری‌های قلبی استفاده کنید، در مرحله ی اول با پزشک معالج خود مشورت نمایید. تنها پزشک شماست که با دانستن تاریخچه ی مصرف دارویی و هم چنین شرایط و سلامت عمومی شما در حال حاضر، می ‌تواند قضاوت درستی از سودمندی مصرف آسپرین برای شما داشته باشد.

در مجموع آسپرین می‌ تواند برای گروهی از زنان که بیماری قلبی دارند، سودمند باشد، اما برای اغلب زنان که در سلامتی کامل بسر می ‌برند، توصیه نمی ‌شود.


هورمون درمانی بعد از یائسگی

قبلا هورمون درمانی در خانم‌هایی که مشکلات قلبی داشتند، برای کاهش خطر حملات قلبی استفاده می ‌شد. اما تحقیقات اخیر نشان داده خانم‌هایی که بیماری قلبی دارند، نبایستی از این نوع درمان استفاده کنند. این درمان شامل هورمون های استروژن + پروژسترون، یا فقط استروژن می‌ باشد.

تحقیقات نشان داده خانم‌هایی که بیماری‌ قلبی دارند و درمان استروژن + پروژسترون دریافت داشته‌اند در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به سکته ی قلبی، ایجاد لخته ی خون در رگ ها،  سکته ی مغزی و سرطان پستان  هستند.

استروژن هم هیچ ‌گونه اثر پیش ‌گیری کننده ای از سکته ی قلبی، در خانم‌هایی که مبتلا به بیماری قلبی هستند، ندارد.

  


عمل‌های مخصوص

بهبود بیماری‌های قلبی احتیاج به تکنیک‌های مخصوص دارد که با آن بتوان سرخرگ را باز و جریان خون را بهبود بخشید. این‌ها معمولاً برای بهبود درد شدید قفسه صدری یا پاک کردن رگ‌ های خونی از لخته‌ها استفاده می‌ گردد.

این اعمال شامل آنژیوپلاستی کرونری و آنژیوپلاستی با بالون هستند. در این تکنیک یک لوله ی تو خالی نازک یا "کاتتر "(CATHETER)به آرامی از میان سرخرگ‌ ها عبور داده شده و در مدخل سرخرگ کرونر تنگ وارد می ‌شود. در سر این لوله یک بالون وجود دارد که برای باز کردن رگ‌ ها و بهبود جریان خون، چند مرتبه پُر و خالی می شود.

بعضی اوقات یک لوله ی کوچک که به آن STENT گفته می‌شود، به طور دائم در درون سرخرگ کار گذاشته می‌ شود تا رگ همیشه باز بماند.

بای پس سرخرگ کرونری قلب

در این روش یک قطعه از سیاهرگ ساق پا، یا یک تکه از سرخرگ قفسه ی سینه یا مچ دست برداشته می شود و به بالا و پایین سرخرگ قلبی در ناحیه ی مسدود یا تنگ شده ی عروق متصل می ‌گردد.


+ نوشته شده توسط سید ناصر لطفی فاطمی در دوشنبه سی ام فروردین ۱۳۸۹ و ساعت 12:48 |

اثر الکل و استرس در بیماری قلبیالکل

یکی از مسائلی که بسیاری از مردم علاقه دارند در مورد آن مطالبی بدانند، ولی بعضاً نمی ‌توانند از پزشک یا افراد مطلع در مورد آن کسب اطلاع نمایند، رابطه ی مصرف مشروبات الکلی با بیماری قلبی است. گرچه اغلب مردم به دلیل پایبندی‌های مذهبی خود هیچ ‌گاه الکل مصرف نمی کنند، ولی در مورد تأثیر آن بر بیماری قلبی باورهای مختلفی وجود دارد. به گونه‌ای که بعضی فکر می‌ کنند الکل برای بیماری قلبی مفید است و به اطرافیان ‌شان که بیماری قلبی دارند نیز توصیه به مصرف آن می ‌کنند.

حتی در کشورهایی که مصرف مشروبات الکلی آزاد است به کسانی که الکل مصرف نمی ‌کنند توصیه به شروع مصرف الکل نمی‌ شود. تحقیقات نشان می ‌دهد که مصرف الکل می ‌تواند خطر سرطان پستان  را افزایش دهد. خصوصاً اگر باردار هستید یا تصمیم به بارداری دارید، یا هر گونه مشکل طبی دیگری دارید که مصرف الکل می ‌تواند برای آن مضر باشد، نباید الکل مصرف کنید. در کشورهای غربی به کسانی که از قبل الکل مصرف می ‌نموده‌اند نیز توصیه می‌شود حتی الامکان میزان مصرف الکل خود را کاهش دهند.

به هر حال با توجه به فرهنگ کشور ما مصرف الکل را توصیه نمی ‌کنیم و برای کسانی که احیاناً آن را مصرف می‌ کنند توصیه می ‌کنیم تا حد امکان آن را کاهش دهند.


آپنه ی خواب

آپنه ی خواب مشکلی جدی است که طی آن فرد در حین خواب مکرراً دچار حملات کوتاه قطع تنفس می ‌شود. این افراد بعد از مدت کوتاهی که به خواب می ‌روند، دچار احساس تنگی نفس و قطع آن می ‌شوند و از خواب بیدار می‌شوند.

افرادی که دچار آپنه ی خوابِ درمان نشده هستند، خطر بیشتری برای ابتلا به فشار خون بالا،  سکته ی قلبی، نارسایی قلبی و سکته ی مغزی  دارند.

احتمال ابتلا به آپنه ی خواب در زنان پس از یائسگی بیشتر می ‌شود. سایر عواملی که خطر این مشکل را افزایش می‌‌ دهند اضافه وزن، سیگار  کشیدن، استفاده از الکل، قرص‌های خواب و سابقه ی خانوادگی آپنه ی خواب است.

علایم این بیماری عبارتند از: تنفس نامنظم و انسداد راه تنفسی در هنگام خواب همراه با خواب‌آلودگی شدید در طی روز.

اگر احتمال می‌‌ دهید به این بیماری مبتلا باشید، با پزشک خود در مورد آزمایشات تشخیصی مربوطه مشورت کنید.

اگر اضافه وزن دارید، حتی میزان اندکی کاهش وزن (10درصد وزن قبلی تان) می ‌تواند موارد خفیف آپنه ی خواب را از بین ببرد. سایر مواردی که به شما کمک ‌می‌ کند عبارتند از: ترک سیگار، پرهیز از الکل و قرص‌های خواب‌آور.

خوابیدن به پهلو هم به عوض خوابیدن به پشت در تخفیف علائم کمک کننده است. بعضی افراد به وسائل مکانیکی که فشار هوا را در داخل بینی آنها افزایش می‌ دهند نیاز پیدا می ‌کنند. در موارد شدید ممکن است جراحی نیاز شود.


استرس و افسردگی

بسیاری از زنان نگران ارتباط بین  استرس  و بیماری قلبی هستند. مطالعات متعددی این ارتباط را هم برای مردان و هم برای زنان نشان می ‌دهد. به عنوان مثال خیلی وقت‌ها سکته ی قلبی با یک استرس شدید عاطفی خصوصاً عصبانیت آغاز می‌ شود. پس از حمله ی قلبی نیز افرادی که اضطراب و استرس بیشتری دارند، مشکلات بیشتری برای بهبودی دارند. در ضمن بعضی از راه‌هایی که مردم برای کنار آمدن با استرس در پیش می ‌گیرند (مثل پرخوری، سیگار کشیدن و مصرف الکل) آشکارا برای قلب مضر هستند.

اما استرس تنها مسئله ی عاطفی که می‌ تواند بر قلب اثر بگذارد نیست. افسردگی هم در زنان و هم در مردان پس از حمله ی قلبی فراوان است.

اگر شما دچار حمله ی قلبی شده‌اید و در حال حاضر به مدت طولانی پس از سکته احساس افسردگی و غمگینی می ‌کنید، یا اگر احساس غم زدگی شما شدید است، در مورد راه‌هایی که می ‌توانید کمک بگیرید با پزشک مشورت کنید.

به خاطر داشته باشید که حمایت دوستان، خانواده و دیگر بیماران قلبی می‌ تواند به بهتر شدن خُلق‌تان و انطباق با بیماری کمک کند.

جالب است بدانید که عادات بهداشتی سالم اثر محافظتی دارند. فعالیت بدنی منظم نه تنها استرس و افسردگی را از بین می‌ برد، بلکه به طور مستقیم عوامل خطر بیماری قلبی را کم می ‌کند.

تحقیقات اخیر نشان می ‌دهد که پس از حمله ی قلبی، شرکت کردن در یک برنامه ی کاهش استرس می ‌تواند میزان مشکلات بعدی قلب را کمتر کند. برنامه‌های کنترل استرس مثل گروه‌های حمایت از بیماران قلبی، می ‌تواند در یافتن راهی برای دست و پنجه نرم کردن با مشکلات زندگی کمک ‌تان کند. ارتباطات خوب بین فردی هم همین‌ طور هستند. برقراری ارتباطات فردی قوی احتمال بروز بیماری قلبی را کم می ‌کند. ارتباطات حمایت کننده، پس از حمله ی قلبی به افزایش طول عمر افراد کمک می ‌کند. اعمال و اعتقادات معنوی و مذهبی هم پس از جراحی قلب باعث بقای طولانی ‌تر بیماران می ‌شود.

در مورد ارتباط بین استرس، افسردگی و بیماری قلبی مطالب زیادی برای یادگیری باقی مانده، اما تنها مسائل کمی روشن شده است: این که آیا داشتن فعالیت بدنی، ارتباط تان با افرادی که از شما حمایت می ‌کنند، و در میان گذاشتن احساسات و نگرانی‌ هایتان با آن ها، به شما کمک می ‌کند تا شاداب ‌تر و طولانی ‌تر زندگی کنید؟


+ نوشته شده توسط سید ناصر لطفی فاطمی در دوشنبه سی ام فروردین ۱۳۸۹ و ساعت 12:46 |

  

قلب اساساً یک پُمپ عضلانی تو خالی است که بدون توقف، خون را به سراسر بدن پُمپ می ‌کند. اگر چه قلب چندان بزرگ تر از مُشت دست نیست، ولی در طول مدت عمر در حدود 300 میلیون لیتر خون را پمپ می ‌کند.

(با کلیک کردن بر روی تصاویر می توانید آنها را بزرگ تر و واضح تر مشاهده کنید)

رگ‌های خونی بزرگی که به قلب متصل‌اند، خون را به ریه‌ها و بدن می‌ برند و باز می ‌گردانند. رگ‌ های خونی کوچک تری که روی سطح قلب قرار دارند، غذا و اکسیژن را به آن رسانده و محصولات دفعی، از قبیل دی اکسید کربن را از آن خارج می ‌کنند.

در داخل قلب، چهار بخش یا محفظه ی جداگانه وجود دارد. سمت راست قلب که از دهلیز راست و بطن راست تشکیل می ‌شود، خون کم اکسیژن را دریافت می ‌کند. در سمت چپ قلب، دهلیز چپ و بطن چپ خون تازه و پُر اکسیژن را دریافت می ‌کند.

قلب بین دو ریه، بر روی دیافراگم (ورقه ی عضلانی گنبدی شکلی که سینه و شکم را از هم جدا می ‌کند) قرار دارد.

حدود دو سوم قلب در سمت چپ بدن قرار دارد. ماهیچه ی قدرتمند قلب به طور مداوم منقبض می ‌شود و خون را از قلب به دیگر قسمت‌های بدن می ‌راند. این نوع خاص ماهیچه هیچ ‌گاه خسته نمی ‌شود و فقط در قلب وجود دارد.

  

تپش قلب و سرعت آن:

قلب در تمام مدت عمر با سرعت بیش از یک بار در ثانیه می ‌تپد. خون از رگ‌ های خونی که «سیاهرگ» نامیده می ‌شوند به درون قلب می ‌ریزد. ماهیچه ی‌ قلبی خون را به سختی فشرده و خون تحت فشار به درون رگ ‌های دیگری که به «سرخرگ» موسومند رانده می ‌شود. همان گونه که ذکر گردید قلب از نوع خاصی ماهیچه ساخته شده است که هیچگاه خسته نمی ‌شود.این ماهیچه 80-60 بار در دقیقه فشرده و رها می ‌شود. وقتی که ورزش می‌ کنیم، این تعداد می‌ تواند تا 100 بار در دقیقه افزایش یابد.

  


رگ‌های خونی:

خون وقتی که از قلب خارج می ‌شود، به همه جا نمی‌ ریزد. بلکه به آرامی وارد لوله‌هایی به نام رگ ‌های خونی می ‌شود. نخست خون به داخل لوله‌هایی به نام سرخرگ‌ ها جریان می ‌یابد. سرخرگ‌ هایی که قلب را ترک می ‌کنند، لوله‌های ضخیمی هستند. بزرگ ترین آن ها "آئورت" نام دارد که قطر آن 5/2 سانتی‌متر است. سرخر‌گ‌ ها بلافاصله به لوله‌های کوچک تر زیادی تقسیم و شاخه شاخه می ‌شوند.

این رگ ‌های خونی، خون را به همه ی قسمت‌های بدن حمل می‌ کنند. هر چه از قلب دورتر می‌ شوند، رگ‌ های خونی بیشتری و با اندازه‌های کوچک تری وجود دارد.

باریک ترین رگ‌ های خونی، «مویر‌گ‌» نام دارند که برای دیدن آن ها نیاز به میکروسکوپ است. مویرگ‌ها به یکدیگر ملحق می ‌شوند و رگ‌ های بزرگ تری را بوجود می‌ آورند. این رگ‌ ها، خون را به سمت قلب بر می ‌گردانند. این رگ ‌ها سیاهرگ نامیده می ‌شوند که هر چه به سمت قلب نزدیک ‌تر می ‌شوند، تعدادشان کمتر و اندازه‌شان بزرگ تر می ‌شود. بزرگ ترین سیاهرگ‌ ها، خون را به داخل قلب تخلیه می‌ کنند.

در واقع رگ ‌ها، خون بدن را در یک چرخه حمل می‌ کنند. سرخر‌گ ‌ها خون را از قلب دور می ‌کنند، مویرگ‌ ها به قسمت‌های مختلف بدن خون رسانی می‌ کنند، سیاهرگ ‌ها خون را به قلب برمی‌ گردانند. قلب و رگ‌ های خونی را سیستم گردش خون می‌ نامند که موجب گردش خون در تمام بدن می ‌شوند. در واقع قلب بهترین پمپی است که در این امر دخالت دارد.

+ نوشته شده توسط سید ناصر لطفی فاطمی در دوشنبه سی ام فروردین ۱۳۸۹ و ساعت 12:39 |

 

واريس

كار وريدها(سياهرگ ها) بازگردانيدن خون بدون اكسيژن از اندام هاي بدن به قلب است تا قلب براي تامين اکسيژن مورد نياز خون، آن را به شش ها بفرستد. پس از آن خون اكسيژن دار به قلب بازمي گردد و از آنجا به سرخرگ آئورت پمپ شده و بالاخره در سراسر بدن منتشر مى شود.

وريد هاى ساق پا كار دشوارترى دارند، چرا كه بايد خون را در مسيري طولانى، در خلاف جهت جاذبه زمين و فشار وزن بدن به جلو برانند. در وريدها دريچه هاى يك طرفه اى قرار دارند كه كار آنها پيشگيرى از بازگشت خون به عقب است. اگر اين دريچه ها كار خود را به خوبى انجام ندهند، خون به عقب بازمي گردد و در وريدها تجمع مي يابد و سبب تورم آنها مى شود.

وريدهاى متورم و بادكرده به دو شكل ديده مى شوند: وريدهاى واريسى و وريدهاى تارعنكبوتى(كه در پزشكى بدان تلانژيكتازى گفته مى شود). وريدهاى واريسى بزرگ تر بوده و به رنگ آبى تيره يا ارغوانى هستند و اغلب در سطح پوست، به صورت پرپيچ و خم ديده مى شوند. وريدهاى تارعنكبوتى، كوچك ترند و شبيه تارهاى عنكبوت به نظر مى رسند و رنگ آنها آبى يا قرمز است. اين وريد ها به سطح پوست نزديك بوده و درد و تورم ندارند. بزرگ ترين و طولانى ترين وريد سطحى، وريد صافن بزرگ است كه از سمت داخلى مچ پا وارد كشاله ران مى گردد. زمانى كه دريچه ها در مسير اين وريد و يا اتصالات آن با ساير وريدها خراب مى شوند، خون، تجمع يافته و يا در شاخه هاى وريدى به عقب بازمى گردد و واريس را ايجاد مى كند.

دلايل

وريدهاى متورم واريسى و تارعنكبوتى بسيار شايع هستند. بيش از 40 درصد زنان بالاى 50 سال به اين بيمارى دچارند. عوامل اين بيمارى شامل موارد زير است:

?- توارث: به نظر مى رسد كه تمايل به اين بيمارى به ويژه در سنين جوانى، در ميان برخى خانواده ها بيشتر باشد. برخى زنان با دريچه هاى وريدى با كارايى پايين تر و يا ديواره هاى عروقى ضعيف تر به دنيا مى آيند.

?- ايستادن به مدت طولانى: يك بررسى در مورد كارگران دانماركى در دسامبر 2005 نشان داد زنانى كه 75 درصد مدت زمان کار خود را به حالت ايستاده و يا در حال راه رفتن گذرانده بودند، تقريباً دو برابر زنانى كه مدت زمان كمترى بر روى پاهايشان ايستاده بودند، نياز به درمان واريس پيدا کردند. پژوهشگران تخمين مى زنند در بزرگسالاني كه سنين فعاليت و اشتغال را مى گذرانند، ايستادن هاى طولانى مدت مسئول بيش از 20 درصد موارد پيدايش واريس است.

?- سن: خطر واريس با افزايش سن زيادتر مى شود. رگ هاى خونى و عضلات پشت ساق پا كه در موقع راه رفتن با فشار بر وريدها، بازگشت خون را به سمت قلب تسهيل مى كنند، با گذشت زمان ضعيف تر مى شوند. كمتر از ده درصد زنان زير 30 سال و بيش از 75 درصد زنان بالاى 70 سال به واريس مبتلا هستند.

?- جنسيت: زنان بيش از مردان مستعد واريس هستند و باردارى عامل اصلى آن است. در دوران باردارى، وريدهاى ساق پا پرتر بوده و راحت تر پاره مى شوند، زيرا حجم خون و فشار شكمى در اين دوران افزايش مى يابد و هورمون ها سبب گشاد شدن رگ هاى خونى مى شوند. هرچه حاملگى به پايان خود نزديك مى شود، خطر واريس افزايش مى يابد.

?- وزن: وزن اضافى به ويژه در اطراف شكم، فشار اضافى را بر وريدهاى ساق پا تحميل مى كند. زنانى كه اضافه وزن دارند، نسبت به زنان لاغر بيشتر در معرض ابتلا به واريس هستند و اين خطر در مورد زنان چاق سه بار بيشتر است.

در مطالعات انجام شده بر روى مردان، ارتباط چندانى بين بروز واريس و وزن بدن ديده نمى شود.

علائم

وريدهاى تارعنكبوتى بيشتر به لحاظ زيبايى ناراحت كننده هستند، حال آن كه وريدهاى واريسى علاوه بر ظاهر طناب مانند، مشكلات متعدد ديگرى نيز به همراه دارند. در صورتى كه مبتلا به وريد واريسى هستيد، پس از ايستادن يا نشستن طولانى، در ساق پاهايتان احساس درد مبهم، سنگينى، سوزش، فشار و يا ضعف خواهيد كرد. معمولاً بالا نگاه داشتن ساق هاى پا به بهبود اين مشكل كمك مى كند. ممكن است شب ها گرفتگي دردناك عضلات پشت ساق پا را تجربه كنيد. پاها و مچ پاهايتان ورم مى كند و ممكن است پوست اطراف ناحيه واريس دچار خارش و خشكى شده و يا بر روى آن بثوراتى پيدا شود و يا رنگ آن به قهوه اى يا آبى تغيير كند. وريد هاى واريسى بزرگ تر لزوماً علائم شديدترى ندارند. در واقع، بسيارى از مردم مدت ها قبل از بروز تغييرات قابل رويت در وريد هايشان، ساير علائم را تجربه مى كنند.

اگر وريد هاى واريسى درمان نشوند، علائم بدتر شده و گاه عوارضى چون پارگى، زخم پوستى و ترومبوفلبيت(thrombophlebitis  يا التهاب وريدى همراه با لخته شدن خون) پيدا مى شود.

ارزيابى وريدهاى غيرطبيعى

پزشك درباره علائم سئوال كرده و وريدها و پوست اطراف آن ها را معاينه مى كند. براى آزمايش واپس زدن خون، جريان خون را اندكى مسدود مى كند(براى اين كار از يك تورنيكت، بازوبند فشار خون و يا دست استفاده مى كند) و مشاهده مى كند كه پس از رها كردن ناحيه مسدود شده چه اتفاقى مى افتد. براى مشاهده وريدهاى سطحى و دريچه هاى آن ها، پزشك از سونوگرافى داپلر استفاده مى كند، يعنى چيزى شبيه به همان كه در دوران باردارى مورد استفاده قرار مى گيرد، و آن را بر روى سطح ساق پا حركت مى دهد. سونوگرافى داپلر، اطلاعات بيشترى در اختيار قرار مى دهد، چرا كه به پزشك امكان مى دهد سرعت و جهت جريان و قوام خون را ارزيابى كند. اين روش مى تواند مكانى را كه از آن جا خون شروع به پس زدن مى كند، شناسايى نموده و تاييد كند كه جريان خون وريد عمقى به مقدار كافى است.

راهكارهايى براى مراقبت از خود

وريدهاى واريسى ساق پا نياز به هيچ گونه درمانى ندارند، مگر اينكه علائم بروز كنند. در بسيارى موارد، روش هاى مراقبت از خود براى كاهش فشار وريدهاى ساق پا، تقويت جريان خون و پرهيز از استفاده از روش هاى موثرتر و يا به تاخير انداختن آن ها كفايت مى كند. اين روش ها به قرار زير هستند:

1) پاهايتان را بالا نگاه داريد. روزى چند بار با نگه داشتن پاها در بالاى سطح قلب به مدت 15 دقيقه، به آن ها استراحت دهيد. بدين ترتيب وريد هاى شما ناچار نخواهند بود كه در خلاف جهت جاذبه كار كنند.

2) فعاليت ساق پا را تغيير دهيد. اگر براى مدت طولانى مى نشينيد يا مى ايستيد، چندين بار براى مدتى كوتاه به قدم زدن سريع بپردازيد. عضلات پشت ساق پايتان را با فعاليت هاى فيزيكى از قبيل قدم زدن هاى سريع و تمرين هاى استقامتى تقويت كنيد.

3) از مسكن استفاده كنيد. استامينوفن، آسپيرين يا ايبوپروفن مى توانند دردهاى خفيف وريدهاى واريسى را كه گه گاه بروز مى كنند، تسكين بخشند.

جوراب واريس

4) جوراب هاى ساق بلند كشى بپوشيد. اين جوراب ها با تحت فشار قرار دادن وريدهاى ساق پا از بازگشت خون به عقب جلوگيرى مى كنند. اگر علائم خفيف باشند، جوراب هاى ساق بلند معمولى كفايت مى كنند. اگر علائم شديدتر باشند، پزشك شما جوراب هاى ساق بلند فشاردهنده اى را تجويز خواهد كرد كه از مچ پا تا ران ها خاصيت کشساني(سفتي) آنها كاهش مى يابد(مانند تصوير بالا). اين جوراب ها بايد صبح ها قبل از برخاستن از رختخواب پوشيده شوند.

5) از پوشيدن هرگونه لباس و پوشش تنگ در ناحيه كمر يا ساق پا خوددارى كنيد.

+ نوشته شده توسط سید ناصر لطفی فاطمی در یکشنبه نهم اسفند ۱۳۸۸ و ساعت 18:39 |

قلب همانند موتوری در بدن ما می باشد که وظیفه کارکرد همه قسمت ها را بر عهده دارد . اساساٌ قلب پمپ ماهیچه ای می باشد که اکسیژن و جریان خون را به ریه ها و اندام های مختلف بدن میرساند .

در یک روز ، قلب چیزی در حدود 2000 گالون خون را پمپ می کند . همانند هر موتور دیگری ، اگر به درستی  از قلب مراقبت نشود ممکن است اسیب ببیند و بدرستی عمل پمپاژ را انجام ندهد که به این حالت نارسایی قلب گویند .

بتازگی ، تنها گزینه برای بیمارانی که دچار نارسایی جدی قلب هستند عمل پیوند قلب ( جابجایی قلب ) می باشد . با این وجود سالیانه تنها کمی بیش از 2000 عمل جایگزینی قلب در امریکا انجام می شود و این بدین معناست که ده ها هزار نفر از مردمی که در انتظار قلب اهدایی هستند جان خود را از دست می دهند .

در دوم جولای 2001 ، امیدی دیگر به بیماران دچار نارسایی قلبی اعطا گردید که توسط عمل جراحی در بیمارستان  Jewish  ، واقع در  Louisville  کنتاکی صورت گرفت و اولین قلب مصنوعی جایگزین قلب طبیعی شد .  Abiocor implantable replacement heart   اولین قلب مصنوعی کامل است و حداقل امید زندگی بیماران قلبی را دو برابر میکند. در این مقاله نگرشی دقیق به چگونگی کار این قلب مصنوعی می اندازیم و همچنین می آموزیم که چگونه این قلب در درون سینه بیمار کاشته می شود و اینکه چه کسی  می تواند کاندیدای دریافت این قلب مکانیکی شود .همین طور مقایسه ای بین قلب abicor  و قلب مصنوعی دیگری که در گذشته کارامد نبوده اند ، انجام میدهیم .

قلب hydraulic driven 

  : میانگین پمپاژ قلب یک انسان بالغ ، دارای بازه ای بین 60 تا 100 ضربان در هر دقیقه است .

کارکرد قلب شامل دو مرحله است :

 

در مرحله اول ، دهلیز چپ و راست  ، همزمان منقبض شده و خون را به بطن چپ و راست می فرستند .

در مرحله دوم ، بطن ها با هم منقبض می شوند وتا خون را به سمت خارج از قلب بفرستند .

پس ماهیچه ی قلب به مرحله ی آرامش میرود تا خون دو مرتبه قلب را پر کند و دوباره این مراحل تکرار میشوند .

 

 

قلب های  abiocor  دارای این مزیت هستند که میتوانند همزمان خون را از دهلیزها به ریه و بقیه اندام ها برسانند  ، درصورتی که در قلب های مصنوعی دیگر ابتدا خون به ریه ها و سپس به بقیه اندامها می رود ، به جای اینکه مانند قلب طبیعی هر دو را در یک زمان انجام دهد.

 

 

Abiocor توانایی پمپاژ بیش از 10 لیتر خون را د ر هر دقیقه دارد که برای فعالیت های روزانه کافی می باشد.

 

 Abiocor وسیله ی پزشکی بسیار پیچیده ای است ، اما عملکرد وسیله یک پمپ هیدرولیکی است که مایع هیدرولیک را از سمتی به سمت دیگر انتقال می دهد.برای در ک اینکه این دستگاه چگونه کار می کند اجازه دهید نگاهی به اعضای مختلف دستگاه بیندازیم.

پمپ هیدرولیکی :

ایده ی اساسی این دستگاه درست مانند پمپ های هیدرولیکی در دستگاه های سنگین می باشد . نیرویی که از یک نقطه به نقطه ی دیگر انتقال پیدا می کند ازیک مایع تراکم ناپذیر استفاده می کنند و یک چرخنده که در درون پمپ می باشد ،برا ی ایجاد فشار 1000 دور در دقیقه می چرخد .

 

دریچه ارتباطی :

 

این دریچه برای ورود جریان مایع هیدرولیکی از سمت قلب مصنوعی به سمت دیگر، باز و بسته می شود . وقتی که مایع به سمت راست حرکت می کند خون توسط بطن مصنوعی به ریه ها پمپ میشود و وقتی که مایع به سمت چپ می رود خون به بقیه قسمت های بدن پمپ میشود .

 

سیستم انتقال انرژی بی سیم :

 

که با نام  (TET) transcutaneous energy transfer    نیز شناخته میشود . این سیستم شامل دو سیم پیچ میشود  ، یکی داخل و یکی خارج . نیروی انتقال دهنده توسط نیروی مغناطیسی یک باطری خارجی ، بدون تماس با سطح پوست از آن عبور می کند . سیم پیچ درونی نیرو را دریافت می کند و آن را به باطری درونی و دستگاه  کنترل کننده می فرستد .

 

باطری درونی :

 

یک باطری قابل شارژ در درون شکم بیمار کاشته می شود و این به بیمار اجازه فعالیت هایی مانند دوش گرفتن را در زمان قطع بودن از باطری اصلی بین 30 تا 40 دقیقه می دهد .

 

باطری بیرونی :

 

 این باطری توسط یک کمربند Velcro  به دور کمر بیمار بسته شده است .هر باطری قابل شارژ می تواند حدود 4 تا 5 سا عت کار کند .

 

کنترل کننده :

 

این وسیله ی الکتریکی کوچک در دیواره شکم شخص بیمار کاشته می شود و وظیفه نمایش و کنترل سرعت پمپاژ قلب بیمار را به عهده دارد .

 

قلب abiocor  که از تیتانیوم و پلاستیک ساخته شده است به 4 نقطه بدن متصل می شود :

 

دهلیز راست

دهلیز چپ

آئورت

سرخرگ ریوی

کل این سیستم دارای وزنی معادل 10/9  kg  می باشد .

 

جراحی 7 ساعته :

 

جراحی کاشتن قلب مصنوعی abiocor بسیار حساس است ، نه تنها جراحی باید بطن های چپ و راست قلب واقعی بیمار را از هم جدا کند ،  بلکه می بایست یک شی خارجی را در درون سینه بیمار قرار دهد . جرا حی قفسه ها بخیه نیاز دارد .  Graft ، abiocor   را به باقی قسمت ها ی بدن متصل می کند.

 

 Grafts   یک نوع از ترکیب بافت ها می باشد که برای متصل کردن عضو مصنوعی به اعضا ی طبیعی بیمار استفاده می شود. 

 

در طی این عمل جراحی پیجیده ، پرسنل زیادی آماده خدمت هستند . جراحی دوم جولای سا ل 2001 که اولین عمل در نوع خود بود  ، شامل تیمی متشکل از دو جراح ، 14 پرستار ، دکتر تزریقات ، دکتر بیهوشی و باقی پرسنل کمکی بود.

در اینجا شیوه اجرا شده این عمل را میبینیم :

 

جراح ها کویل انتقال دهنده انرژی را در درون شکم قرار می دهند .

استخوان سینه باز می شود و بیمار به دستگاه قلبی _ ریوی متصل میشود .

جراحان ، بطن چپ و راست و قلب اصلی را جدا می کنند و دهلیز چپ و راست ، آئورت و سرخرگ ریوی را دست نخورده میگذارند .این قسمت از جراحی به تنهایی 2 تا 3 ساعت به طول می انجامد .

قسمت بالایی  afvial به دهلیز چپ و راست قلب طبیعی متصل میشود .

یک مدل پلاستیکی در سینه جاسازی می شود تا محل صحیح و مناسب قلب را ، بدن بیمار مشخص کند .

grafts ( پیوندها ) به اندازه ی مناسب بریده میشوند تا به آئورت و سرخرگ ریوی متصل شوند

Abiocor در سینه قرار می گیرد. جراحان ا ز اتصالات سریع برای اتصال قلب به سرخرگ ریوی ، آئورت و دهلیز چپ و راست استفاده می کنند .

تمام هوای موجود در دستگاه تخلیه می شود .

 بیمار از دستگاه قلبی _ ریوی جد ا می شود .

تیم جراحی از عملکرد صحیح قلب مطمئن می شوند .

در کل ، طراحان  abiomed   خوش بینانه ترین نتیجه را برای این جایگزینی بدین صورت شرح دادند که بهترین نتیجه برای زمان زنده ماندن شخص بیمار با قلب  abiocor  6 ماه است . این وسیله فقط برای دو برابر کردن مد ت زمان زنده ماندن اشخاص بیماری طراحی شده است که حدود 30 روز قبل از عمل جراحی امید به زندگی داشتند .

 

طبق گفته دکتر Robert tools  بیماری که قلب جایگزین را در 2 جولای 2001 دریافت کرد به همراه 10 بیمار دیگر که تحت این عمل قرار گرفتند ، جان خود را از دست دادند  ،  اما پذیزندگان قلب abiocor   از میانگین زمان زنده ماندن 5 ماه بهره مند هستند .

 

روزنه ای در عمق تاریکی :

 

اداره دارو و غذای امریکا(fda)  به موسسه ambiomed اجازه انجام 15 پیوند را به عنوان بخشی از یک کار ازمایی بالینی داده است . تا کنون 12 مورد از این 15 عمل جراحی در مراکزپزشکی بوستون لوس آنجلس  ،               و فیلا دلفیا صورت گرفته است . (FDA) بر مبنای یک مطالعه مورد به مورد ، نتایج این پیوند ها را باز بینی نموده است تا چشم انداز آتی دستگاه abiocor را مشخص نماید. چنانچه از استفاده این دستگاه 70 تا 100 هزار دلاری موفق باشد این بدان معنا خواهد بود که میتوان طول عمر بیماران را بدون ایجاد عوارض بهبود بخشید و در تنیجه دستگاه مذکور جهت استفاده گسترده تر در مراکز قلبی سراسر امریکا مورد تائید قرار خواهد گرفت . در واقع بسیاری از موسسه های خبر رسانی گزارش نموده اند که موسسه  ambiomed  در سال جاری به دنبال کسب مجوز دارو و غذای امریکا است تا قلب مصنوع abiocor  را به فروش رساند . این دستگاه تحت تام برنامه ای با عنوان  humanitarian device exemption  جهت درمان مبتلایان نارسایی قلبی مرحله انتهایی ، مورد استفاده قرار خواهد گرفت .

 

 

گرامان دلی اظهار داشته است که کاندید های اولیه دریافت این قلب افرادی خواهند بود که وخیم ترین وضعیت بالینی را داشته باشند . مقامات مسئول FDA و موسسه ambiomed چند جمله در خصوص افرادی که می توانند دریافت کنندگان آغازین این قلب با شند بیان نموده اند چون این بیماران باید دارای خصوصیات زیر باشند :

 

نارسایی قلبی مرحله انتهایی

امید به زندگی کمتر از 30 روز

نداشتن شرایط دریافت پیوند قلب طبیعی

در دست نبودن هیچ گونه گزینه درمانی حیاط بخش دیگر

در حال حاضر بین 2 تا 3 میلیون آمریکایی ، مبتلا به نارسایی قلب هستند و سالانه 400000 مورد جدید تشخیص داده می شوند . نارسایی قلبی بر اساس آمارهای موسسه قلب ، ریه و خون امریکا NHLBR ، موجب 39هزار مرگ درامریکا میشود . اکثر افرادی که مبتلا به نارسایی قلبی هستند میانگین طول عمری معادل 5 سا ل خواهند داشت و برای طولانی کردن عمر خود نیازمند دریافت پیوند قلب خواهند بود . تنها در ایالات متحده در سا ل 2003 ، 2143 جراحی پیوند قلب صورت گرفت . با این وجود ، هزاران نفر از نامزدهای بالقوه دریافت پیوند قلب در شرایطی که در لیست عمل های پیوند قلب وجود دارند در اثر نارسایی قلبی فوت می کنند . پزشکان کماکان جامعه را به حمایت از اهدا اعضا بدن تشویق می کنند . با این حال قلب مصنوعی abiocor میتواند زندگی بسیاری از افرادی را که امکان دریافت قلب طبیعی را نداشته یا در انتظار دریافت پیوند هستند ، نجات دهد .

منبع howstuff

+ نوشته شده توسط سید ناصر لطفی فاطمی در جمعه هفتم اسفند ۱۳۸۸ و ساعت 0:2 |

نامنظمي ضرباهنگ قلب (آريتمي ) heart rhythm irregularity

 

آريتمي عبارت است از وجود نامنظمي در ضرباهنگ ضربان قلب . در ايجاد اين نامنظمي عضله قلب و رشته هاي عصبي كه پيام هاي لازم براي هماهنگي انقباضات عضله قلب را در قلب انتقال مي دهند دخالت دارند و نامنظمي هاي ضرباهنگ قلب مي توانند در هر سني رخ دهند، اما در سنين بالاتر از 65 سال شيوع بيشتري دارند. البته تقريباً تمام افراد بزرگسال مقداري نامنظمي ضربان قلب دارند.
علايم شايع
احساس ضربان قلب . اين حالت ربطي به نوع نامنظمي ندارد و ممكن است در اثر جا افتادن ضربان قلب ؛ هميشه تند، كند يا نامنظم بودن آن ؛ يا تغيير ناگهاني ضرباهنگ رخ دهد.
تنگي نفس
غش كردن يا ضعف ناگهاني
غالباً بدون علامت است .
علل
بيماري قلبي ، مثل تب روماتيسمي ؛ بيماري مادرزادي قلب ؛ كارديوميوپاتي ؛ سابقه حمله قلبي ؛ يا التهاب عضله قلب
بيماري هاي غدد درون ريز، خصوصاً بيماري هاي تيروييد و غدد فوق كليوي
اختلال آب و الكتروليت ، خصوصاً خيلي كم يا خيلي زياد بودن غلظت پتاسيم خون
اثرات جانبي بعضي از داروها، خصوصاً ديژيتال ، مسدودكننده هاي بتا آدرنرژيك ، داروهاي محرك ، و ديورتيك ها (ادرارآورها)
مصرف زياده از حد بعضي از داروها و مواد، مثل ضدافسردگي ها، ماري جوانا و كوكايين
اثرات بعد از عمل جراحي قفسه سينه يا قلب
عوامل افزايش دهنده خطر
استرس
بيماري مزمن كليه
بالا بودن فشارخون
مصرف برخي از داروها، مثل كافئين ، آمفتامين ها و بسياري از داروهاي ضدسرفه و سرماخوردگي
سيگار كشيدن
خستگي ، كار زياد يا كمبود خواب
پيشگيري
اگر شما دچار هرگونه بيماري كه در فهرست علل يا عوامل افزايش دهنده خطر ذكر شد هستيد، برنامه درمان آن بيماري را به دقت پيگيري كنيد. اگر قرار است دارويي براي آن بيماري مصرف شود، بايد سطح خوني دارو و الكتروليت ها مرتباً كنترل شوند.
عواقب مورد انتظار
اكثر اختلالات ضرباهنگ قلب را مي توان با درمان كنترل كرد. اگر نامنظمي ضربان قلب خيلي به طور گاهگاهي رخ دهد، هيچ درماني احتياج ندارد چون بي خطر است .
بعضي از انواع نامنظمي ها ضربان قلب مرگبار هستند مگر اين كه فوراً عمليات احيا انجام شود. عمليات احيا را ياد بگيريد، خصوصاً اگر فردي در خانواده يا همسايگي شما بيماري قلبي دارد.
عوارض احتمالي
غش كردن
نارسايي احتقاني قلبي
مرگ در اثر ايست قلبي طول كشيده (بيش از 6-3 دقيقه ).
تشكيل لخته در قلب ، كه با حركت در جريان خون موجب مسدود شدن سرخرگ ها در نقاط ديگر بدن مي شود.
درماناصول كلي
بررسي هاي تشخيصي ممكن است شامل موارد زير باشند: نوار قلب ، استفاده از دستگاه هولتر (نوار قلب 24 ساعته )، اسكن راديواكتيو با تكنسيم 99، آنژيوگرافي (عكسبرداري از رگ ها با اشعه ايكس به كمك تزريق ماده حاجب در رگ ها)، و اندازه گيري آنزيم هاي رها شده از عضله قلب آسيب ديده در خون
ممكن است نياز به شوك الكتريكي مختصر براي برگرداندن ضرباهنگ قلب به حالت طبيعي وجود داشته باشد. اين كار ممكن است در بيمارستان يا مركز جراحي سرپايي انجام شود.
جراحي براي تصحيح بعضي از مشكلات قلبي (باي پاس سرخرگ هاي قلب ، تعويض دريچه آسيب ديده ، يا تعبيه دستگاه ضربان ساز).
روان درماني يا مشاوره ، اگر استرس يك عامل مهم باشد.
هميشه يك دست بند يا گردن آويز كه نشاندهنده نوع بيماري شما و داروهاي مورد استفاده باشد به همراه داشته باشيد.
در مورد نامنظمي ضرباهنگ قلب خود و خطر بروز عوارض ناشي از آن اطلاعات كسب كنيد.
داروها
داروهاي ضدنامنظمي ضربان قلب . شايد لازم باشد چندين داروي مختلف مورد استفاده قرار گيرد تا معلوم شود كدام يك مؤثرتر است . در مورد بعضي از انواع نامنظمي ضربان قلب (مثل فيبريلاسيون دهليزي ) نياز به مصرف داروهاي ضد انعقادي وجود دارد.
فعاليت
با روبه بهبود گذاشتن علايم ، اكثر فعاليت هاي روزمره را از سر گيريد. در مورد برنامه ورزشي مناسب شما با پزشك خود مشورت كنيد.
رژيم غذايي
در صورت مصرف برخي از داروهاي قلبي ، نياز به دريافت پتاسيم بيشتر وجود دارد. پتاسيم عمدتاً در مركبات ، موز، زردآلود يا هلوي خشك شده ، كشمش ، عدس ، و غلات با سبوس يافت مي شود.
از نوشيدني هاي كافئين دار، مثل قهوه ، چاي ، كولا يا شكلات ، پرهيز كنيد.
در اين شرايط به پزشك خود مراجعه نماييد
اگر شما يا يكي از اعضاي خانواده تان علايم نامنظمي ضرباهنگ قلب را داريد.
اگر دچار علايم جديد و غير قابل توجيه شده ايد. داروهاي مورد استفاده در درمان ممكن است عوارض جانبي به همراه داشته باشند.

+ نوشته شده توسط سید ناصر لطفی فاطمی در شنبه یکم اسفند ۱۳۸۸ و ساعت 3:42 |

عوامل خطر اصلی بیماری قلبی (1)

اولین قدم برای حفظ سلامتی قلب، داشتن یك ارتباط مناسب و نزدیك با پزشك است، ولی برای ایجاد تغییرات همیشگی نیاز به یادگیری یك سری مطلب هستید. این مطالب شامل بیماری قلبی و نوع رفتارها و شرایطی است كه می تواند میزان خطر را در شما افزایش دهد. موضوع مهم قلب شماست و شما در قبال آن مسئول هستید.

مطالب پایین در مورد عوامل خطر بیماری های قلبی است. با فراگیری این مطالب می آموزید كه چگونه این عوامل سلامت قلب شما را به خطر می اندازند.

سیگار كشیدن

سیگار كشیدن به عنوان مهمترین عامل خطر شناسایی شده است. زنانی كه سیگار می كشند، شش برابر زنانی كه سیگار نمی كشند بیشتر به حمله قلبی دچار می شوند و میزان خطر با افزایش تعداد سیگارهایی كه روزانه مصرف می كنند افزایش می یابد. سیگار كشیدن خطر سكته مغزی را نیز بالا می برد. اما بیماری قلبی و سكته مغزی تنها عوارض ناشی از سیگار نیستند كه سلامتی زنان را تهدید می كنند، بلكه سیگار كشیدن به میزان زیادی شانس سرطان ریه را افزایش می دهد. واقعیت آن است كه در حال حاضر میزان مرگ و میر ناشی از سرطان ریه برای زنان بیش از میزان خطر ناشی از سرطان پستان است. سیگار كشیدن همچنین با چند نوع سرطان دیگر از جمله سرطان های دهان، دستگاه ادراری، كلیه و گردن رحم در ارتباط است. سیگار كشیدن همچنین می تواند باعث بیماری های انسدادی ریه شود كه شامل برونشیت مزمن و آمفیزم است. دود سیگار در محیط كار یا زندگی می تواند مشكلات زیادی برای سلامتی اشخاص دیگر ایجاد كند.

سیگار كشیدن با هیچ روشی سالم نیست. سیگارهای كم نیكوتین ممكن است احتمال سرطان ریه را تا حدودی كاهش دهند، اما میزان خطر ابتلا به بیماری های قلبی و دیگر بیماری های مرتبط را كاهش نمی دهند. تنها راه سالم و ایمن این است كه اصلاً سیگار نكشید.

فشار خون بالا

فشار خون بالا از دیگر عوامل خطر اصلی برای بیماری قلبی، بیماری كلیه و نارسایی احتقانی قلب است. فشار خون بالا همچنین عامل خطر مهمی برای سكته مغزی است. حتی افزایش كم آن عامل خطری برای ابتلا به این بیماری هاست. مطالعه قند و چربی خون افراد در تهران نشان داد كه 20 درصد  از جمعیت بالای 20 سال بیماری فشار خون دارند. اگر اضافه وزن و یا سابقه فامیلی فشار خون بالا داشته باشید، در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به بیماری های قلبی-عروقی هستید.

فشار خون بالا اغلب به عنوان " قاتل خاموش "  نامیده می شود، چون معمولاًعلامتی ندارد. در نتیجه مردم به آن توجه نمی كنند تا اینكه به طور جدی بیمار شوند.

* خبر خوب

شما می توانید كارهایی در جهت كنترل فشار خون یا پیشگیری از افزایش فشار خون خود انجام دهید و در نتیجه از بیماری های تهید كننده سلامتی مصون بمانید. معمولاً فشار خون به صورت دو عدد مثلاً 80/120 عنوان می شود (120 روی 80) و با واحد میلی متر جیوه اندازه گیری می شود. گاهی این اعداد با واحد سانتی متر جیوه بیان می شود و لذا به صورت 8/12 گفته می شود. (12روی 8).

اولین عدد یعنی 12 ، فشار خون سیستولی است و مربوط به لحظه ای است كه قلب خون را به داخل عروق پمپاژ می كند. عدد دوم یا فشار خون دیاستولی یعنی 8 ، مربوط به زمان بین ضربانات قلب است.

چون فشار خون افراد در شرایط مختلف متغیر است ، باید قبل از قضاوت در مورد ابتلای فرد به بیماری فشار خون بالا، چندین بار در روزهای مختلف آن را اندازه بگیریم. فشار خون زمانی بالاست كه طی چند بار اندازه گیری، مقدار آن بالاتر از سطح طبیعی باشد.

فشار خون شما بر اساس عدد بالاتر از طبیعی در فشار خون سیستولی یا دیاستولی شناخته می شود برای مثال اگر فشار خون سیستولی شما 141 باشد، اما دیاستولی 88 باشد شما فشار خون بالایی دارید.

سیستولی ( ماكزیمم )

دیاستولی ( مینیمم )

طبیعی

كمتر از 120

كمتر از 80

مقادیر مرزی

139 – 120

89 – 80

هیپرتاسیون

140 یا بالاتر

90 یا بالاتر

پیشگیری از نارسایی احتقانی قلب

فشار خون بالا اولین عامل خطر برای نارسایی احتقانی قلب است. نارسایی قلب تهدیدی برای سلامتی فرد است. نارسایی زمانی رخ می دهد كه قلب نتواند خون كافی مورد نیاز بدن را پمپ كند. در این مواقع مایع اضافی شروع به نشت كردن در ریه ها كرده و باعث خستگی، ضعف و اشكال در تنفس می شود.

برای پیشگیری از نارسایی احتقانی قلب و سكته مغزی باید فشار خون خود را تا حد كمتر از 90/140 كنترل كنید. اگر فشار خون شما بالاتر از این مقدار است، با پزشك در مورد مصرف دارو یا تغییر آنها و اصلاح شیوه زندگی تان صحبت كنید.

برای پیشگیری از بروز نارسایی احتقانی قلب كنترل وزن بسیار مهم است. حتی اضافه وزن متوسط نیز می تواند خطر بیماری قلبی را افزایش دهد.

درك خطر

اما اعداد حق مطلب را ادا نمی كنند. برای مثال اگر شما فشار خون بالا دارید، هنوز خطر حمله قلبی و سكته مغزی یا نارسایی قلبی در شما بالاست. اگر فشار خون سیستولی شما (عدد اول) مساوی یا بالاتر از 140 باشد، با وجود طبیعی بودن فشار خون دیاستولی ، احتمال ابتلاای شما به بیماری قلبی یا كلیوی زیاد است.

با شروع سن 55 سالگی احتمال ابتلا به فشار خون بالا در زنان زیاد است. اگر فشار خون سیستولی شما بالا می باشد، نیاز به اقداماتی برای كنترل آن دارید. فشار خون بالا را می توان با اصلاح شیوه زندگی و استفاده از دارو كنترل نمود.

اصلاح شیوه زندگی

اگر فشار خون شما خیلی بالا نیست و اضافه وزن دارید، ممكن است بتوانید با كاهش وزن و تغییر در عادات غذایی تان بطور كامل آن را كاهش دهید. یك رژیم غذایی مخصوص وجود دارد كه می تواند به شما كمك كند تا فشار خونتان را كاهش دهید. این رژیم غذایی *DASH ( روشهای غذایی برای جلوگیری از فشار خون بالا ) نام دارد.

این رژیم حاوی مقادیر زیادی مواد گیاهی ولبنیات مانند میوه ، سبزی ، غلات كامل ، حبوبات ، آجیل و سایر دانه های خوراكی و لبنیا ت كم چرب می باشد كه حتی بدون كم كردن وزن ، فشار خون بالا را كاهش می دهد. رعایت این رژیم غذایی حداقل برای مدت 10 سال توصیه می شود تا بتواند مؤثر واقع شود. این رژیم سرشار از كلسیم، پتاسیم، منیزیم، پروتئین و فیبر است و میزان كل چربی ، چربی اشباع و كلسترول آن كم است. در ضمن مصرف شیرینی ، گوشت قرمز در آن محدود است.

اگر این رژیم را رعایت كنید و همچنین به مقدار كم سدیم مصرف كنید، می توانید فشار خون خود را بیشتر كاهش دهید. سدیم ماده ای است كه در مقدار فشار خون موثر است. سدیم عنصر اصلی نمك بوده و در بسیاری از غذاهای آماده مثل سوپ ها، نان و كراكر وجود دارد.

دریافت دارو

اگر علی رغم اصلاح شیوه زندگی، فشار خون شما بالا بود، ممكن است دارو تجویز شود. اصلاح روش زندگی به عملكرد موثرتر دارو كمك می كند. در حقیقت اگر در اصلاح رفتارهای روزانه تان موفق شوید، ممكن است بتوانید میزان مصرف دارو را كاهش دهید. مصرف دارو برای پایین آوردن فشار خون احتمال سكته مغزی، حمله قلبی، نارسایی احتقانی قلب و بیماری كلیوی را در شما كاهش می دهد. اگر با مصرف یك دارو دچار عوارض جانبی نامطلوب آن شدید، از پزشك بخواهید مقدار مصرف یا نوع دارو را تغییر دهد.

* یاد آوری:

حتماً بایستی داروها را طبق آنچه پزشك تجویز می كند، مصرف كنید. قبل از ترك مطب پزشك باید مطمئن شوید دستورات دارویی او را دقیقاً متوجه شده اید یا خیر.

سكته مغزی: علائم خطر را بدانید

سكته مغزی یك اورژانس پزشكی است و اگر فردی دچار سكته مغزی شد، لازم است وی را هر چه سریعتر به بیمارستان برسانید. برای تشخیص سكته مغزی لازم است با علایم آن آشنا باشید. شروع درمان در طی 60 دقیقه اول می تواند از بروز ناتوانی های بعدی پیشگیری كند.

علائم اصلی سكته مغزی :

1- بی حسی یا ضعف ناگهانی صورت، بازو، ران بخصوص اگر یكطرفه باشد.

2- گیجی ناگهانی، مشكل در تكلم یا درك صحبت

3- اشكال ناگهانی در بینایی یك یا هر دو چشم

4- اشكال ناگهانی در راه رفتن ، احساس گیجی، از دست دادن تعادل بدن

5- سردرد شدید ناگهانی بدون علت

در صورت بروز این علایم به سرعت به اورژانس اطلاع دهید.

* Dietary Approaches to Stop Hypertension

+ نوشته شده توسط سید ناصر لطفی فاطمی در چهارشنبه بیست و یکم بهمن ۱۳۸۸ و ساعت 11:41 |

عوامل خطر اصلی بیماری قلبی (2)

كلسترول خون بالا:

كلسترول خون بالا یك عامل خطر مهم دیگر در بیماری های قلبی است كه قابل تغییر نیز است. همه زنان بایستی سطح كلسترول خونشان را پایین نگه دارند تا احتمال بیماری یا حمله قلبی را كاهش دهند.

اگر شما قبلاً بیماری قلبی داشته اید ، باید با كاهش میزان كلسترول خون ، خطر حمله قلبی را كاهش دهید. زنانی كه دچار دیابت هستند، نیز در معرض خطر بالایی برای ابتلا به سكته قلبی هستند. اگر دیابت دارید، بایستی كلسترول و قند خون خود را كاهش دهید.

اگر چه كلسترول خون زنان غالباً پایین تر از مردان است، ولی در سنین 45 تا 55 سالگی سطح كلسترول خون زنان شروع به افزایش می كند و این افزایش در زنان بیشتر از مردان است. بعد از سن 55 سالگی تفاوت در میزان كلسترول در خانم ها و آقایان بیشتر می شود.

با اینكه خطر بیماری های قلبی در سنین بالا برای زنان كمتر از مردان می باشد، ولی بالا بودن سطح كلسترول خون زنان احتمال ابتلا به بیماری های قلبی را در آنان بیشتر می كند.

كلسترول خوب/ كلسترول بد!

بدن انسان به طور طبیعی به كلسترول نیاز دارد، ولی تمام كلسترولی مورد نیاز را خودش می سازد. با گذشت زمان كلسترول و چربی اضافی كه در خون گردش می كند، روی دیواره رگ هایی كه خون را برای قلب تامین می كنند، رسوب می كنند. این امر باعث می شود سرخرگ ها باریك تر شوند، در نتیجه خون كمتری به قلب برسد. خون موجود در سرخرگ ها، اكسیژن را به قلب می رساند و در اثر باریك شدن سرخرگ ها ، به مقدار كافی اكسیژن به قلب نمی رسد و ممكن است دچار درد قفسه سینه شوید. در اثر قطع جریان خون به قسمتی از قلب، سكته قلبی رخ می دهد.

كلسترول در قالب موادی بنام لیپو پروتئین در خون گردش می كند. قسمت اعظم كلسترول خون توسط لیپوپروتئینی به نام

"لیپوپروتئین با وزن كم یاLDL" حمل می شود. كلسترول بسته بندی شده درLDL، "كلسترول بد" نامیده می شود، زیرا مقدار زیاد LDL  در خون، باعث رسوب كلسترول در دیواره رگ ها و انسداد آنها می شود.

نوع دیگر كلسترول

"لیپوپروتئین با وزن زیاد یا HDL " نام دارد كه به عنوان "كلسترول خوب" شناخته می شود.HDL باعث برداشت كلسترول از خون می شود و از رسوب آن در سرخرگ ها جلوگیری می كند.

انجام آزمایشات

زنانی كه 20 سال سن یا بیشتر دارند، بایستی میزان كلسترول خونشان را اندازه گیری كنند. این آزمایشات شامل كلسترول سرم،HDL،LDL و تری گلیسیرید است.

برای انجام این آزمایش باید ناشتا باشید.

كلسترول كل خون مجموع مقادیر كلسترول درLDL وHDL می باشد. خوشبختانه در حال حاضر امكان اندازه گیری كلسترول و حتیLDL وHDL در اكثر نقاط ایران مهیا است.

در مقدار طبیعی باید سطحLDL خون كمتر از 100 میلی گرم در سی لیتر باشد. ولی اگر كلسترول خون شما كمی بالاتر از این باشد، هم قابل قبول است. سطوحLDL به چهار گروه تقسیم می شود. هر چه مقدارLDL بالاتر باشد، خطر بیماری قلبی بیشتر می شود. اطلاع از مقدارLDL خون مهم است، زیرا نوع درمانی را كه نیاز دارید تعیین می كند.

سطوح كلسترول خون و خطر بیماری های قلبی

مقدار كلسترول كل

(میلی گرم در دسی لیتر )

گروه

كمتر از 200

طبیعی

200- 239

در مرز خطر

240 و بیشتر

بالا

مقدار LDL

( میلی گرم در دسی لیتر )

گروه

كمتر از 100

طبیعی

100- 129

حد بالای طبیعی

130- 159

در مرز خطر

160- 189

بالا

190

خیلی بالا

سطوح كلسترولHLD

اگر مقدارHDL كمتر از 40 میلی گرم در دسی لیتر باشد یك عامل خطر بزرگ برای بیماری های قلبی است، ولی اگر بالاتر از 60 میلی گرم در دسی لیتر یا بیشتر باشد می تواند مانع از سكته های قلبی شود.

تری گلیسیرید چیست؟

تری گلیسیرید نوع دیگری چربی است كه در خون و غذا وجود دارد. تری گلیسیرید در كبد تولید می شود. وقتی الكل مصرف می كنید یا مقدار زیادی كالری دریافت می كنید، كبد شما تری گلیسیرید بیشتری تولید می كند.

تحقیقات اخیر نشان داده است كه سطح تری گلیسیرید در حد مرزی بالا (190- 150میلی گرم در دسی لیتر) یا بالا (200 میلی گرم در دسی لیتر یا بیشتر) خطر بیماری قلبی را افزایش می دهد. برای كاهش سطح تری گلیسیرید خون، پزشكان رژیم غذایی با چربی اشباع كم و كم كلسترول و محدود در كربوهیدرات را توصیه می كنند. همچنین باید وزن خود را كنترل كنید. تحرك بدنی و فعالیت بیشتری داشته باشید و از مصرف الكل و سیگار اجتناب كنید. البته بعضی اوقات هم نیاز به مصرف دارو است.

خطر بیماری قلبی وLDL شما

بطور كلی هر چه مقدارLDLو عوامل خطر در شما بیشتر باشد ، احتمال ابتلا به بیماری قلبی یا بروز سكته قلبی در شما بیشتر می شود. كسانی كه بیشتر در معرض خطر بیماری قلبی قرار هستند، بایستی مقدارLDL خود را كم تر از سایر افراد نگه دارند.

حال برای شما بیان می كنیم كه چگونه مقدار"LDL" طبیعی خود را تعیین كنید.

گام اول:

تعداد عوامل خطر خود را بشمارید. عوامل خطر بیماری قلبی كه بر روی مقدار طبیعیLDL شما اثر می گذارند، شامل موارد زیر است. بررسی كنید كه شما چند تا از این عوامل خطر را دارید.(اگر چه اضافه وزن و نداشتن تحرك بدنی در بین این موارد آورده نشده است. اینها شرایطی هستند كه خطر شما را برای بیماری قلبی بالا می برند و نیاز به اصلاح دارند.)

عوامل خطر :

- مصرف سیگار

- فشار خون بالا (اگر فشار شما بالاتر از 9/14 باشد یا برای فشار خونتان دارو مصرف می كنید.)

-HDL;l (كمتر از 40میلی گرم در دسی لیتر)

- سابقه خانوادگی بیماری قلبی ( در صورت ابتلای پدر یا برادرتان به بیماری قلبی قبل از 55 سالگی و مادر یا خواهرتان قبل از 65 سالگی )

- سن بیشتر از 55 سال

گام دوم:

نمره خطر خود را محاسبه كنید.

اگر شما دو یا چند عامل خطر بالا را دارید، بایستی نمره خطر خود را محاسبه كنید. این نمره احتمال سكته قلبی شما را در ده سال آینده نشان می دهد.

گام سوم:

میزان خطر خود را پیدا كنید.

برای بر آورد میزان خطر خود از جدول زیر استفاده كنید.

میزان خطر

عوامل خطر

ردیف

بسیار پر خطر

بیماری های قلبی، دیابت یا نمره خطر بیشتر از20درصد*

1

پر خطر

دو عامل خطر یا بیشتر و یك نمره خطر 20- 10%

2

خطر متوسط

دو عامل خطر یا بیشتر و یك نمره خطر كمتر از 10%

3

 نسبتا كم خطر

یك عامل خطر یا هیچی

4

* قرار گرفتن در این گروه به این معنی است كه بیش از 20نفر از بین 100 نفر در این گروه در 10 سال آینده خطر حمله قلبی خواهند داشت.

سندروم متابولیك

بعضی زنان تعدادی از عوامل خطر را دارند كه در مجموع "سندروم متابولیك" نامیده می شوند. سندروم متابولیك اغلب با اضافه وزن، چاقی و نداشتن تحرك بدنی مرتبط است. این عوامل خطر بدون توجه به سطح كلسترولLDL، خطر بیماری قلبی را در شما افزایش می دهد.

اگر زنان 3 یا بیش از 3 شرط از شرایط زیر را داشته باشند، دچار سندروم متابلیك هستند:

- اندازه دور كمر بیشتر از 5/87 سانتی متر

- تری گلیسیرید 150 یا بیشتر

- سطحHDL كمتر از 50

- فشار خون 85/130 میلی متر جیوه یا بیشتر ( در هر بار سنجش )

- قند خون 110 یا بیشتر

اگر شما سندروم متابولیك دارید، بایستی نمره خطر و گروه خطر خود را مطابق با آنچه در بالا ذكر شد محاسبه كنید.

اما از آنجایی كه داشتن سندروم متابولیك به تعداد عوامل خطر می افزاید، بایستی تلاش زیادی كنید تا به مقدار طبیعیLDL خود دست پیدا كنید و مقدار آن را حفظ كنید. درعین حال بر وزن خود را كنترل كنید و تحرك بدنی خود را افزایش دهید تا عوامل خطر سندروم متابولیك را كاهش دهید.

LDL مطلوب شما

هدف اصلی از كاهش كلسترول این است كه مقدارLDL را كم كنید و  خطر بیماری یا حمله قلبی را كاهش دهید. هر چقدر در معرض خطر بیشتری باشید، بایدLDL شما كمتر باشد. مثلاً مطابق با جدول زیر می توان گفت ، اگر در گروه بسیار پر خطر ابتلا به بیماری قلبی قرار دارید، بایدLDL شما كمتر از 100 باشد و اگر در گروه پر خطر ابتلا به بیماری قلبی قرار دارید، بایدLDL شما كمتر از 130 باشد؛ یعنی اینكه مقدارLDL در گروه بسیار پر خطر باید كمتر از گروه پر خطر باشد.

LDL ایده آل شما

گروه خطر

ردیف

كمتر از 100میلی گرم در دسی لیتر

بسیار پر خطر

1

كمتر از 130 میلی گرم در دسی لیتر

پر خطر

2

كمتر از 130 میلی گرم در دسی لیتر

خطر متوسط

3

كمتر از 160 میلی گرم در دسی لیتر

نسبتا كم خطر

4

چگونهLDL خود را كاهش دهید؟

دو روش اصلی برای كاهش كلسترولLDL شما وجود دارد:

الف ) تغییر در شیوه زندگی .

ب ) مصرف دارو همراه با تغییر در شیوه زندگی.

بسته به گروه خطری كه در آن قرار دارید، می توانید هر یك از این روش ها را انتخاب كنید.

تغییر در شیوه زندگی

یك روش درمانی مهم" تدشیز " نام دارد. تدشیز مخفف "تغییرات درمانی در شیوه زندگی" است. تدشیز شامل یك رژیم غذایی برای كاهش كلسترول و وزن اضافی بدن و افزایش فعالیت بدنی منظم است. هر فردی كه بایدLDL خود را كاهش دهد، می تواند از این برنامه استفاده كند. كاهش وزن و فعالیت بدنی منظم، درافرادی كه سندروم متابولیك دارند بسیار مهم است.

+ نوشته شده توسط سید ناصر لطفی فاطمی در چهارشنبه بیست و یکم بهمن ۱۳۸۸ و ساعت 11:39 |

عملکرد ضعيف قلب

نارسايي احتقاني قلب  (Congestive heart failure)

قلب

افراد بسياري با نارسايي احتقاني قلب زندگي مي ‌كنند. اين حالت يكي از شايع‌ترين علل مراجعه به بيمارستان در افراد 65 سال به بالاست. سال‌ها طول مي‌ كشد تا اين بيماري به وجود آيد. اگر شما به آن دچار نشده‌ايد، بايد بدانيد آيا در معرض خطر ابتلا هستيد؟

بايد از همين امروز تغييراتي در شيوه زندگي خود براي پيشگيري از ابتلاي به نارسايي قلبي انجام دهيد.

علايم نارسايي قلبي، در طول هفته‌ها و ماه‌ها، متعاقب ضعيف تر شدن قلب و توانايي كمتر آن براي پمپ كردن خون ايجاد مي‌ شود. نارسايي قلب اغلب به بزرگ شدن قلب(بطن چپ) منجر مي‌ شود.

آيا قلب شما از حرکت بازايستاده است؟    

زماني كه دچار نارسايي قلبي هستيد، اين به مفهوم ايستادن قلب از ضربان نيست، بلكه به اين مفهوم است كه قلب شما به طور مؤثر خون را پمپ نمي‌ كند. قلب كار مي ‌كند، اما نياز بدن به خون و اكسيژن تأمين نمي‌ شود.

نارسايي قلبي در صورت درمان نشدن بدتر مي ‌شود. بسيار مهم است كه آنچه پزشکتان مي‌ گويد، انجام دهيد.

چه چيزي ممكن است رخ دهد؟

• قلب خون كافي را پمپ نمي ‌كند.

• خون به سياهرگ‌ها بر مي ‌گردد.

• مايعات بدن افزايش مي‌ يابد و به تورم پاها منجر مي ‌شود كه " ادم " ناميده مي‌ شود.

• مايعات در بدن تجمع پيدا مي ‌كنند.

• مايعات در ريه افزايش مي ‌يابند كه به آن " احتقان ريوي " گفته مي‌ شود.

• بدن، خون، غذا و اكسيژن را دريافت نمي ‌كند.

علايم نارسايي احتقاني قلب

تنگي نفس به ويژه زمان دراز كشيدن

• تورم پاها به خصوص مچ و ساق پا

• کاهش هوشياري يا ناتواني در تفكر صحيح

خستگي و احساس بي‌حالي

افزايش وزن به ‌دليل احتباس مايعات

علل نارسايي احتقاني قلب

• سر‌خرگ‌هاي دچار انسداد، اجازه جريان خون كافي به قلب را نمي ‌دهند.

• حمله قلبي پيشين سبب برخي آسيب‌ها به عضله قلبي شده است.

• نقص قلبي از زمان تولد وجود داشته است.

• عفونت قلب يا دريچه‌هاي قلب

پُرفشاري خون

• بيماري دريچه‌اي قلب

• بيماري عضلات قلب

درمان

• استراحت

• مصرف كمتر نمك و غذاهاي شور

• جراحي در برخي موارد ممكن است مورد نياز باشد.

• پزشك ممكن است براي تقويت قلب شما داروهايي تجويز کند و يا براي دفع آب اضافي به شما "قرص‌هاي دفع آب يا مدر" را بدهد.

من چه كار مي‌ توانم بكنم؟

• ملاقات با پزشک و پيروي از دستورات وي

• مصرف داروها طبق دستور پزشک

• وزن كردن روزانه براي بررسي افزايش مايعات

• خواندن برچسب‌هاي تغذيه‌اي و مصرف رژيم غذايي سالم حاوي نمك و چربي اشباع كم

• آغاز يک برنامه ورزشي هوازي زير نظر پزشک

• ايجاد انگيزه و افزايش اشتياق و علاقه به زندگي

من بايد مراقب چه چيزهايي باشم؟

در صورتي كه هر يك از حالات زير رخ داد، سريع با پزشك خود تماس بگيريد:

• 1350گرم يا بيشتر در طول يك روز وزن اضافه كرده‌ايد.

• اگر پاها، مچ پا يا ساير بخش‌هاي بدن شما ورم كرده‌اند.

• دچار تنگي نفس شده‌ايد.

• كارهايي را كه در گذشته قادر به انجام آنها بوده‌ايد نمي‌ توانيد انجام دهيد.

• دچار آنفلوآنزا شده‌ايد.

• دچار تب شده‌ايد.

• دچار درد قفسه سينه شده‌ايد.

من چگونه مي ‌توانم بيشتر ياد بگيرم؟

با پزشك يا پرستار يا مشاور سلامت خود مشورت كنيد. اگر دچار بيماري قلبي هستيد يا پيش از اين دچار سكته شده‌ايد، اعضاي خانواده شما ممكن است در معرض خطر باشند. ايجاد تغيير در شيوه زندگي آنها براي كاهش ميزان خطر مهم است.

شما مي ‌توانيد از كتابچه‌ها و بروشورهاي علمي‌ براي انتخاب زندگي سالم‌تر و كاهش ميزان خطر، كنترل بيماري و مراقبت از افراد مورد علاقه‌تان استفاده كنيد. علم و آگاهي قدرت محسوب مي ‌شوند، در نتيجه بيشتر بياموزيد و بيشتر زندگي كنيد

+ نوشته شده توسط سید ناصر لطفی فاطمی در سه شنبه بیست و نهم دی ۱۳۸۸ و ساعت 19:33 |
لخته خون در وریدهای پا

DVT مخفف Deep Vein Thrombosis ، به معنای پیدا شدن لخته ی‌ خون در ورید‌های عمقی پا ، به ویژه ساق پا است.

ورید‌های (سیاهرگ های) ساق و ران پا به دو دسته طبقه‌بندی می‌شوند:

1- ورید‌های سطحی که گاهی هم قابل رویت هستند و بعضی مواقع با نارسا شدن آنها بیماری واریس پیدا می‌شود. این ورید‌ها خون اندام تحتانی را به بالا می‌برند.

2- ورید‌های عمقی که خون را از همان ورید‌های سطحی و از عمق اندام‌ها تحویل می‌گیرند و راه اصلی انتقال خون به سمت بالا هستند. این وریدها بعدا خون را به وریدهای رانی و سپس لگن تخلیه کرده و از طریق وریدهای شکمی به قلب منتقل می‌کنند تا پس از تصفیه به سراسر بدن منتقل ‌شود.

پیدایش DVT یا لخته خون در وریدهای عمقی اندام‌ تحتانی، در انتقال خون اختلال ایجاد می کند و به درد و تورم عضو منجر شود.

از طرف دیگر ممکن است این لخته‌ها حرکت کرده و به وریدهای بالاتر و دستگاه‌های حیاتی مثل ریه، مغز، قلب و غیره بروند و عارضه‌های بدتری درست کنند.

چرا لخته خون ایجاد می‌شود؟

به‌طور خلاصه سه عامل اصلی برای ایجاد و تشکیل لخته در پا وجود دارد:

الف) توقف خون در اندام‌ها:

این عامل از مهم ترین علل تشکیل لخته در وریدهای ساق پا است. به همین دلیل ایستادن طولانی، بی‌حرکتی طولانی مدت یا در بستر بودن که سبب توقف خون در وریدها می‌شود، از علل مساعدکننده در ایجاد DVT هستند.

ب) خرابی دیواره رگ‌ها:

سلول‌های پوششی دیواره وریدها به دلایل مختلف مثل ضربه‌ها و تصادفات، دستکاری‌های رگ و عفونت تخریب می‌شود و عاملی برای تشکیل لخته است.

ج) بیماری‌های انعقادی:

انعقاد خون، یک فرایند لازم و مناسب است، چون اگر خون لخته نمی‌شد، فرد در اثر ایجاد یک زخم، آنقدر خون‌ریزی می‌کرد که فوت می‌نمود، اما واکنش انعقاد خون از این اتفاقات ناگوار جلوگیری کند. ولی گاهی اوقات هین واکنش‌ انعقادی تشدید می‌شود و باعث تشکیل لخته در ساق پا می‌گردد.

اگر چه سه عامل فوق از عوامل اصلی برای تشکیل لخته در ساق پا هستند، ولی عوامل دیگری نیز وجود دارند که موجب تشدید علل فوق شده و احتمال تشکیل لخته را در رگ‌های وریدی پا بیشتر می‌کنند. بعضی از این عوامل عبار‌ت‌اند از:

سن: هرچه سن بالاتر برود، احتمال پیدایش لخته‌ در وریدهای پا بیشتر می‌شود.

جراحی‌های بزرگ: انجام جراحی‌‌های طولانی مدت و بزرگ، خطر لخته را افزایش می‌دهد، به ویژه اگر این جراحی‌ها در لگن انجام شوند و وریدهای لگنی دستکاری ‌شوند، خطر ایجاد DVT افزایش می‌یابد.

بستری شدن طولانی: بیمارانی که به هر دلیل، به مدت طولانی در بستر می‌خوابند، احتمال لخته خون در آنها افزایش می‌یابد. این وضعیت برای افراد فلج و در بستر افتاده نیز پیش می‌آید.

سرطان‌ها: سرطان‌ها به طور کلی موجب افزایش DVT می‌شوند، به ویژه سرطان‌های دستگاه گوارش و سرطان پانکراس (لوزالمعده).

چاقی: افزایش وزن و عدم تناسب قد با وزن از عوامل تشدیدکننده برای تشکیل لخته هستند.

مسافرت‌های طولانی: مسافرت‌ طولانی چه با هواپیما و چه با اتومبیل، احتمال تشکیل لخته را افزایش می‌دهد. این احتمال در پروازهای هوایی و بیش از سه ساعت بیشتر می‌شود.

تصادفات و ضربه‌ها: هر نوع ضربه و تصادفی خطر احتمال DVT را افزایش می‌دهد.

جوراب واریس

واریس: ایجاد رگ‌های واریسی در ساق پا خطر ایجاد لخته در وریدهای عمقی پا را افزایش می‌دهد. به همین جهت مبتلایان به واریس بهتر است از جوراب‌های واریسی و بستن ساق پا استفاده کنند تا خطر لخته در رگ‌های عمقی کاهش یابد.

بیماری‌های قلبی: بعضی از بیماران قلبی که دچار کاهش جریان خون در قلب هستند یا عارضه دریچه‌های قلبی دارند و یا مبتلا به التهابات و عفونت‌های پرده‌های قلب شده‌اند، احتمال بیشتر برای ابتلا به DVT دارند.

هورمون‌ها: مصرف بعضی هورمون‌ها سبب افزایش خطر DVT می‌شود. هورمون‌های زنانه، به ویژه استروژن و پروژسترون که بعضی افراد پس از یائسگی آنها را مصرف می‌کنند و در قرص‌های ضدبارداری نیز وجود دارند، از جمله معروف‌ترین این هورمون‌ها هستند.

بارداری: در بارداری‌‌ها، احتمال DVT افزایش می‌یابد. علت آن به دلیل افزایش هورمون‌های زنانه و شل شدن عضلات و دیواره ی عروق و نیز وجود جنین در درون لگن است که روی وریدهای لگن فشار وارد می‌کند و موجب توقف خون در وریدهای ساق پا می‌شود.

دستکاری وریدها: وارد کردن کاتاتر یا لوله‌های پلاستیکی به بدن بیمار، به دلایل مختلف از جمله تزریق طولانی مدت سرم و مواد غذایی ، خطر DVT را افزایش می‌دهند.

بیماری‌های انعقادی: افزایش عوامل انعقادی خون که به دلایل مختلف از جمله غلیظ بودن خون پیش می‌آید و در افراد سیگاری نیز شایع‌تر است، از علل مهم تشکیل لخته هستند.

هرگاه بیشتر از یکی از عوامل فوق، در فردی پیدا شود، احتمال DVT چند برابر می شود. مثلا فرد مسنی که جراحی بزرگی داشته و در بستر خوابیده است، و یا فردی که مجبور است ساعات زیادی سر پا باشد و یا در هواپیما بنشیند، بیشتر به DVT مبتلا می‌شود.

6 توصیه برای جلوگیری از DVT

اگرچه افزایش سن غیرقابل پیشگیری است، اما با اقدامات زیر می‌توان از بروز DVT به خصوص در افراد سالم پیشگیری کرد:

1) ورزش کردن: ورزش منظم شامل پیاده روی ، شنا، نرمش و ... از عوامل تقویت کننده عضلات هستند که می‌توانند از بروز DVT پیشگیری کنند.

مسافرت با هواپیما

2) خودداری از مسافرت‌ طولانی: در صورتی که مجبور به مسافرت طولانی هستید، باید در حین سفر، عضلات پاهایتان را حرکت و ورزش دهید و یا از جوراب‌ واریسی استفاده کنید و هرگز برای مدت طولانی بی‌حرکت نایستید یا ننشینید.

3) جلوگیری از افزایش وزن: پیشگیری از افزایش وزن و چاقی کار مشکلی نیست، اما از بروز بسیاری از عوارض سلامتی از جمله DVT پیشگیری می‌کند.

4) استفاده از جوراب‌های واریسی: برای افرادی که طولانی‌مدت می‌ایستند، توصیه می‌شود.

5) پرهیز از مصرف هورمون‌ها و آسپیرین: از مصرف هورمون ها، به ویژه اگر ضرورتی برای استفاده از آنها وجود ندارد، خودداری کنید.

همچنین از مصرف آسپیرین به خصوص برای افراد مسن و بالاتر از 60 سال پرهیز شود، اگر چه اثربخشی آن برای پیشگیری از DVT مورد تردید است.

6) پیشگیری از بروز DVT و آمبولی ریه ( لخته شدن خون در ریه ) در بعضی از بیماران بستری در بیمارستان که معمولا توسط کادر پزشکی صورت می‌گیرد.

+ نوشته شده توسط سید ناصر لطفی فاطمی در پنجشنبه بیست و چهارم دی ۱۳۸۸ و ساعت 17:4 |
به معنی تولید کننده ضربان قلب می باشد اگر سیستم هدایتی قلب به هر دلیلی دچار اختلال شود تحریک هیوکالد از منبع خارجی امکان پذیر است که این کار توسط ژنراتوری صورت می گیرد که آن را پیس میکر گویند .
 
* موارد استفاده از پیس میکر
- آسیستول بطنی ، وقفه سینوس متناوب ،            برادی کاردی شدید که برون ده قلبی کم و با حملات استوک آدامس باشد . بلوک درجه دو AV و بلوک کامل AV سندرم گره سینوسی بیمار (SSS) مهار آریتمی های دهلیزی یا بطنی و. . .
 
* سرعت (Rate) پیس میکر
سرعت با توجه به هدف درمانی و موقعیت بالینی تنظیم می شود به استثنای موارد اندکی سرعت ضربان قلب معمولا بین 80-70 ضربان در دقیقه تنظیم می شود .
 
* کیفیت ایجاد ضربان
دو نوع کیفیت اساسی در ایجاد ضربان به وسیله پیس میکر وجود دارد که شامل
الف : کیفیت سرعت ثابت Fix rate Asynchronou ب : کیفیت تقاضا Demand
در نوع اول پیس میکر ایمپالس های الکتریکی را به سرعت ثابت ،بدون توجه به ریتم قلبی بیمار صدق می کند این نوع برای مددجویانی که سرعت آنهابه طور طبیعی زیر 60 ضربان در دقیقه است و قلب تمایلی به پیدایش آریتمی ندارد استفاده می شود در نوع دوم از این کیفیت با ریتم قلبی بیمار رقابت                      نمی کند و روی امواج طبیعی قلب تحریک            نمی فرستد دراین نوع پیس میکر در صورت نیاز زمانی تحریک را می فرستد که سرعت ضربان قلب از حد تنظیم شده پیس میکر کمتر باشد در این صورت شروع به فرستادن تحریک می کند و ضربان قلب را در یک حد طبیعی نگه میدارد .
 
* انواع پیس میکرها باتوجه به مدت زمان استفاده از آنها :
الف : پیس میکر موقت :
- از راه قفسه سینه
- از راه وریدی
ب : پیس میکر دائمی
-از راه قفسه سینه
- از راه وریدی
 
* پیس میکر خارج جلدی
نوع غیر تهاجمی در موارد اورژانس تا وسایل جهت گذاشتن پیس موقت فراهم شود ، مواردی که گذاشتن پیس داخل ممنوع باشد ، اختلال در پیس دائم و ... نحوه قرار دادن الکترودها در سطح بدن بیشتر قدامی - خلفی است که در این حالت الکترود منفی قسمت چپ قفسه سینه بین زائده گزیفوئید و خط عمودی که از پستان می گذرد قرار می گیرد الکترود مثبت در پشت بیمار در زیر استخوان کتف چپ گذاشته می شود .
 
نکته :
- ناحیه پوست زیر الکترود باید تمیز و خشک باشد.
- موهای سینه شیو شود ( اگر زیاد بود )
- حاشیه چسبنده الکترودها به ژل آغشته نمی شود.
 
مراقبت های پرستاری در بیماران دارای پیس میکر
الف : مراقبتهای قبل از قرار دادن پیس میکر
- آموزش به بیمار در مورد نحوه عمل
- محل ورود شیو شود
-  ( ECG , v/s)کنترل و مانیتورینگ شود .
- سرم kvo وصل شود .
- تجویز آرام بخش و آنتی بیوتیک پروفیلاکسی
- آماده کردن کاتترس پیس میکر
- آماده کرن ترالی اورژانس و فیبر یلاتور
ب : مراقبت بعد از عمل قرار دادن پیس میکر
- تاریخ و ساعات قراردادن دستگاه نوع دستگاه و نام پزشک ثبت شود .
- رادیو گرافی سینه برای تعیین محل کاتتر
- ECG به طور دائم کنترل شود کنترل V/S ضروری است .
- در صورت استفاده از راه وریدی بی حرکتی عضلانی که کاتتر وارد شده بیمار تا 24 ساعت CBR باشد .
- تعویض پانسمان ناحیه ورود کاتتر و کنترل جابجایی کاتتر
- باطری ها در جای خشک نگه داری شود تاریخ استفاده و بر چسب پشت پیس میکر چسبانده شود نیمه عمر با طوی 4-2 ماه می باشد .
- محل قرار گیری پدالها cm 10 از ژنراتور فاصله داشته باشد .
- پس از نصب پیس دائم پیس موقت 3-2 روز باقی می ماند .
مراقبت منابع الکتریکی خطرناک باشید .
ج - آموزش به بیماران دارای پیس میکر دائم در زمان ترخیص
- بررسی زخم روزانه و گزارش هرگونه علائمی از التهاب - قرمزی - ترشح و حساسیت
- اجتناب از پوشیدن لباس های تنگ
- خودداری از دستکاری ژنراتوری پیس میکر
- کنترل نبض رادیال یا کاروتید روزانه
- از نزدیک شدن به محیط با ولتاژ بالا که در آن نیروی مغناطیسی با تششع الکتریکی وجود دارد اجتناب شود .
- هنگام مسافرت با هواپیما از نشستن نزدیک بال هواپیما و عل آماده نمودن غذا خوداری شود .
- دزدگیر فروشگاهها روی عملکرد پیس تاثیر دارند.
- رادیو گرافی ساده روی ژنراتور پیس میکر اثری ندارد .
- از انجام فعالیت هایی که سبب صدمه به ژنراتور می شود اجتناب شود .
- همراه داشتن کارت شناسایی الزامی است .
- آموزش در مورد نوع دستگاه و عملکرد آن
- آموزش در مورد اهمیت مراجعات منظم به پزشک یا درمانگاه جهت بررسی عملکرد پیس و در صورت نیاز برنامه ریزی مجدد .
 
 
 
 
+ نوشته شده توسط سید ناصر لطفی فاطمی در پنجشنبه دهم دی ۱۳۸۸ و ساعت 9:20 |
فیزیوتراپی در جراحی قلب
مهدی محمود آبادی – علی انصاری فر
بیمارستان قلب شهیدرجایی
فیزیوتراپی تنفسی :
اهداف :
-  افزایش بهبود تهویه بیمار
- پیشگیری از آتلکتازی و تجمع ترشحات ریوی
- افزایش بازده سرفه
- تصحیح الگوی تنفسی
- کمک به کنترل تنفس بیمار
- اکسیژن گیری کافی آلوئلی
- متحرک کردن دیواره توراکس
اندیکاسیون :
- درد به هر علتی مثل جراحی سینه یا شکم
- محدودیت حجم های تنفسی و تغییر الگوی صحیح تنفس
- فلج عضلات تنفسی
- انسداد راه های هوا ، آتلکتازی و تجمع ترشحات ریوی
- بیماران متصل به دستگاه ونتیلاتور
- بیماران بستری که نیاز به مراقبت های تنفسی دارند
تکنیک های فیزیوتراپی تنفسی:
+ پاک سازی ریه شامل سه تکنیک است :
- Postural drainage
- تکنیک های دستی (Vibration , Percution , Shaking)
- پاک کردن راه های هوایی به وسیله بازدم اجباریFET ، Coughing، Houghing و Suction
+ بهبود تهویه که بوسیله ورزش های تنفسی انجام می شود شامل :
- بازآموزی تنفسی (تنفس دیافراگماتیک، دنده ای و لب غنچه ای )
- Expantion موضعی ریه (Apical, Basal, Lateral)
فیزیوتراپی در Open heart surgery
فیزیوتراپی قبل از عمل جراحی
وظایف فیزیوتراپیست :
- ارزیابی میزان تحرک مفاصل (ROM) بدن شامل Hip.Knee.Ankle. Sholder  .
- توضیح عمل جراحی به بیمار به زبان ساده .
- آشنا کردن بیمار با لوله های متصل به بدنش بعد از عمل مثل chesttube , Drain , NG, Urine catheter , tracheal tube سیم های ECG و حرارت سنج .
اهداف فیزیوتراپیست:
- حفظ دامنه کامل حرکتی مفاصل
-  حفظ گردش خون اندام ها باانجام حرکات ورزشی اکتیو
- اصلاح پوسچر بیمار و آموزش حفظ پوسچر صحیح بعد از عمل جراحی
- تشویق بیمار به تحرک عمومی بدن
- آموزش نحوه انجام سرفه های موثر و بدون درد
برنامه درمانی قبل از عمل
-  انجام ورزش های اکتیو اندام ها
- انجام ورزش های تنفسی به منظور یادگیری و انجام صحیح آن بعد از عمل
- تمرین بادستگاه اسپیرومتر جهت یادگیری و انجام صحیح آن بعد از عمل
- تمرینات تغییر پوزیشن ، چگونگی بلند شدن از روی تخت ، ایستادن و راه رفتن
- تمرینات انجام سرفه های موثر و بدون درد
- تمرینات حفظ پوسچر صحیح بعد از عمل و پرهیز ار حالت قوز کردن
فیزیوتراپی بعد از عمل جراحی بعد از عمل جراحی
 بیمار به بخش مراقبت های ویژه (ICU) منتقل میشود و فیزیوتراپیست قبل از شروع درمان باید موارد ذیل را بررسی نماید :
+ آگاهی از وضعیت عمومی بیمار شامل :
- نوع عمل جراحی انجام شده
- برش های جراحی روی سینه و ساق پای بیمار
- درجه حرارت ، نبض ، فشار خون ، تعداد تنفس ، نوار قلب و پالس اکسیمتری
- نوع تنفس بیمار که خود به خودی است یا از طریق ونتیلاتور
-  بیمار داروی مسکن دریافت کرده یانه و اینکه بیمار می تواند آب بنوشدیانه
- وضعیت درنهای تخلیه کننده
- مطالعه عکس رادیوگرافی بیمار
+  مراقبت های تنفسی شامل: برقراری تهویه کافی و کامل . کمک به تخلیه ترشحات ریوی و تمیز نگه داشتن راه های هوایی
+ مراقبت های حرکتی شامل : انجام حرکت های اکتیو و پاسیو بیمار جهت حفظ دامنه حرکتی کامل مفاصل ، حفظ قدرت عضلانی ، کمک به بازگشت وریدی ، پیشگیری از استاز خون و ترومبوز وریدی.
برنامه درمانی بعد از عمل
روز اول بعد از عمل
برنامه درمانی دو ساعت پس از اکستیوب شدن بیمار شروع می شود .
-  اطمینان از اینکه بیمار مسکن خود را گرفته است .
- تمرینات تنفسی عمیق یک طرفه و دو طرفه  در وضعیت های مختلف نشسته ، نیمه نشسته ، خوابیده و به پهلو
- تمرین با دستگاه اسپیرومتر در مواقع بیداری تا سر حد خستگی
- ویبراسیون یک طرفه و یا دو طرفه در نواحی مختلف ریه و انجام سرفه های قوی و موثر بدون درد
- اکسپنشن موضعی ریه به خصوص نواحی تحتانی ریه
- انجام تنفس های عمیق دیافراگمیک و دنده ای
- تمرینات اکتیو اندام ها و در صورت لزوم بصورت پاسیو برای بیمار انجام می شود (سه نوبت درروز)
تغییر پوزیشن بیمار و بالا نگه داشتن اندام های تحتانی جهت پیشگیری و کاهش  ادم اندام ها
روز دوم بعد از عمل
- انجام ورزش های تنفسی روز قبل
- تمرین با اسپیرومتر هر دو ساعت یکبار (در مواقع بیداری) تا سر حد خستگی
- خارج شدن از تخت و نشستن روی صندلی
- انجام ورزش های اکتیو اندام ها (سه نوبت در روز)
- تغییر پوزیشن هر دو ساعت یکبار
- در صورت وجود ترشحات غلیظ ریوی از تکنیک پرکاشن بصورت ملایم استفاده می نماییم .
روز سوم بعد از عمل
بیمار به بخش جراحی منتقل می شود
- انجام ورزش های تنفسی روز قبل
- تمرین با اسپیرومتر هر یک الی دو ساعت یکبار
- خارج شدن از تخت و راه رفتن در بخش تا حد تحمل
- توجه به حفظ پوسجر صحیح بیمار موقع ایستادن و راه رفتن
- استفاده از بانداژ مناسب یا جوراب مخصوص اندام تحتانی در بیمارانی که گرفت وریدی از ساق پا برداشته شده است (تا زمان بهبودی کامل استفاده می شود )
- انجام ورزش های اکتیو اندام ها روزی سه نوبت
روز چهارم بعد ازعمل
- استفاده از اسپیرومتر هر چهار ساعت یکبار
- انجام ورزش های تنفسی روز قبل
- افزایش  مدت و مسافت راه رفتن تا حد توان و حداقل 90 متر راه می رود .
- بالا رفتن با احتیاط از پله
- انجام ورزش های اکتیو  اندام ها
- حفظ پوسچر صحیح موقع راه رفتن
روز پنجم بعد از عمل
- استفاده از اسپیرومتر هر چهار ساعت یکبار
- انجام ورزش های تنفسی در صورت نیاز
- افزایش میزان راه رفتن و بالا رفتن از پله
- انجام ورزش های اکتیو اندام ها بدون حضور فیزیوتراپیست
- شروع انجام ورزش های تنه (چرخش تنه و انحراف به طرفین با احتیاط)
روز ششم بعد از عمل
مقدار و مدت زمان انجام فعالیت های روز قبل را تا حد توان افزایش می دهد و می تواند از دوچرخه ثابت استفاده کند.
روز  هفتم بعد از عمل
در صورت نبود مشکل ، بیمار ترخیص می شود و به وی توصیه می شود که حتما تمرینات خود را در منزل ادامه دهد. مقدار مسافت راه رفتن را روز به روز افزایش دهد تا اینکه بتواند حدود یک الی دو کیلومتر را به راحتی بپیماید، تا شش هفته نباید رانندگی کند بعد از یک ماه می تواند یک کار سبک یا نیمه وقت را آغاز کند و بعد از یک ماه می تواند به کار نسبتا سنگین بپردازد.
+ نوشته شده توسط سید ناصر لطفی فاطمی در شنبه بیست و پنجم مهر ۱۳۸۸ و ساعت 12:59 |

 

سکته

شاید شما هم جزو افرادی باشید که در تابستان و همراه با گرم شدن هوا میلتان به غذا کاهش می یابد و نسبت به بقیه فصول عصبانی‌تر هستید و گاهی با مشکل تپش قلب نیز مواجه می ‌شوید.

این حالت تا حدی طبیعی است، چون گرما بر فعالیت قلب ما اثر دارد. به طور معمول وقتی هوا گرم‌تر می‌ شود، بدن ما به طور خودکار در صدد تعدیل این گرما و حفظ دمای ثابت بدن علی رغم افزایش دمای محیط برمی ‌آید.

همانطور که می ‌دانید، هیپوتالاموس در مغز متوجه تغییرات دمایی می‌ شود و پیام‌هایی را به قسمت‌های گوناگون بدن می ‌فرستد. غدد عرق با گرفتن این پیام سعی می‌ کنند که با کمک تعریق، سطح پوست را خنک کنند. رگ‌های خونی نیز منبسط می‌ شوند تا گرما از عروقی که از نزدیک پوست عبور می ‌کنند، آزاد شود، یعنی در یک کلام کار قلب زیادتر می ‌شود. تصور کنید در فردی که دارای بیماری قلبی باشد، افزایش کار قلب یعنی بالا رفتن خطر سکته قلبی.

شاید شما هم دیده یا شنیده‌اید که در گرمای تابستان و ترافیک سنگین، آمار مرگ ناگهانی بیشتر از زمستان است.

اگر در تهران یا حتی مناطق خشک کویری زندگی می‌ کنید، باید خوشحال‌تر باشید، چون خشکی هوا موجب می‌ شود عرق شما تبخیر شده و خنک شوید. اما در شهرهایی مانند بوشهر و بندرعباس که رطوبت هوا بالاست، نه تنها گرما، بلکه حجم خون هم بالاتر است، بنابراین قدرت تبخیر عرق کمتر می ‌شود. در این مناطق که رطوبت هوا بالاست، به دلیل افزایش حجم خون، کار قلب بیشتر می ‌شود.

توصیه من به همه کسانی که مشاغل آنها طوری است که مجبورند در هوای گرم کار کنند و از نعمت هوای خنک کولر محروم‌اند، این است که با پوشیدن لباس رنگ روشن، نوشیدن آب به اندازه کافی (وقتی شما تشنه اید، خون غلیظ و حاوی آب کمتری است و باید به پیام هیپوتالاموس مبنی بر حس تشنگی گوش کنید و حتما آب کافی بنوشید) و کم‌کردن گرما تا حد قابل قبول مانند شستن پاها یا قراردان پاها در آب خنک به سلامت قلب خود کمک کنند.

نوشیدن آب

اگر شما یک بیمار قلبی هستید و به گرگرفتگی عروق دچارید، یادتان نرود که باید با پزشک خود در خصوص گرمای محیط کار مشورت کنید. بسیاری از رانندگان تاکسی را می‌ بینیم که با هوشیاری، روی سقف ماشین خود باربند حصیری بسته‌اند و یک بطری کوچک آب و یخ همراه خود دارند که در طول روز از آن می ‌نوشند و یا دست و صورت خود را با آن می ‌شویند.

سعی کنید از بحث‌های تنش‌زا و ایرادگرفتن به رانندگی یکدیگر بپرهیزید یا در این گرما با دعوا و ترس، بیش از این به قلب خود آسیب نزنید.

نکته دیگر اینکه هرگز در گرما به فعالیت ورزشی نپردازید و یادتان باشد که ساعت 8 تا 10 صبح در پارک یا خانه که هوا خنک‌تر است ورزش کنید.

این باور غلطی است که می ‌گویند باید صبح زود پس از نماز ورزش کنید، چون آن موقع قلب شما هنوز آماده نیست و با این کار فشار مضاعفی به آن وارد می‌ کنید. ساعت شش صبح از خواب بیدار شوید، صبحانه میل کنید و حدود ساعت هشت، ورزش کنید

+ نوشته شده توسط سید ناصر لطفی فاطمی در دوشنبه سیزدهم مهر ۱۳۸۸ و ساعت 9:33 |
پیش بینی بیماری قلبی
بیماری های قلبی و سکته مغزی هنوز هم علت ۵۰ درصد مرگ و میرها هستند. گرچه کلسترول را به عنوان مهمترین عوامل خطرسازاین بیماری ها می شناسند، اما ۸۰ درصد افرادی که به بیماری قلبی مبتلا هستند دارای کلسترول طبیعی هستند. تا به حال تعداد بسیار زیادی عوامل خطرساز برای بیماری های قلبی شناخته شده اند و تحقیقات جدید نشان می دهد که ۲۵ درصد افراد حداقل یکی از آنها را دارند. عوامل خطرسازکلاسیک مانند فشار خون بالا، افزایش کلسترول پلاسما و مصرف سیگار فقط در ۵۰ درصد بیماران مبتلا به بیماری های عروق کرونر قلب نقش دارند. دانشمندان به طرق مختلف عوامل خطرساز را تقسیم بندی کرده اند. یکی از این تقسیم بندی ها آنها را از نظر اصلاح پذیر بودن تفکیک می کند. در این روش سن، جنس و نژاد در گروه غیرقابل اصلاح و کلسترول، فشار خون و چاقی در گروه اصلاح پذیر قرار می گیرند.
یکی از جامع ترین تقسیم بندی ها عوامل خطرساز را به سه گروه عمده تقسیم می کند:
۱) عوامل خطرساز بزرگ و مستقل: شامل سن، مصرف دخانیات و فشار خون بالا
۲) عوامل خطرساز مربوط به شیوه زندگی: مانند تغذیه، چاقی و عدم فعالیت فیزیکی
۳) عوامل خطرساز نوظهور: از قبیل لیپوپروتئین (a)، هموسیستئین، فاکتورهای انعقادی و بعضی از آپولیپوپروتئین ها
از طرف دیگر عوامل خطرساز را به دو گروه ژنتیکی و اکتسابی تقسیم می کنند که بعضی از آنها مانند هموسیستئین، کلسترول و تری گلیسرید در هر دو گروه جای می گیرند. بیماری قلبی را امروزه به عنوان یک بیماری ژنتیکی که تحت تاثیر عوامل محیطی نیز قرار می گیرد، می شناسند. محققان تا به حال ۲۵۰ ژن شناسایی کرده اند که در بیماری های عروق کرونر قلب نقش دارند.
به طور کلی متخصصان علم ژنتیک معتقدند که توارث بیماری های قلبی- عروقی بسیار پیچیده بوده و در اکثر موارد از الگوی غالب یا مغلوب پیروی نمی کند. در هر فرد میزان ریسک ابتلا به بیماری های عروق کرونر قلب تقریباً مابین آن چیزی است که والدین او دارا هستند.
● فرآیند به وجود آمدن تصلب شرائین
آتروم که همان واحد تشکیل دهنده گرفتگی عروق است حاوی مقادیر زیادی از ذرات ناپایدار است که همان رادیکال های آزاد هستند و در فرآیند اکسیداسیون به مولکول های دیگر متصل می گردند. این ذرات گرچه در بدن افراد سالم نیز وجود دارند اما عوامل محیطی مانند سیگار و ویروس ها باعث تولید مقدار بیشتری از آنها می شود. هنگامی که رادیکال های آزاد در جدار عروق آزاد می شوند با LDL (کلسترول بد) واکنش اکسیداسیون انجام داده و کلسترول اکسید شده روی دیواره عروق رسوب می کند.کلسترول در قالب یک پلاک تجمع پیدا کرده و سخت می گردد. اما این پایان ماجرا نیست، آسیبی که از این طریق به جداره عروق وارد می شود به سیستم ایمنی بدن پیغام داده و باعث تجمع گلبول های سفید در آن ناحیه می گردد و این فرآیند پاسخ التهابی را شروع می کند. گلبول های سفید اجزای بیگانه (کلسترول اکسید شده) را بلعیده و به سلول های دیگری تبدیل می گردند. سلول های جدید قادرند به سلول های صاف عضلانی حمله کنند. اگر سیستم ایمنی آسیب بیشتری حس کند موادی را به نام سیتوکین آزاد می کند که باعث تحریک بیشتر گلبول های سفید می شود. این مواد همچنین باعث تحریک کبد جهت تولید و ترشح فیبرینوژن و CRP نیز می گردند. در مرحله بعدی کلسیم در جداره شریان ها رسوب کرده، شریان ها سخت شده و نهایتاً جریان خون در آنها کند می گردد. کند شدن جریان خون باعث افزایش خطر به وجود آمدن لخته می شود. اگر لخته مسیر جریان خون را کاملاً مسدود کند سکته قلبی اتفاق می افتد.
● عوامل خطرساز نوظهور
۱) هموسیستئین: در تبدیل اسید آمینه ضروری متیونین به سیستئین، اسید آمینه حد واسطی وجود دارد به نام هموسیستئین. گوشت و پنیر، مواد غذایی غنی از متیونین هستند که باعث تولید هموسیستئین اضافی می گردند. اگر هموسیستئین متیله شود به گلوتاتیون تبدیل می گردد. گلوتاتیون مهمترین ماده ضد پیری، آنتی اکسیدان و سم زدا در بدن است. به طور کلی متیلاسیون به عنوان رمز کند شدن پیری و حفاظت از بدن در برابر مواد سمی شناخته می شود. پایین بودن گلوتاتیون به مثابه بالا بودن هموسیستئین است.یکی از آنزیم هایی که در متابولیسم هموسیستئین نقش دارد CBS است. کسانی که در هر دو آلل CBS موتاسیون داشته باشند دچار بیماری هموسیستئینوری می شوند. در این بیماری مقدار هموسیستئین پلاسما آنقدر بالا است که به ادرار راه می یابد و بیماران در بچگی به صدمات مغزی و تصلب شرائین مبتلا می شوند. کسانی که فقط یک آلل منفرد غیر طبیعی داشته باشند ناقل محسوب شده و سطح هموسیستئین خون آنها در حد متوسط افزایش نشان می دهد.
هموسیستئین از راه های مختلف به عروق آسیب می رساند:
▪ سوپراکسید و پراکسید هیدروژن تولید می کند که هردو به لایه داخلی یا اندوتلیوم شریان ها صدمه می رسانند.
▪ فرم فعال آن به نام تیولاکتون هموسیستئین باعث تجمع پلاکت ها می شود.
▪ باعث تغییر در مقدار فاکتورهای انعقادی شده بنابراین تشکیل لخته را آسان می سازد.
دانشمندان با اطمینان کامل می گویند که افزایش هموسیستئین در بیماری زایی تصلب شرایین نقش مهمی داشته و این افزایش می تواند به علت کمبود ویتامین های B۶، B۱۲ و فولات و همچنین نقص های ژنتیکی، عوامل سمی، تغییرات هورمونی و پیری باشد. متخصصان آمریکایی معتقدند که ۴۰ درصد سکته های قلبی ممکن است مرتبط با بالا بودن غلظت هموسیستئین خون باشد. مطالعات دیگر نشان داده است ۳۰ درصد افرادی که در مراحل ابتدایی بیماری های عروق کرونر قلب بوده دارای هموسیستئین بالا هستند. بسیاری از محققان معتقدند که غلظت بالارونده هموسیستئین، حتی اگر در محدوده طبیعی باشد، را می توان به عنوان عوامل خطرسازمحسوب کرد.برای پایین آوردن سطح هموسیستئین ابتدا می توان از تجویز اسید فولیک استفاده کرد. اگر غلظت هموسیستئین خون از این طریق به سطح مطلوب نرسد باید ویتامین های B۶ و B۱۲ را به درمان افزود.
حرارت دادن، خشک کردن، اشعه دادن و کنسرو کردن مواد غذایی درصد زیادی از ویتامین های فوق را تخریب می کند. از این رو گروه هایی از مردم که از پروتئین های گیاهی تازه و دست نخورده استفاده می کنند بسیار کمتر از آنهایی که غذاهای مدرن می خورند به بیماری های قلب و عروق دچار می شوند. عنصر روی نیز مانند ویتامین های گروه B، عامل ضروری برای عملکرد صحیح آنزیم های متابولیزه کننده هموسیستئین است و وجود آن در غذای روزانه ضروری است. این عنصر فاقد ذخیره عملی در بدن است و از آنجایی که مصرف مکمل های آهن جذب روده ای روی را کاهش می دهد توجه به رژیم غذایی روزانه مهم است. بنشن، پسته، گردو، بادام و گوشت از منابع خوب روی هستند.
۲) آپولیپوپروتئین E۴: آپولیپوپروتئین قسمتی از لیپوپروتئین است که عاری از مولکول های چربی بوده و نقش مهمی در جابه جایی چربی ها در پلاسما دارد. آپولیپوپروتئین E دارای سه نوع E۲، E۳ و E۴ است که وجود نوع E۴ آن تاثیر زیادی بر روی غلظت LDL دارد.مطالعات زیادی ثابت کرده است که حضور آپولیپوپروتئین E۴ با افزایش سطح LDL و آپولیپوپروتئین B همراه است. مطالعه ای که در مرکز بیماری های ژنتیک و قلب آمریکا انجام شده بیانگر این مطلب است که چربی های خون پس از صرف غذا در افرادی که آپولیپوپروتئین E۴ دارند، با بقیه متفاوت است. این تفاوت می تواند افزایش خطر ابتلا به بیماری های عروق کرونر قلب را در این افراد توضیح دهد. از طرف دیگر مقدار کاهش کلسترول پس از درمان با لواستاتین و کلستیپول در افراد دارای نوع E۴ کمتر بوده است. پیش از این، ارتباط آپولیپوپروتئین E۴ با بیماری آلزایمر کاملاً شناخته شده بود.
۳) لیپوپروتئین (a): این لیپوپروتئین شامل LDL و یک پروتئین غیرطبیعی به نام آپولیپوپروتئین (a) است. حدود ۳۰ درصد افراد مبتلا به بیماری های قلبی- عروقی سطح بالایی از لیپوپروتئین (a) را دارند. ژنی که غلظت لیپوپروتئین (a) را کنترل می کند بر روی کروموزوم ۶ قرار داشته و بر طبق اصول مندلی به ارث می رسد. بنابراین ۵۰ درصد فرزندانی که از والدین با لیپوپروتئین (a) بالا به دنیا می آیند، لیپوپروتئین (a) بالا دارند. عملکرد فیزیولوژیکی لیپوپروتئین (a) به خوبی شناخته نشده است اما عقیده بر این است که به علت شباهت های ساختمانی، لیپوپروتئین (a) می تواند با پلاسمینوژن رقابت کرده و در نتیجه در مکانیسم حل شدن لخته که به طور طبیعی همیشه در بدن اتفاق می افتد اختلال ایجاد کند. پلاسمینوژن ماده ای است که در بدن تولید شده و به شکسته شدن لخته خون کمک می کند. از طرف دیگر مشخص شده است که لیپوپروتئین (a) نسبت به اکسیداسیون بسیار حساس است و روند تشکیل آتروم در حضور آن تسهیل می شود.همچنین ثابت شده است که لیپوپروتئین (a) در افرادی که سابقه خانوادگی سکه دارند، بالاتر است. جالب اینکه هموسیستئین و لیپوپروتئین (a) فعالیت یکدیگر را تقویت می کنند.
۴) آپولیپوپروتئین A۱: آپولیپوپروتئین A۱ قسمت پروتئینی مولکول HDL (کلسترول خوب) است و نقش ساختمانی دارد. بعضی موتاسیون ها در ژن آپولیپوپروتئین A۱ باعث پایین آمدن سطح HDL می گردد و این امر می تواند از عوامل بیماری های عروق کرونر قلب باشد. آپولیپوپروتئین A۱ مهمترین پذیرنده کلسترول غیر استریفیه از بافت های محیطی است و به همین دلیل کاهش غلظت آن در خون باعث پیشرفت تصلب شرایین می گردد. این پپتید همچنین در تخریب مولکول فیبرینوژن نقش دارد و باعث کاهش ترومبوز می شود. اگر سطح سرمی آپولیپوپروتئین A۱ کمتر از حد نرمال باشد به عنوان عوامل خطرسازبیماری های عروق کرونر قلب محسوب می گردد. مصرف سیگار میزان آپولیپوپروتئین A۱ را کاهش داده ولی ورزش و سیمواستاتین آن را افزایش می دهند.
۵) آپولیپوپروتئینB: این آپولیپوپروتئین جزیی از ساختمان LDL است و موتاسیون ژن آن باعث می گردد LDL بیش از حد معمول در خون باقی بماند و در نتیجه امکان به وجود آمدن بیماری های عروق کرونر افزایش می یابد. ارزش آپولیپوپروتئین B و آپولیپوپروتئین A۱ در تشخیص و درمان کسانی است که اختلالات چربی خون دارند اما غلظت LDL آنها پایین و یا نرمال است. به هرحال مشخص شده است که آپولیپوپروتئین B و آپولیپوپروتئین A۱ خطر ابتلا به بیماری های قلبی را بهتر از LDL نشان می دهند و به علاوه نشانگر بهتری برای پیگیری درمان نیز هستند.
۶) :CRP (hs-CRP)high sensitivity التهاب منطقه ای که پلاک در آن تشکیل شده است باعث تحریک ساخت و ترشح CRP در مقادیر پایین تر از سایر بیماری های التهابی می شود. روش های معمولی حساسیت لازم برای ردیابی مقادیر ناچیز CRP که در مراحل اولیه بیماری های عروق کرونر آزاد می شود را ندارند. روش های بسیار حساس می تواند مقادیر بسیار پایین را که با بیماری های عروق کرونر در ارتباط است، اندازه گیری کند.
طبق دستورالعمل مرکز کنترل و پیشگیری بیماری ها (CDC) آزمایش hs- CRP باید دو بار و به فاصله دو هفته انجام گیرد و معدل آن دو در نظر گرفته شود و بیمار نیز از نظر متابولیکی در وضعیت ثابتی قرار داشته باشد. اگر مقدار hs- CRP بیشتر از ۱۰ میلی گرم در لیتر باشد آزمایش تکرار شده و بیمار از نظر وجود بیماری های التهابی و عفونی مورد بررسی قرار می گیرد. افزایش CRP سال ها قبل از ظهور اولین مشکلات عروقی در خون قابل تشخیص است.
۷) فیبرینوژن: بالا بودن میزان فیبرینوژن پلاسما خطر تشکیل لخته را افزایش می دهد. غلظت های بالاتر از نرمال به عنوان عوامل خطرسازشناخته می شود. افزایش فشار خون، چاقی، بالا رفتن سن، یائسگی و مصرف سیگار باعث افزایش فیبرینوژن می گردند. از طرف دیگر ورزش فیبرینوژن را کاهش می دهد.
۸) تری گلیسرید ۵۰ درصد مردانی که بیماری قلبی دارند دارای ژنی هستند که باعث ظهور نوع کوچک تر و سنگین تر LDL در خون می شود که به آن الگوی B می گویند. وجود این نوع LDL با افزایش متوسط تری گلیسرید همراه است و متابولیسم لیپوپروتئین ها را به گونه ای تحت تاثیر قرار می دهد که باعث افزایش ریسک بیماری های عروق کرونر می گردد. به نظر می رسد قابلیت اکسیداسیون بیشتر این نوع LDL نسبت به نوع بزرگ تر می تواند افزایش بروز تصلب شرائین را توجیه کند. همچنین این ذرات به علت مقاومت در برابر عمل فیزیولوژیک پاک کنندگی گیرنده های LDL خطر بیشتری برای تصلب شرائین ایجاد می کنند. یکی دیگر از دلایل افزایش خطر بیماری های عروق کرونر در افراد دارای تری گلیسرید بالا، کاهش همزمان HDL است که با مکانیسم های مختلف صورت می پذیرد.با توجه به اینکه بستگان درجه اول کسانی که در سنین پایین دچار تصلب شرائین شده اند بیشتر از مردم عادی در معرض ابتلا به این بیماری هستند به همین دلیل غربالگری اعضای خانواده از نظر صفاتی که در افراد بیمار یافت می شود، بسیار مهم است.

+ نوشته شده توسط سید ناصر لطفی فاطمی در سه شنبه سی و یکم شهریور ۱۳۸۸ و ساعت 9:55 |
پیش بینی بیماری قلبی
بیماری های قلبی و سکته مغزی هنوز هم علت ۵۰ درصد مرگ و میرها هستند. گرچه کلسترول را به عنوان مهمترین عوامل خطرسازاین بیماری ها می شناسند، اما ۸۰ درصد افرادی که به بیماری قلبی مبتلا هستند دارای کلسترول طبیعی هستند. تا به حال تعداد بسیار زیادی عوامل خطرساز برای بیماری های قلبی شناخته شده اند و تحقیقات جدید نشان می دهد که ۲۵ درصد افراد حداقل یکی از آنها را دارند. عوامل خطرسازکلاسیک مانند فشار خون بالا، افزایش کلسترول پلاسما و مصرف سیگار فقط در ۵۰ درصد بیماران مبتلا به بیماری های عروق کرونر قلب نقش دارند. دانشمندان به طرق مختلف عوامل خطرساز را تقسیم بندی کرده اند. یکی از این تقسیم بندی ها آنها را از نظر اصلاح پذیر بودن تفکیک می کند. در این روش سن، جنس و نژاد در گروه غیرقابل اصلاح و کلسترول، فشار خون و چاقی در گروه اصلاح پذیر قرار می گیرند.
یکی از جامع ترین تقسیم بندی ها عوامل خطرساز را به سه گروه عمده تقسیم می کند:
۱) عوامل خطرساز بزرگ و مستقل: شامل سن، مصرف دخانیات و فشار خون بالا
۲) عوامل خطرساز مربوط به شیوه زندگی: مانند تغذیه، چاقی و عدم فعالیت فیزیکی
۳) عوامل خطرساز نوظهور: از قبیل لیپوپروتئین (a)، هموسیستئین، فاکتورهای انعقادی و بعضی از آپولیپوپروتئین ها
از طرف دیگر عوامل خطرساز را به دو گروه ژنتیکی و اکتسابی تقسیم می کنند که بعضی از آنها مانند هموسیستئین، کلسترول و تری گلیسرید در هر دو گروه جای می گیرند. بیماری قلبی را امروزه به عنوان یک بیماری ژنتیکی که تحت تاثیر عوامل محیطی نیز قرار می گیرد، می شناسند. محققان تا به حال ۲۵۰ ژن شناسایی کرده اند که در بیماری های عروق کرونر قلب نقش دارند.
به طور کلی متخصصان علم ژنتیک معتقدند که توارث بیماری های قلبی- عروقی بسیار پیچیده بوده و در اکثر موارد از الگوی غالب یا مغلوب پیروی نمی کند. در هر فرد میزان ریسک ابتلا به بیماری های عروق کرونر قلب تقریباً مابین آن چیزی است که والدین او دارا هستند.
● فرآیند به وجود آمدن تصلب شرائین
آتروم که همان واحد تشکیل دهنده گرفتگی عروق است حاوی مقادیر زیادی از ذرات ناپایدار است که همان رادیکال های آزاد هستند و در فرآیند اکسیداسیون به مولکول های دیگر متصل می گردند. این ذرات گرچه در بدن افراد سالم نیز وجود دارند اما عوامل محیطی مانند سیگار و ویروس ها باعث تولید مقدار بیشتری از آنها می شود. هنگامی که رادیکال های آزاد در جدار عروق آزاد می شوند با LDL (کلسترول بد) واکنش اکسیداسیون انجام داده و کلسترول اکسید شده روی دیواره عروق رسوب می کند.کلسترول در قالب یک پلاک تجمع پیدا کرده و سخت می گردد. اما این پایان ماجرا نیست، آسیبی که از این طریق به جداره عروق وارد می شود به سیستم ایمنی بدن پیغام داده و باعث تجمع گلبول های سفید در آن ناحیه می گردد و این فرآیند پاسخ التهابی را شروع می کند. گلبول های سفید اجزای بیگانه (کلسترول اکسید شده) را بلعیده و به سلول های دیگری تبدیل می گردند. سلول های جدید قادرند به سلول های صاف عضلانی حمله کنند. اگر سیستم ایمنی آسیب بیشتری حس کند موادی را به نام سیتوکین آزاد می کند که باعث تحریک بیشتر گلبول های سفید می شود. این مواد همچنین باعث تحریک کبد جهت تولید و ترشح فیبرینوژن و CRP نیز می گردند. در مرحله بعدی کلسیم در جداره شریان ها رسوب کرده، شریان ها سخت شده و نهایتاً جریان خون در آنها کند می گردد. کند شدن جریان خون باعث افزایش خطر به وجود آمدن لخته می شود. اگر لخته مسیر جریان خون را کاملاً مسدود کند سکته قلبی اتفاق می افتد.
● عوامل خطرساز نوظهور
۱) هموسیستئین: در تبدیل اسید آمینه ضروری متیونین به سیستئین، اسید آمینه حد واسطی وجود دارد به نام هموسیستئین. گوشت و پنیر، مواد غذایی غنی از متیونین هستند که باعث تولید هموسیستئین اضافی می گردند. اگر هموسیستئین متیله شود به گلوتاتیون تبدیل می گردد. گلوتاتیون مهمترین ماده ضد پیری، آنتی اکسیدان و سم زدا در بدن است. به طور کلی متیلاسیون به عنوان رمز کند شدن پیری و حفاظت از بدن در برابر مواد سمی شناخته می شود. پایین بودن گلوتاتیون به مثابه بالا بودن هموسیستئین است.یکی از آنزیم هایی که در متابولیسم هموسیستئین نقش دارد CBS است. کسانی که در هر دو آلل CBS موتاسیون داشته باشند دچار بیماری هموسیستئینوری می شوند. در این بیماری مقدار هموسیستئین پلاسما آنقدر بالا است که به ادرار راه می یابد و بیماران در بچگی به صدمات مغزی و تصلب شرائین مبتلا می شوند. کسانی که فقط یک آلل منفرد غیر طبیعی داشته باشند ناقل محسوب شده و سطح هموسیستئین خون آنها در حد متوسط افزایش نشان می دهد.
هموسیستئین از راه های مختلف به عروق آسیب می رساند:
▪ سوپراکسید و پراکسید هیدروژن تولید می کند که هردو به لایه داخلی یا اندوتلیوم شریان ها صدمه می رسانند.
▪ فرم فعال آن به نام تیولاکتون هموسیستئین باعث تجمع پلاکت ها می شود.
▪ باعث تغییر در مقدار فاکتورهای انعقادی شده بنابراین تشکیل لخته را آسان می سازد.
دانشمندان با اطمینان کامل می گویند که افزایش هموسیستئین در بیماری زایی تصلب شرایین نقش مهمی داشته و این افزایش می تواند به علت کمبود ویتامین های B۶، B۱۲ و فولات و همچنین نقص های ژنتیکی، عوامل سمی، تغییرات هورمونی و پیری باشد. متخصصان آمریکایی معتقدند که ۴۰ درصد سکته های قلبی ممکن است مرتبط با بالا بودن غلظت هموسیستئین خون باشد. مطالعات دیگر نشان داده است ۳۰ درصد افرادی که در مراحل ابتدایی بیماری های عروق کرونر قلب بوده دارای هموسیستئین بالا هستند. بسیاری از محققان معتقدند که غلظت بالارونده هموسیستئین، حتی اگر در محدوده طبیعی باشد، را می توان به عنوان عوامل خطرسازمحسوب کرد.برای پایین آوردن سطح هموسیستئین ابتدا می توان از تجویز اسید فولیک استفاده کرد. اگر غلظت هموسیستئین خون از این طریق به سطح مطلوب نرسد باید ویتامین های B۶ و B۱۲ را به درمان افزود.
حرارت دادن، خشک کردن، اشعه دادن و کنسرو کردن مواد غذایی درصد زیادی از ویتامین های فوق را تخریب می کند. از این رو گروه هایی از مردم که از پروتئین های گیاهی تازه و دست نخورده استفاده می کنند بسیار کمتر از آنهایی که غذاهای مدرن می خورند به بیماری های قلب و عروق دچار می شوند. عنصر روی نیز مانند ویتامین های گروه B، عامل ضروری برای عملکرد صحیح آنزیم های متابولیزه کننده هموسیستئین است و وجود آن در غذای روزانه ضروری است. این عنصر فاقد ذخیره عملی در بدن است و از آنجایی که مصرف مکمل های آهن جذب روده ای روی را کاهش می دهد توجه به رژیم غذایی روزانه مهم است. بنشن، پسته، گردو، بادام و گوشت از منابع خوب روی هستند.
۲) آپولیپوپروتئین E۴: آپولیپوپروتئین قسمتی از لیپوپروتئین است که عاری از مولکول های چربی بوده و نقش مهمی در جابه جایی چربی ها در پلاسما دارد. آپولیپوپروتئین E دارای سه نوع E۲، E۳ و E۴ است که وجود نوع E۴ آن تاثیر زیادی بر روی غلظت LDL دارد.مطالعات زیادی ثابت کرده است که حضور آپولیپوپروتئین E۴ با افزایش سطح LDL و آپولیپوپروتئین B همراه است. مطالعه ای که در مرکز بیماری های ژنتیک و قلب آمریکا انجام شده بیانگر این مطلب است که چربی های خون پس از صرف غذا در افرادی که آپولیپوپروتئین E۴ دارند، با بقیه متفاوت است. این تفاوت می تواند افزایش خطر ابتلا به بیماری های عروق کرونر قلب را در این افراد توضیح دهد. از طرف دیگر مقدار کاهش کلسترول پس از درمان با لواستاتین و کلستیپول در افراد دارای نوع E۴ کمتر بوده است. پیش از این، ارتباط آپولیپوپروتئین E۴ با بیماری آلزایمر کاملاً شناخته شده بود.
۳) لیپوپروتئین (a): این لیپوپروتئین شامل LDL و یک پروتئین غیرطبیعی به نام آپولیپوپروتئین (a) است. حدود ۳۰ درصد افراد مبتلا به بیماری های قلبی- عروقی سطح بالایی از لیپوپروتئین (a) را دارند. ژنی که غلظت لیپوپروتئین (a) را کنترل می کند بر روی کروموزوم ۶ قرار داشته و بر طبق اصول مندلی به ارث می رسد. بنابراین ۵۰ درصد فرزندانی که از والدین با لیپوپروتئین (a) بالا به دنیا می آیند، لیپوپروتئین (a) بالا دارند. عملکرد فیزیولوژیکی لیپوپروتئین (a) به خوبی شناخته نشده است اما عقیده بر این است که به علت شباهت های ساختمانی، لیپوپروتئین (a) می تواند با پلاسمینوژن رقابت کرده و در نتیجه در مکانیسم حل شدن لخته که به طور طبیعی همیشه در بدن اتفاق می افتد اختلال ایجاد کند. پلاسمینوژن ماده ای است که در بدن تولید شده و به شکسته شدن لخته خون کمک می کند. از طرف دیگر مشخص شده است که لیپوپروتئین (a) نسبت به اکسیداسیون بسیار حساس است و روند تشکیل آتروم در حضور آن تسهیل می شود.همچنین ثابت شده است که لیپوپروتئین (a) در افرادی که سابقه خانوادگی سکه دارند، بالاتر است. جالب اینکه هموسیستئین و لیپوپروتئین (a) فعالیت یکدیگر را تقویت می کنند.
۴) آپولیپوپروتئین A۱: آپولیپوپروتئین A۱ قسمت پروتئینی مولکول HDL (کلسترول خوب) است و نقش ساختمانی دارد. بعضی موتاسیون ها در ژن آپولیپوپروتئین A۱ باعث پایین آمدن سطح HDL می گردد و این امر می تواند از عوامل بیماری های عروق کرونر قلب باشد. آپولیپوپروتئین A۱ مهمترین پذیرنده کلسترول غیر استریفیه از بافت های محیطی است و به همین دلیل کاهش غلظت آن در خون باعث پیشرفت تصلب شرایین می گردد. این پپتید همچنین در تخریب مولکول فیبرینوژن نقش دارد و باعث کاهش ترومبوز می شود. اگر سطح سرمی آپولیپوپروتئین A۱ کمتر از حد نرمال باشد به عنوان عوامل خطرسازبیماری های عروق کرونر قلب محسوب می گردد. مصرف سیگار میزان آپولیپوپروتئین A۱ را کاهش داده ولی ورزش و سیمواستاتین آن را افزایش می دهند.
۵) آپولیپوپروتئینB: این آپولیپوپروتئین جزیی از ساختمان LDL است و موتاسیون ژن آن باعث می گردد LDL بیش از حد معمول در خون باقی بماند و در نتیجه امکان به وجود آمدن بیماری های عروق کرونر افزایش می یابد. ارزش آپولیپوپروتئین B و آپولیپوپروتئین A۱ در تشخیص و درمان کسانی است که اختلالات چربی خون دارند اما غلظت LDL آنها پایین و یا نرمال است. به هرحال مشخص شده است که آپولیپوپروتئین B و آپولیپوپروتئین A۱ خطر ابتلا به بیماری های قلبی را بهتر از LDL نشان می دهند و به علاوه نشانگر بهتری برای پیگیری درمان نیز هستند.
۶) :CRP (hs-CRP)high sensitivity التهاب منطقه ای که پلاک در آن تشکیل شده است باعث تحریک ساخت و ترشح CRP در مقادیر پایین تر از سایر بیماری های التهابی می شود. روش های معمولی حساسیت لازم برای ردیابی مقادیر ناچیز CRP که در مراحل اولیه بیماری های عروق کرونر آزاد می شود را ندارند. روش های بسیار حساس می تواند مقادیر بسیار پایین را که با بیماری های عروق کرونر در ارتباط است، اندازه گیری کند.
طبق دستورالعمل مرکز کنترل و پیشگیری بیماری ها (CDC) آزمایش hs- CRP باید دو بار و به فاصله دو هفته انجام گیرد و معدل آن دو در نظر گرفته شود و بیمار نیز از نظر متابولیکی در وضعیت ثابتی قرار داشته باشد. اگر مقدار hs- CRP بیشتر از ۱۰ میلی گرم در لیتر باشد آزمایش تکرار شده و بیمار از نظر وجود بیماری های التهابی و عفونی مورد بررسی قرار می گیرد. افزایش CRP سال ها قبل از ظهور اولین مشکلات عروقی در خون قابل تشخیص است.
۷) فیبرینوژن: بالا بودن میزان فیبرینوژن پلاسما خطر تشکیل لخته را افزایش می دهد. غلظت های بالاتر از نرمال به عنوان عوامل خطرسازشناخته می شود. افزایش فشار خون، چاقی، بالا رفتن سن، یائسگی و مصرف سیگار باعث افزایش فیبرینوژن می گردند. از طرف دیگر ورزش فیبرینوژن را کاهش می دهد.
۸) تری گلیسرید ۵۰ درصد مردانی که بیماری قلبی دارند دارای ژنی هستند که باعث ظهور نوع کوچک تر و سنگین تر LDL در خون می شود که به آن الگوی B می گویند. وجود این نوع LDL با افزایش متوسط تری گلیسرید همراه است و متابولیسم لیپوپروتئین ها را به گونه ای تحت تاثیر قرار می دهد که باعث افزایش ریسک بیماری های عروق کرونر می گردد. به نظر می رسد قابلیت اکسیداسیون بیشتر این نوع LDL نسبت به نوع بزرگ تر می تواند افزایش بروز تصلب شرائین را توجیه کند. همچنین این ذرات به علت مقاومت در برابر عمل فیزیولوژیک پاک کنندگی گیرنده های LDL خطر بیشتری برای تصلب شرائین ایجاد می کنند. یکی دیگر از دلایل افزایش خطر بیماری های عروق کرونر در افراد دارای تری گلیسرید بالا، کاهش همزمان HDL است که با مکانیسم های مختلف صورت می پذیرد.با توجه به اینکه بستگان درجه اول کسانی که در سنین پایین دچار تصلب شرائین شده اند بیشتر از مردم عادی در معرض ابتلا به این بیماری هستند به همین دلیل غربالگری اعضای خانواده از نظر صفاتی که در افراد بیمار یافت می شود، بسیار مهم است.

+ نوشته شده توسط سید ناصر لطفی فاطمی در سه شنبه هفدهم شهریور ۱۳۸۸ و ساعت 8:42 |